سه شنبه، ۵ تیر، ۱۴۰۳ | Tuesday, 25 June , 2024

تولید داروی سندروم روده تحریک‌پذیر با نعناع فلفلی در کشور

نسخه قابل پرینت
کد خبر:50534
چهارشنبه، ۱۰ خرداد، ۱۴۰۲ | 11:18

تولید داروی سندروم روده تحریک‌پذیر با نعناع فلفلی در کشور

محققان یک شرکت دانش‌بنیان توانستند با استفاده از داروهای گیاهی کپسول‌هایی برای درمان سندروم روده تحریک‌پذیر را روانه بازار سلامت کنند.

به گزارش دیده بان علم ایران، مهدی کشیر، مدیرعامل  کشت و صنعت و داروسازی «گیاه اسانس» با اشاره به ساخت کپسول دارویی «کولمیگان» عنوان کرد: کپسول کولمیگان گیاه اسانس با استفاده از فناوری استحصال ماده مؤثره گیاهان دارویی برای درمان سندروم روده تحریک پذیر تولید و تجاری‌سازی شده است.

وی با بیان اینکه این محصول حاوی عصاره نعناع فلفلی بوده و سبب کاهش علائم آی بی اس از جمله اسپاسم روده می‌شود، اظهار کرد: از عمده‌ترین خاصیت اسانس نعناع فلفلی، اثربخشی در بیماری سندرم روده تحریک پذیر است و در صورتی‌که دارو سالم و بدون تغییر، به روده برسد، بسیار مؤثر است.

کشیر با اشاره به تولید کپسول‌های مقاوم به اسید معده برای اثربخشی و کاهش عوارض استفاده از این دارو در مبتلایان به زخم معده گفت: اسانس به دلیل طبیعت تحریک کننده خود، در افراد مبتلا به عارضه رفلاکس و یا زخم معده، ممنوعیت مصرف دارد. اما با استفاده از کپسول‌های مقاوم به اسید اسانس نعناع (کولمیگان) که به طور هدفمند از معده عبور کرده و در روده باز می‌شوند، اثربخشی بالایی را در محل ابتلا ایفا کرده و به بهبود مشکلات ناشی از این سندورم کمک می‌کند.

مدیر عامل این شرکت، ادامه داد: داروهایی مانند کلسیم بلاکرها از جمله داروهایی هستند که برای کاهش علائم بیماری و بهبود زندگی بیماران توصیه می‌شود و در این بین اسانس نعناع فلفلی به عنوان اولین خط درمان، توصیه می شود.

وی افزود: این بیماری به دلیل پیچیدگی و عملکردی بودن بیماری، درمان مشخص و قطعی ندارد و تنها توصیه‌های پزشکان برای کمک به بیماران تغییر در رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی  است.

مجری طرح، با بیان اینکه مشابه خارجی این دارو سال‌هاست که با هزینه‌های نسبتاً بالا وارد کشور می‌شود، عنوان کرد: کولمیگان با فناوری مشابه نمونه خارجی و اثربخشی مؤثر، هزینه‌های داروی خارجی این بیماری را برای بیماران کاهش می‌دهد.

مدیرعامل  کشت و صنعت و داروسازی گیاه اسانس، با اشاره به ارزبری سالانه حدود ۲هزار میلیارد ریالی ناشی از واردات نمونه‌های خارجی این دارو، خاطر نشان کرد: این محصول به لحاظ قیمت ۵۰ درصد قیمت نمونه خارجی بوده و به لحاظ اثربخشی هم‌تراز نمونه خارجی است به طوری که نماینده شرکت خارجی برای تولید قراردادی محصول خود با این شرکت وارد مذاکره شده است.

کشیر با اشاره به ایجاد اشتغال شش نفر مستقیم و ۱۰ نفر غیرمستقیم با تولید این محصول دانش‌بنیان افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت مالی برای واردات خط تولید لیکوئیدکپ، کمک شایانی در تحقق این امر داشتند.

این فعال حوزه فناوری با تاکید بر این که جامعه پزشکی و مردم با اعتماد به تولیدات داخلی، می توانند نقش بسزایی در بی نیازی به واردات داروهای خارجی با مشابه داخلی داشته باشند، اظهار کرد: تسهیل و تسریع واقعی فرآیندها، هم‌راستا کردن قانونگذاری‌ها و ضوابط با اولویت‌های کشور و حذف فرآیندهای مجوز و استعلامات غیرضروری، ضمن رونق تولید داخلی، خلق ارزش افزوده و اشتغال، هزینه‌های کشور را به مراتب کاهش خواهد داد.

سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری رایج دستگاه گوارشی است که عملاً ۳۰ تا ۵۰ درصد مراجعات بیماران به متخصصان گوارش را شامل می‌شود. این بیماری، بدون هیچ نقص ساختاری در روده بزرگ بر عملکرد آن تآثیر می‌گذارد.

محققان حال یک شرکت دانش‌بنیان توانسته است با فرمولاسیون و تولید کپسول‌های دارای این خواص به بهبود علائم و عوارض بیماران مبتلا به این سندروم کمک کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها