سه شنبه، ۵ تیر، ۱۴۰۳ | Tuesday, 25 June , 2024

پیش‌بینی احتمال زایمان زودرس با آزمایش خون

نسخه قابل پرینت
کد خبر:48059
شنبه، ۹ مرداد، ۱۴۰۰ | 15:59

پیش‌بینی احتمال زایمان زودرس با آزمایش خون

به گفته‌ پزوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان، از هر ۱۰ نوزاد در آمریکا، یک نوزاد نارس متولد می‌شود. آزمایش خون به همراه ویزیت‌های مداوم می‌تواند به پیش‌بینی خطر زایمان زودرس کمک کند.

به گزارش دیده بان علم ایران، هان هافمن، استادیار دپارتمان علوم حیوانات در دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی می‌گوید: زایمان زودرس امری رایج است. مطلع شدن از احتمال رخ دادن زایمان زودرس به پزشک کمک می‌کند تا مادر را بیشتر تحت نظر بگیرد.

هافمن و همکارانش ۱۵۷ مادر سالم را که هیچ‌ کدام سابقه زایمان زودرس نداشتند مورد بررسی قرار دادند. از این ۱۵۷ نفر ۵۱ نفر زایمان زودرس را تجربه کردند. محققان داده‌های سه‌ماهه دوم بارداری آن‌ها را برای یافتن نشانگرهای زیستی مرتبط با زایمان زودرس مطالعه کردند.

به نوشته مدیکال اکسپرس، هافمن می‌گوید: در کمال تعجب ما دریافتیم که سطح mRNA در ژن‌های CRY۲ و ژن ساعت(CLOCK) در زنانی که زایمان زودرس داشتند پایین‌تر بود.

این دو ژن مسئول تنظیم ریتم ‌شبانه‌روزی سلول‌ها هستند.

به گفته‌ی هافمن، ‌هر سلول انسان ریتم ۲۴ ساعته خود را دارد. کاهش میزان mRNA یا DNA پیامرسان در این ژن‌ها با افزایش خطر زایمان زودرس مرتبط است و به نظر می‌رسد این ژن‌ها اطلاعاتی در مورد زمان شروع زایمان فراهم می‌کنند.

کاهش سطح mRNA در سه ماهه دوم بارداری رخ داد.

قدم بعدی بررسی این موضوع است که ژن‌های CRY۲ و ساعت از مادر، جنین یا جفت می‌آیند. محققان همچنین می‌خواهند سطوح mRNA را در مادران سالم بررسی و با مادرانی که زایمان زودرس داشتند مقایسه کنند تا دریابند آیا آزمایش خون می‌تواند به پیش‌بینی خطر زایمان زودرس کمک کند یا خیر.

محققان همچنین می‌خواهند سایر ژن‌ها مانند ژن PER۳ را بررسی کنند که در کنار دو ژن CRY۲ و ساعت می‌تواند بر روی دیابت بارداری و پری-اکلامپسیا اثر بگذارد. پری-اکلامپسیا از بیماری‌هایی است که به مرگ و میر مادران باردار منجر می‌شود و با فشار خون بالا همراه است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

در تداوم پروژه های متعدد تولید واکسن کووید ۱۹ در ایران: نخستین واکسن mRNA ایرانی به مرحله کارآزمایی بالینی رسید

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها