سه شنبه، ۵ تیر، ۱۴۰۳ | Tuesday, 25 June , 2024

ساخت دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس و کشش بین سطحی در کشور

نسخه قابل پرینت
کد خبر:50541
چهارشنبه، ۱۰ خرداد، ۱۴۰۲ | 11:43

ساخت دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس و کشش بین سطحی در کشور

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس و کشش بین سطحی به روش قطره آویزان شدند که در حوزه‌های مختلف از سنتز نانومواد تا صنایع غذایی و نفت کاربرد دارد.

به گزارش دیده بان علم ایران، این دستگاه در صنعت نفت برای بررسی اثر افزودن نانوذرات بر میزان کشش سطحی، زاویه تماس و در نهایت افزایش برداشت نفت استفاده می‌شود.

دستگاه تولیدی شرکت فناوری ازدیاد برداشت فارس به‌گونه‌ای طراحی شده که آنالیز کشش بین سطحی و زاویه تماس را به وسیله یک نرم‌افزار آنلاین برای کاربر امکان‌پذیر می‌کند.

دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس یکی از ابزارهای مهم در حوزه فناوری نانو است که به عنوان یکی از روش‌های تحلیل سطح مواد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از این دستگاه، می‌توان ویژگی‌های مختلف سطحی مواد نانو را شناسایی کرده و مورد ارزیابی قرار داد. یکی از کاربردهای دستگاه زاویه تماس در فناوری نانو، بررسی خواص سطح و پوشش‌های نانویی است.

با تغییر زاویه تماس، می‌توان شاخص‌های مختلفی همچون زاویه تماس حداقلی (minimum contact angle) و انرژی آزاد سطح (surface free energy) را اندازه‌گیری کرد و از آن‌ها به عنوان شاخص‌های مهم در بررسی خواص و اصلاح سطحی استفاده کرد.

کشش سطحی یک مفهوم مهم در فناوری نانو است و کاربردهای گسترده‌ای در این زمینه دارد. کشش سطحی به نیرویی اطلاق می‌شود که بین دو فاز غیرقابل اختلاط در سطح مشترک آنها وجود دارد، مانند مرز بین مایع و گاز یا بین دو مایع.

یکی از کاربردهای کلیدی کشش سطحی در فناوری نانو در شناسایی نانوذرات و سایر مواد نانوساختار است. با اندازه‌گیری کشش سطحی بین این مواد و محیط‌های مختلف، محققان می‌توانند اطلاعات مهمی درباره خواص و رفتار سطحی آن‌ها به دست آورند. به عنوان مثال، تغییرات کشش سطحی را می‌توان برای نظارت بر جذب نانوذرات بر روی سطوح، یا برای مطالعه رفتار نانوذرات در حلال‌های مختلف استفاده کرد.

یکی دیگر از کاربردهای مهم کشش سطحی در فناوری نانو در توسعه و بهینه‌سازی روش‌های سنتز نانومواد است. به عنوان مثال، کنترل کشش سطحی در طول سنتز نانوذرات می‌تواند به کنترل اندازه، شکل و توزیع آنها کمک کند، که عوامل حیاتی برای عملکرد نانوذرات در کاربردهای مختلف هستند.

کشش سطحی همچنین در پایداری مواد کلوئیدی که معمولاً در بسیاری از کاربردهای فناوری نانو استفاده می‌شوند، نقش دارد. با درک و کنترل کشش سطحی بین ذرات و محیط اطراف، محققان می‌توانند پایداری این کلوئیدها را که برای استفاده طولانی مدت در کاربردهای مختلف ضروری است، بهینه کنند.

کشش سطحی کاربردهای متعددی در صنایع غذایی دارد. یکی از کاربردهای اصلی کشش سطحی در علوم غذایی مطالعه امولسیون‌ها است. امولسیون‌ها در تولید بسیاری از محصولات غذایی از جمله سس‌ها مهم هستند. با کنترل کشش سطحی بین فازهای روغن و آب در یک امولسیون، محققان می‌توانند پایداری و بافت محصول نهایی را بهینه کنند.

شرکت دانش‌بنیان فناوری ازدیاد برداشت فارس، با پشتوانه‌ ۲۰ سال فعالیت مستمر علمی پژوهشی در دانشگاه‌های شیراز و صنعتی شریف، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ در پارک علم و فناوری و در زمینه صنایع بالادستی نفت وگاز آغاز کرد.

این شرکت در سال‌های اخیر با طی نمودن مراحل پلکانی تحقیق و توسعه تا بهره برداری صنعتی و پس از استقرار در شهرک صنعتی شیراز (سال۱۳۹۴)، موفق به ساخت بیش از ۵۰۰ دستگاه با فناوری پیشرفته و همچنین تجهیز ۵۷ مرکز پژوهشی- صنعتی در داخل و خارج از کشور شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

صرفه‌جویی ۲۵ میلیون دلاری با تولید نانوداروی ضدسرطان

سرکار: کاهش بودجه و تشدید تحریم ها از موانع تحقق صادرات یک میلیاردی محصولات نانو است

درج نشان تاییدیه استاندارد کالاهای نانو ایران از ماه آینده/ تدوین بیش از ۱۰ درصد استانداردهای بین‌المللی نانو توسط ایران

ویروس کرونا در تله نانویی!

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها