سه شنبه، ۵ تیر، ۱۴۰۳ | Tuesday, 25 June , 2024

پایگاه جامع اطلاعاتی زنان و خانواده راه‌اندازی شد

نسخه قابل پرینت
کد خبر:50174
سه شنبه، ۹ اسفند، ۱۴۰۱ | 18:55

پایگاه جامع اطلاعاتی زنان و خانواده راه‌اندازی شد

 پایگاه جامع اطلاعاتی زنان و خانواده به همت دانشگاه الزهرا و با حمایت علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، پایگاه اطلاعات علمی سیویلیکا و نهاد خانه کتاب و ادبیات ایران راه‌اندازی شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، دکتر زهرا ناظم بکائی سرپرست دانشگاه الزهرا در مراسم رونمایی از این پایگاه اطلاعاتی که روز دوشنبه با حضور جمعی از مسئولان و فعالان حوزه علم اطلاعات و دانش‌شناسی در سالن تورانی دانشگاه برگزار شد اظهار داشت: در دنیای کنونی برای ترسیم چشم اندازها و استراتژی‌ها، تدوین اهداف و اقدامات در زمینه‌های مختلف نیازمند مجموعه‌ای از اطلاعات و داده‌ها هستیم.
وجود داده‌های درست و واقعی و دسترسی به آنها بستری برای اتخاذ تصمیمات مهم و فوری است.

وی خاطرنشان کرد: ویژگی خاص این داده‌ها در سیالیت و حالت دینامیکی آنها نهفته است لذا باید مرتبا ًو مداوم در حال کسب اطلاعات واقعی، راستی آزمایی داده‌ها و مهمتر از آن، تجزیه و تحلیل داده‌ها بود.
سرپرست دانشگاه الزهرا ادامه داد: خوشبختانه امروز پس از حدود یکسال تلاش وسیع و پیگیری‌های مجدانه عزیزان، می‌توانیم اولین پایگاه جامع اطلاعاتی زنان و خانواده را در دانشگاه الزهرا رونمائی نمائیم و در این پایگاه رصد پیشرفت و موقعیت بانوان در حوزه های مختلف را انجام دهیم.
بکائی تأکید کرد:این دانشگاه با توجه به  اهداف کلان و مأموریت خاص تعریف شده برای آن به عنوان تنها دانشگاه جامع بانوان کشور و جهت ارائه الگوی زن مسلمان فرهیخته و تحول‌آفرینی در جامعه باید مرکزیت آمار جدی و دقیق حوزه زنان و حضور اجتماعی، علمی، هنری، ورزشی، علوم انسانی، قرآنی و پزشکی آنان در کشور را داشته باشد .
سرپرست دانشگاه الزهرا با تأکید بر اینکه این مرکز باید تبدیل به یک پایگاه خلاق و نوآور و در عین حال پیشرو در امور مرتبط با زنان و خانواده شود، مطرح کرد: در مرحله بعد تجزیه و تحلیل داده‌ها و پیرو آن شناسایی خلاء‌ها و آسیب‌ها نیز باید در دستور کار قرار گیرد و در مراحل گسترش خود، زبان‌های انگلیسی و عربی و سایر زبان ها را نیز تحت پوشش قرار دهد .
وی گفت: این پایگاه باید مرجع اطلاعات قابل اعتماد باشد و حضور واقعی بانوان در جامعه را منعکس کند زیرا می‌دانیم که پیشرفت‌های بانوان پس از انقلاب اسلامی در داخل و خارج بخوبی بیان نشده است .
بکائی ضمن تشکر از پژوهشکده زنان، کتابخانه مرکزی و تمامی دست اندرکاران پرتلاش این پروژه عظیم و مهم بر حساسیت در اتقان داده‌ها تأکید کرد و افزود: این پایگاه در چشم انداز خود نباید فقط یک مرکز داده بماند بلکه باید شروعی برای تبدیل شدن به یک مرکز داده‌های بزرگ (Big data) و مرجعی برای اطلاعات زنان و خانواده در سراسر کشور و حتی فراتر از آن باشد.
سرپرست دانشگاه الزهرا با اشاره به موفقیت بانوان کشور بعد از انقلاب اسلامی با همه فرازو فرودها، تصریح کرد: امروزه بانوان ما حدود ۳۰% اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور را تشکیل می‌دهند و این در حالی است که در پیشرفته‌ترین کشورها فقط حدود ۴۰% محققانشان خانم هستند که این توانمندی بالا و تلاش بسیار بانوان ما را نشان می دهد.
بکائی گفت: لازم است که  راهکارهایی برای جذب نخبگان خانم و دختران جوان موفق داشته باشیم و مشوق‌هایی برای این مهم در نظر بگیریم. این رونمایی آغاز یک راه مهم و شروع مسیر ضروری برای پیشرفت زنان در کشور اسلامی ایران است؛ لذا از همه متخصصان و صاحب نظران دعوت می‌نمایم که جهت کامل شدن این سامانه با ما همکاری و همفکری نمایند تا مدیریت داده‌ها به خوبی انجام گیرد .

وی تصریح کرد: امروز دانشگاه الزهرا مفتخر است که اولین پایگاه جامع اطلاعاتی زنان و خانواده را که به همت پژوهشکده زنان، همراهی جمع کثیری از همکاران داخلی و بیرون از دانشگاه و به نام مبارک خود در تاریخ علم کشور ثبت کند و امیدوار است که با کمک نهادهای مسئول و ذی ربط بتواند به زودی این مرکز را به یک مرکز داده‌های بزرگ در حوزه زن و خانواده بصورت مرجعی دقیق و قابل اعتماد به منظور تبیین پیشرفت و تلاش مستمر زنان کشورمان تبدیل نماید.

در ادامه دکتر مریم پاکدامن نائینی، مجری طرح پایگاه جامع اطلاعاتی زنان و خانواده دانشگاه الزهرا توضیحاتی در خصوص مزایا، اهداف و چشم‌اندازهای این طرح ارائه داد.
وی با اشاره به اهداف این پایگاه گفت: مدیریت پژوهش هوشمند از طریق معرفی فعالیت‌های پژوهشی در حوزه زن و خانواده، ایجاد نظام جامع اطلاعاتی از پژوهش‌های انجام شده توسط زنان سرآمد و متخصص با ارائه ایده‌هایی برای انجام پژوهش‌های جدید، هماهنگ سازی، هم افزایی و بهره‌گیری موثر از ظرفیت‌های موجود در تولید و ارائه محتوا در حوزه زنان و خانواده، برقراری تعاملات هدف‌مند و نظام‌مند با ذینفعان برون سازمانی، ارتقای درون سازمانی و دانشجویان، شناخته شدن پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا (س) به عنوان رابط سازمان‌ها و مؤسسات درگیر در فرآیند تولید محتوای علمی میان مراکز فعال در حوزه زنان و خانواده و فراهم‌آوری زمینه مناسب جهت ارتقای جایگاه زن در جامعه از جمله اهداف اصلی ایجاد پایگاه جامع اطلاعاتی زنان و خانواده دانشگاه الزهرا است.
وی خاطرنشان کرد: توسعه همکاری‌های علمی پژوهشی ملی و بین‌المللی در حوزه زنان و خانواده، تولید دانش و ارتقای نظام پژوهشی با رویکردهای نوین، انتشار دانش، ترویج و اجرایی‌سازی دستاوردهای پژوهشی و دانشی در حوزه زنان و خانواده با معرفی پیشینه پژوهش‌های انجام شده در این حوزه و بهبود و ارتقای زمینه‌های لازم برای پژوهش‌های جدید، حمایت از شکل‌گیری شبکه‌های تخصصی و مرتبط در حوزه‌های مختلف مرتبط با امور زنان و خانواده نیز از چشم‌اندازهای این طرح است.
مجری طرح پایگاه جامع اطلاعاتی زنان و خانواده دانشگاه الزهرا با شرح روند تدوین طرح در ۴ مرحله مختلف از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ به اهمیت این پایگاه در جهاد تبیین و انعکاس تصویری متقن و علمی از روند رو به رشد حضور و موفقیت های زنان پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و از دغدغه‌مندی  ریاست پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا در به ثمر رساندن این طرح ملی تقدیر کرد.
وی در خاتمه از حمایتهای ریاست محترم دانشگاه و معاونین دانشگاه به جهت همراهی در تبیین این طرح تقدیر و ضمن سپاس از همراهی متخصصان پژوهشکده زنان، کتابخانه مرکزی، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و روابط عمومی دانشگاه، از حامیان این طرح در داخل و خارج دانشگاه تجلیل کرد.

در ادامه، دکتر سعید رضایی شریف آبادی ، استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه الزهرا و رییس انجمن علمی کتابداری ایران و دکتر عبدالرضا مجدالدین، مدیرکل دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به سخنرانی پرداختند.

سپس مراسم رونمایی پایگاه با حضور رئیس و اعضای هیات رئیسه دانشگاه و رییس پژوهشکده زنان برگزار و صفحه اول پورتال پایگاه جامع اطلاعاتی زنان و خانواده به نشانی www.womendb.alzahra.ac.ir برای عموم به نمایش در آمد.

در بخش پایانی این آیین از سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، پایگاه اطلاعات علمی سیویلیکا و نهاد خانه کتاب و ادبیات ایران به عنوان حامیان علمی طرح ملی پایگاه جامع اطلاعاتی زنان و خانواده تقدیر شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

نخستین حضور رسمی نام «هوش مصنوعی» در مقالات علمی/ آغاز عصر «نشر مصنوعی»

ارائه بیش از ۹۱ هزار مقاله در کنفرانس های داخلی سال ۹۷ / برترین کنفرانس ها و فعال ترین دانشگاه ها در برگزاری گردهمایی های علمی

معرفی داغ ترین مقالات، موضوعات و کنفرانس های علمی کشور

هفتمین همایش پژوهش های نوین در علوم و فناوری

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها