سه شنبه، ۳۰ شهریور، ۱۴۰۰ | Tuesday, 21 September , 2021

شناسایی پروتئینی با توانایی جلوگیری از متاستاز

نسخه قابل پرینت
کد خبر:47849
سه شنبه، ۲۲ تیر، ۱۴۰۰ | 19:33

شناسایی پروتئینی با توانایی جلوگیری از متاستاز

محققان دانشگاه جان هاپکینز نوعی پروتئین شناسایی کرده‌اند که جلوی انتقال سلول‌های سرطانی را به جریان خون می‌گیرد و سلول‌های سرطانی متاستاز آن را نادیده می‌گیرند.

به گزارش دیده بان علم ایران، انتظار می‌رود در آینده از این پروتئین برای تولید داروهای جدید ضدسرطان استفاده شود. معمولاً سلول‌های سرطانی بعد از آلوده کردن یک بخش از بدن برای توزیع خود در سایر نقاط بدن از جریان خون استفاده می‌کنند و از این طریق تومورهای سرطانی در کل بدن پخش می‌شوند. اگر این فرایند به موقع شناسایی و متوقف نشود، نتیجه‌ای جز گسترش سریع سرطان نخواهد داشت.

پروتئین تازه شناسایی شده قبلاً برای تنظیم سطح کلسیم در سلول‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما حالا کارکرد تازه ای در جهت مسدود کردن مسیر انتقال سلول‌های سرطانی از طریق جریان خون پیدا کرده است. این پروتئین که TRPM۷ نام دارد، در آزمایش‌های انجام شده عملکرد موفقیت آمیزی داشته است.

این پروتئین در صورت تغییر ترکیب مایعات خون آنها را مسدود کرده و از انتقال آنها به جریان خون جلوگیری می‌کند. هنوز مشخص نیست این روند چه زمانی به تولید داروی جدید ضد سرطان منجر می‌شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

ملک زاده اعلام کرد: افزایش ۴۳ درصدی موارد جدید ابتلا به سرطان در ایران طی سالهای ۹۵ تا ۱۴۰۴

تولید سه رادیوداروی جدید تشخیص و درمان سرطان در ایران

رییس انجمن گوارش و کبد ایران خبر داد: بروز سالانه ۱۲ هزار مورد جدید سرطان روده بزرگ و ۵ هزار مرگ ناشی از آن در ایران/پرخطرترین استانهای ایران در سرطان روده بزرگ

ملک زاده اعلام کرد: ۱۰ سرطان نخست ایرانیان بر اساس تازه ترین آمار «ثبت سرطان» کشور

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها