- دیده بان علم ایران – Iran Science Watch - https://www.isw.ir -

هد زدن، احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد

بررسی جدید پژوهشگران اسکاتلندی نشان می‌دهد که امکان بروز زوال عقل در میان بازیکنان پست دفاع فوتبال، بیشتر از سایر بازیکنان است.

پروفسور “ویلی استوارت”، سرپرست پژوهشی که در مجله “JAMA Neurology” به چاپ رسید، گفت: ما در حال حاضر با توجه به داده‌های کنونی پیش‌بینی می‌کنیم که توپ‌های فوتبال باید با هشدارهای سلامتی فروخته شوند که نشان می‌دهند برخورد مکرر توپ با سر می‌تواند به افزایش خطر ابتلا به زوال عقل منجر شود. من فکر می‌کنم که سوالات دشواری باید در این مورد پرسیده شوند؛ از جمله اینکه آیا ضربه سر به توپ، برای فوتبال کاملا ضروری است یا می‌توان شکل‌های دیگری از این بازی را نیز در نظر گرفت.

به گزارش دیده بان علم ایران، این پژوهش نشان می‌دهد که بازیکنان حرفه‌ای پست دفاع، پنج برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند. این بازیکنان به خاطر برخورد سر با توپ و سایر بازیکنان، معمولا ضربه‌های مکرری را به سر خود وارد می‌کنند. این در حالی است که احتمال بروز بیماری‌های عصبی در دروازه‌بان‌ها نسبت به بقیه، کمتر است.

این پژوهش بلندمدت، در ژانویه سال ۲۰۱۸ و هنگامی آغاز شد که پژوهشگران دریافتند دلیل مرگ “جف استل”، بازیکن فوتبال انگلستان که در سال ۲۰۰۲ از دنیا رفت، ترومای سر بوده است.

پژوهشگران در این پروژه، مرگ ۷۶۷۶ بازیکن سابق فوتبال را مورد بررسی قرار دادند که بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۷۶ به دنیا آمده بودند و فوتبال را به صورت حرفه‌ای در اسکاتلند بازی می‌کردند. هدف استوارات این بود که بداند آیا خطر بروز بیماری‌های عصبی، با توجه به پست بازیکنان یا ناحیه بازی آنها متفاوت است یا خیر.

نتایج این پژوهش نشان داد که دروازه‌بانان به اندازه عموم مردم در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند و بیشترین خطر در کمین بازیکنان دفاع است.همچنین یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که تشخیص بیماری‌های عصبی براساس طول دوره حرفه‌ای افزایش می‌یابد.

از آنجا که توپ‌ها در حال حاضر سبک‌تر شده‌اند، با سرعت بیشتری حرکت می‌کنند و می‌توانند آسیب‌های بیشتری را به همراه داشته باشند.

استوارت در پژوهش جداگانه‌ای، یک آسیب‌شناسی ویژه در ارتباط با آسیب مغزی موسوم به “انسفالوپاتی مزمن جراحتی” انجام داد که در مغز بسیاری از ورزشکاران سابق از جمله فوتبالیست‌های حرفه‌ای نشان داده شده است.

استورات تاکید کرد: باید یک روش احتیاطی برای کاهش و یا برطرف کردن قرار گرفتن در معرض ضربه‌های غیر ضروری به سر و مدیریت بهتر آسیب‌های سر در فوتبال و سایر ورزش‌ها در پیش گرفته شود.

منبع: Daily mail

انتهای پیام