سه شنبه، ۵ تیر، ۱۴۰۳ | Tuesday, 25 June , 2024

موفقیت محققان پژوهشگاه رویان در ساخت بیوراکتور زیست تقلید در مهندسی بافت قلب

نسخه قابل پرینت
کد خبر:49048
شنبه، ۲۴ اردیبهشت، ۱۴۰۱ | 11:08

موفقیت محققان پژوهشگاه رویان در ساخت بیوراکتور زیست تقلید در مهندسی بافت قلب

محققان پژوهشگاه رویان موفق به طراحی یک بیوراکتور برای شبیه‌سازی ضربان و حرارت مورد نیاز سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بدن در شرایط آزمایشگاهی شدند که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند گام موثری در مهندسی بافت قلب باشد.

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران، بیماری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قلبی یکی از علل عمده مرگ و میر در دنیا محسوب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. درمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گوناگونی از دارو درمانی تا پیوند قلب برای کنترل و درمان بیماری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قلبی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند اما هیچ یک راه حل ترمیم بافت آسیب دیده قلب نیستند.
هدف از مهندسی بافت قلب، تقلید از بافت طبیعی قلب با در نظر گرفتن نقش مهم داربست و شبیه‌سازی مکانیکی آن است. به منظور تولید داربست مناسبی برای شبیه‌سازی بافت قلب، دکتر ناصر اقدمی، زهرا شمس، دکتر بابک اکبری، دکتر ساره رجبی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران، داربستی ترکیبی با نانو فیبرهای موازی از پلیمرهای پلی کاپرولاکتون و ژلاتین با درصد ترکیبی ۷۰ به ۳۰ و با بیشترین شباهت به ماتریکس خارج سلولی قلب، با روش الکتروریسی تهیه کردند. سپس خصوصیات آن را به کمک روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند. به منظور شبیه‌سازی ضربان سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قلبی نیز، یک بیوراکتور جهت اعمال بار مکانیکی با فرکانس و درصد کشش مشخص در جهت نانوفیبرهای موازی طراحی شد.

نتایج این تحقیق نشان داد، داربست از جهت چسبندگی و استحکام شرایط مناسبی برای استفاده به عنوان داربست قلبی و قرارگرفتن تحت بارمکانیکی با فرکانس ۱ هرتز و کشش ۱۰ درصد را داراست. بیوراکتور نیز توانست در مدت زمان مشخص فرکانس، کشش و حرارت مورد نیاز را تأمین کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

درمان شایع ترین عفونت دندانی تمایز سلول های بنیادی استخراج شده از پایه دندان

فراز و فرود یک استعفای تاریخی در تحقیقات نظام سلامت ایران

فاز دوم کارآزمایی بالینی سلول درمانی بیماران کووید ۱۹ در کشور آغاز شد

دستاورد محققان رویان در درمان آسیب‌های وارده به نفرون

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها