شنبه، ۵ مهر، ۱۳۹۹ | Saturday, 26 September , 2020

تولید برق از آب نمک

نسخه قابل پرینت کد خبر:5292
چهارشنبه، ۲۰ مرداد، ۱۳۹۵ | 09:58

دانشمندان علوم نانو در مؤسسۀ تکنولوژی فدرال سوییس به تازگی طرح مربوط به نوعی ژنراتور نیروی مسطح و غشا مانند اجرا کرده اند که می ‌تواند به کمک فرآیند اسمز از آب شور انرژی تولید کند.

به گزارش دیده بان علم ایران ژنراتور نیروی مسطح و غشا مانند محققان قادر است به کمک فرآیند اسمز از آب شور برق تولید کند. وقتی نمک‌ های موجود در آب شور ازطریق این غشا در آب شیرین منتشر می ‌شوند این دستگاه می­ تواند برق تولید کند. ضخامت این غشاء در نازک ‌ترین نقطه برابر با سه اتم است و لذا ژنراتور این قابلیت را دارد که در دهانۀ رودخانه ‌ها، مصب رودها و دیگر مکان‌ هایی که آب‌هایی با شوری متفاوت به ­طور مدوام با هم مخلوط می ‌شوند، مورد استفاه قرار بگیرد.

رادنویس، سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌ گوید: نیروی برقی که این دستگاه تولید می‌کند می ‌تواند بسیار عظیم باشد. او تخمین می ‌زند که تنها سه متر مربع از این غشا می‌ تواند یک مگاوات برق تولید کند. این میزان انرژی برای راه ‌اندازی ۵۰ هزار لامپ برق کافی است.

مقاله مربوط به این ژنراتور اخیراً در مجله Nature به چاپ رسیده است.

این غشا ورقۀ نازکی است که یک­سری حفرۀ بسیار کوچک برروی آن قرار گرفته است. این ورقه از ترکیب نسبتاً ارزان قیمتی به ­نام مولیبدنیوم سولفید ساخته شده و بزرگی حفره ‌های موجود در سطح آن تنها به اندازه ‌ای است که ذرات نمک با اندازه معین می ‌توانند از آن عبور کنند. به دلیل استفاده از مولیبدنیوم سولفید حفره ‌ها به­ طور طبیعی بار برقی دارند و انواع خاصی از نمک ‌ها را از غشاء عبور می ‌دهند.

هریک از این حفره ‌ها می ‌تواند به تنهایی بین ۱۰ تا ۲۰ نانو وات انرژی تولید کند. رادنویس و همکارانش تخمین می ‌زنند که یک سطح سه در سه فوت مربعی از غشایی که به این ترتیب ساخته می‌ شود و تنها ۳۰ درصد از آن حاوی این حفره ‌های نانویی باشد می ‌تواند به کمک فرآیند اسمز بین آب شیرین و آب بسیار شور یک مگاوات برق تولید کند.

 

انتهای پیام

 

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *