دوشنبه، ۲۵ تیر، ۱۴۰۳ | Monday, 15 July , 2024

جلوگیری از نفوذ رطوبت و شوره زدگی دیوارها با نانوپوشش ایرانی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:49505
شنبه، ۲۳ مهر، ۱۴۰۱ | 12:13

جلوگیری از نفوذ رطوبت و شوره زدگی دیوارها با نانوپوشش ایرانی

ممانعت از شوره‌زدگی و پوسته پوسته شدن سطح، کاهش رشد قارچ، کپک و جلبک و جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوار مهم‌ترین کارکرد نانوپوشش هایی است که توسط یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی به تولید رسیده است.

به گزارش دیده بان علم ایران،نانوپوشش‌های تولید شده در شرکت نانوفراز سپاهان می‌تواند به حفظ زیبایی نمای ساختمان کمک کند. این نانوپوشش‌ها باعث جلوگیری از ایجاد لک، شوره‌زدگی و آلودگی روی بتن، چوب، آجر و مصالح مورداستفاده در نمای ساختمان می‌شود. محصولی که با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تولید رسیده است.

ضد شوره کردن سطح، زنده کردن سطوح سنگی تیره، کلیه دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان، صنایع ساختمانی و سازه‌های عمرانی، اماکن عمومی از جمله مدارس و مساجد، آثار باستانی، پیمانکاران ساختمان و شهرداری و شرکت‌های با زمینه کار بهینه‌سازی مصرف انرژی مهم ترین مزایای استفاده از این محصول بومی است. ایجاد پوششی از نانوذرات روی سطوح مختلف به کاهش زبری و انرژی سطحی منجر شده و زاویه تماس آن با سطح را افزایش می­دهد. این اثر در مورد محصول مورد نظر بصورت زیر است.

جذب آب توسط انواع مصالح ساختمانی می‌تواند معایب بسیاری در پی داشته باشد. با توجه به نوع و کاربرد ماده مورد نظر، کاهش خواص مکانیکی و عملکردی و تاثیر بر ظاهر مصالح و سازه از جمله این عیوب به شمار می‌رود.

ایجاد پوشش‌های ضد آب روی انواع مصالح ساختمانی از تجمع بیش از حد آب روی سطح آن‌ها  کاسته و اثرات مطلوبی در زیبایی و کارآیی آن‌ها خواهد داشت. این اثرات در مورد سطوح کاشی و سرامیک نیز بروز کرده و از ایجاد لکه ناشی از خشک شدن قطرات آب جلوگیری می‌کند. اخیرا ارائه محصولاتی بر پایه فناوری نانو در این حوزه گسترش قابل توجهی یافته است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهینه‌سازی فرایند انجماد تخمک به کمک میدان مغناطیسی و نانوذرات

حمایت معاونت علمی از مراکز نوآوری درون سازمانی و ایده‌های نوآورانه شرکتی

آغاز برنامه «جهش تولید دانش‌بنیان» با هشت بسته حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی

رهیافت جدید محقق ایرانی دانشگاه میشیگان برای درمان «ام اس» و «پارکینسون» با کمک «نانوذرات»

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها