چهارشنبه، ۹ خرداد، ۱۴۰۳ | Wednesday, 29 May , 2024

نامگذاری یک جنس گیاهی جدید به نام گیاه شناس ایرانی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:49517
دوشنبه، ۲۵ مهر، ۱۴۰۱ | 13:33

نامگذاری یک جنس گیاهی جدید به نام گیاه شناس ایرانی

یک جنس گیاهی جدید از تیره اسفنجیان – تاج خروسیان توسط تیمی از گیاه شناسان روسی به نام دکتر حسین آخانی، استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران نامگذاری شد.

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران، جنس جدید آخانیا (Akhania)، گروه خواهری جنس کاروکزیلون (Caroxylon) است و از سه تا چهار گونه Akhania daghestanica، Akhania carpatha  و Akhania canescens، تشکیل شده است

مقاله مربوط به این جنس جدید گیاهی با عنوان  Akhania, a new genus for Salsola daghestanica, Caroxylon canescens and C. carpathum (Salsoloideae, Chenopodiaceae, Amaranthaceae) در مجله علمی PhytoKeys منتشر شده است.

دکتر حسین آخانی که در سال ۱۳۴۴ در خانواده ای کشاورز در روستای سنجان اراک متولد شده، لیسانس علوم گیاهی خود را در سال ۱۳۶۶ از دانشگاه شهید بهشتی و فوق لیسانس را در سال ۱۳۷۰ از دانشگاه تهران دریافت کرده است.

وی در دوره لیسانس پژوهش درباره گیاهان شورپسند را با مطالعه تالاب میقان در اراک آغاز کرد و در دوره فوق‌لیسانس علاوه بر همکاری با پروژه بین‌المللی فلئورا ایرانیکا، مونوگرافی جنس کویری آفتاب‌پرست را ایران با معرفی دو گونه گیاهی جدید به پایان رساند.

آخانی که در سال ۱۳۶۶ بخش گیاه‌شناسی موزه تاریخ طبیعی (سازمان حفاظت محیط زیست) را تأسیس کرده، پس از طی دوره سربازی در سال ۱۳۷۲ با بورس سرویس تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) برای دوره دکتری به دانشگاه مونیخ رفت.

وی در دوره دکتری علاوه بر تز دکتری که بررسی تنوع گیاهی و پوشش گیاهی پارک ملی گلستان بود، مونوگرافی جنس آفتاب‌پرست در فلات ایران (ایران و افغانستان و مناطق مجاور) و بررسی تیپ‌های فتوسنتزی در تیره اسفناجیان در اروپا، آسیا و آفریقا را انجام داده و نتایج آن را منتشر کرد.

آخانی در سال ۱۳۷۷ پس از اتمام دوره دکتری به ایران برگشت و به استخدام دانشگاه تهران درآمد. وی در سال ۱۳۸۳ به مرتبه دانشیاری و سال ۱۳۸۸ به استاد تمامی دانشگاه تهران رسید.

وی در سال ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ برای فرصت مطالعاتی به دانشگاه ایالتی واشنگتن رفت، در ۱۳۹۰ برنده بورس پژوهشی بنیاد «الکساندر فون هومبولد» آلمان شد.

بررسی تنوع گیاهی مناطق بیابانی جنوب غربی آسیا به خصوص گیاهان شورپسند و چهارکربنه از جمله تحقیقات اوست.

برنده جایزه ملی محیط زیست سال ۱۳۹۴ و سرآمد علمی سال ۹۵، علاوه بر انتشار ده ها مقاله در مجلات علمی بین المللی جمع‌آوری بیش از ۲۴ هزار نمونه گیاهی از آمریکا، اروپا و آسیا و سراسر ایران به علاوه معرفی بیش از ۱۳۰ گونه و ترکیب جدید گیاهی، چهار جنس جدید و یک قبیله جدید را در کارنامه علمی خود دارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

جلد دوم فلور مصور پارک ملی گلستان منتشر شد

در تازه ترین گزارش ساینس از نگاه خبرنگار سرشناس آمریکایی بخوانید:بیم و امیدهای جامعه علمی ایران در دور تازه تحریم ها

گیاه‌شناسی که با «ای ایران» جاودانه شد

کشف گونه جدید زنبق برای نخستین بار در دنیا/ نامگذاری گونه جدید به نام «فردوسی»

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها