دوشنبه، ۱۳ مرداد، ۱۳۹۹ | Monday, 3 August , 2020

تولید پارچه‌هایی که پوست را خنک می‌کنند

نسخه قابل پرینت کد خبر:8918
چهارشنبه، ۱۴ مهر، ۱۳۹۵ | 11:54
تولید پارچه‌هایی که پوست را خنک می‌کنند

پژوهشگران با استفاده از ترکیب شیمی، فتونیک و فناوری‌ نانو، نوعی منسوجات پلاستیکی طراحی کردند که بدن را خنک نگه می‌دارد. در این فناوری، امواج مادون قرمز انتشار یافته از بدن جذب لباس نشده و تقریبا ۲ درجه دمای پوست کمتر از زمانی است که از لباس‌های عادی استفاده شده باشد.

به گزارش دیده بان علم ایران محققان دانشگاه استنفورد با استفاده از الیاف پلاستیک اقدام به تولید این البسه کردند.
یی چیو از محققان این پروژه می‌گوید: «تصور کنید به جای خنک کردن منزل، لباس‌هایمان بتواند ما را خنک کند، با این کار مصرف انرژی کاهش می‌یابد.»
این گروه تحقیقاتی از ترکیب فناوری‌ نانو، شیمی و فتونیک برای تولید این ماده استفاده کردند. در این فناوری، خنک کردن با دو روش انجام می‌شود. اول این که نخ پنبه‌ای، موجب تبخیر عرق شده و در نهایت بدن را خنک می‌کند. دومین مسیر، استفاده از فناوری دفع پرتو مادون قرمز است که با استفاده از پلی‌اتیلن انجام می‌شود.
همه اجسام، حتی بدن ما، گرما را به صورت تابش مادون قرمز نشر می‌دهد که این انتشار به صورت امواج نامرئی انجام می‌شود. لباسی که بر تن داریم معمولاً این امواج مادون قرمز را به دام می‌اندازند؛ با این کار فرآیند گرم شدن بدن تشدید می‌شود. اما پژوهشگران دانشگاه استنفورد با استفاده از فناوری نانو، الیاف پلاستیکی تولید کردند که به این امواج اجازه می‌دهد بدون به دام افتادن از بدن خارج شود.
شانهوی از محققان این پروژه می‌گوید: «زمانی که در اتاق نشسته‌اید، ۶۰ درصد از گرمای بدن‌تان از طریق امواج مادون قرمز دفع می‌شود، با این حال تاکنون تحقیقاتی درباره طراحی لباس‌هایی با قابلیت دفع این تابش‌ها انجام نشده است.»
این گروه برای آزمایش عملکرد این فناوری، محصول تولید شده را روی بدن قرار داده و دمای سطح بدن را با زمانی که یک لباس معمولی به تن باشد مقایسه کردند. نتایج نشان داد که هر نوع پوششی می‌تواند پوست را گرم‌تر کند در حالی که این فناوری می‌تواند با جلوگیری از به دام افتادن پرتوهای مادون قرمز، پوست را خنک‌تر نگه دارد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *