چهارشنبه، ۹ خرداد، ۱۴۰۳ | Wednesday, 29 May , 2024

نامگذاری خیابانی در تهران به نام استاد کردوانی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:48746
سه شنبه، ۲۴ اسفند، ۱۴۰۰ | 14:14

نامگذاری خیابانی در تهران به نام استاد کردوانی

اعضای شورای شهر تهران، معبری را به نام استاد پرویز کردوانی، کویرشناس برجسته ایرانی  نامگذاری کردند.

به گزارش دیده بان علم ایران، معدنی‌پور، رئیس کمیته نام گذاری شورای شهر تهران از تغییر نام خیابان کیهان در خیابان مقدس اردبیلی (زعفرانیه) تهران به نام  استاد کردوانی، پدر کویر شناسی ایران به پیشنهاد خانواده ایشان خبر داد.

استاد پرویز کردوانی، دارنده نشان درجه یک دانش و چهره ماندگار جغرافیا که به پدر علم کویرشناسی ایران شهره بود، شامگاه چهارشنبه ۲۷ مردادماه در سن ۹۰ سالگی دارفانی را وداع گفت.

به گزارش دیده بان علم ایران، پرویز کردوانی که متولد ۱۳۱۰ در گرمسار بود، تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در گرمسار گذراند و پس از اخذ مدرک دیپلم از مدرسه رازی (فرانسوی) در تهران برای ادامه تحصیل در رشته عمران کویر به آلمان عزیمت کرد.

کردوانی در سال ۱۳۴۵ موفق به اخذ مدرک دکتری با بالاترین امتیاز شد و پس از بازگشت از آلمان در دانشکده کشاورزی ارومیه به فعالیت پرداخت. او سپس به دانشگاه تهران رفت و از سال ۱۳۴۸ در این دانشگاه مشغول تدریس شد.

وی مدیرکل دفتر مطالعات آموزشی دانشگاه تهران در بین سالهای ۱۳۴۸تا ۱۳۵۴ و بنیانگذار و رییس مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی ایران (۱۳۵۴ تا ۱۳۵۸) بود.

زنده یاد پرویز کردوانی مطالعات میدانی فراوانی در مناطق کویری و بیابانی ایران از خود به جای گذاشت و خدمات او نقش مهمی در پیشبرد علم کویر شناسی و مقابله با خشکسالی داشت.

وی استاد نمونه دانشگاه تهران بود و جایزه مهرگان علم به خاطر تالیف بهترین کتاب سال در زمینه محیط زیست را کسب کرد.

عضویت در بنیاد مطالعات آسیای شبکه آب خاورمیانه، ریاست کمیته بیابان‌زدایی انجمن متخصصان محیط زیست ایران و تالیف بیش از ۲۰ کتاب دانشگاهی و ده‌ها مقاله علمی به زبان های فارسی، انگلیسی و آلمانی بخشی از کارنامه علمی او را تشکیل می دهند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها