یکشنبه، ۱۴ خرداد، ۱۴۰۲ | Sunday, 4 June , 2023

در راستای برنامه پرتاب ماهواره زمین آهنگ انجام شد: آزمون موفق زیرمداری بلوک انتقال مداری

نسخه قابل پرینت
کد خبر:49446
سه شنبه، ۱۲ مهر، ۱۴۰۱ | 10:33

در راستای برنامه پرتاب ماهواره زمین آهنگ انجام شد: آزمون موفق زیرمداری بلوک انتقال مداری

سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران از آزمون موفق محموله زیرمداری بلوک انتقال مداری “سامان” خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر حسن سالاریه خاطرنشان کرد: در مسیر توسعه فناوری ارتباطات مخابراتی به منظور دستیابی به ماهواره مخابراتی زمین آهنگ GEO، برنامه توسعه بلوک انتقال مداری در پژوهشگاه فضایی ایران تعریف شد تا با افزایش ارتفاع مداری ماهواره از مدار ایستایی به مدار عملیاتی، فرایند حصول نقطه مداری همگام با زمین را تسریع و تسهیل کند.

سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران تصریح کرد: از آنجایی که طراحی و ساخت بلوک انتقال مداری ماهواره کار بسیار فناورانه و پر هزینه‌ای است و پرتاب آن باید با در نظر داشتن ملاحظات قابلیت اطمینان انجام شود، از این رو، گام‌های میانی توسعه فناوری در برنامه لحاظ شد. گام اول که مشتمل بر آزمون موتور مرحله اول بلوک انتقال مداری و همچنین آزمون عملکرد موتورهای چرخش‌زایی و چرخش‌زدایی آن بود با موفقیت به انجام رسید.

سالاریه افزود: در ادامه، گام دوم توسعه فناوری بلوک انتقال مداری نیز با همت متخصصان و دانشمندان فضایی کشور و عنایت حضرت ولی عصر (عج) با موفقیت کامل انجام شد. در این عملیات، محموله زیرمداری تا ارتفاع بالا ارسال شد تا با فراهم آوری شرایط بی‌وزنی و زمان عملیات بالا، صحت عملکرد رانشگرهای گاز سرد به منظور کنترل وضعیت، موتورهای چرخش‌زایی و چرخش‌زدایی، سامانه نشانه‌روی و در نهایت جدایش محموله مورد آزمون قرار گیرد.

وی در پایان گفت: این موفقیت به مفهوم اطمینان از عملکرد بلوک انتقال مداری در انجام مأموریت خود است و امید است که در آینده نزدیک به مدار عملیاتی ارسال شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

رونمایی از دو ماهواره «ناهید ۲» و «طلوع ۳» همزمان با روز ملی فناوری فضایی

برآورد سطح زیرکشت گندم، جو و برنج کشور با فناوری سنجش از دور

شورای عالی فضایی پس از یک سال تشکیل جلسه می دهد

نخستین مرکز کنترل و عملیات ماهواره‌های سنجشی در کشور به بهره برداری رسید

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها