دوشنبه، ۳ مهر، ۱۴۰۲ | Monday, 25 September , 2023

ابررایانه «سیمرغ» در دانشگاه امیرکبیر به بهره‌برداری رسید

نسخه قابل پرینت
کد خبر:47595
یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت، ۱۴۰۰ | 12:18

ابررایانه «سیمرغ» در دانشگاه امیرکبیر به بهره‌برداری رسید

ابررایانه «سیمرغ» با ظرفیت یک میلیارد عملیات ممیز شناور ۶۴ بیتی در ثانیه (۵۰۰ ترافلاپس در روز)، صبح امروز در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به بهره‌برداری رسید.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، ظرفیت پردازشی این ابر رایانه با زیرساخت‌های فعلی حدود ۵ پتافلاپس است که تا ۱۰ پتافلاپس در فازهای بعدی قابل افزایش می‌باشد.این پروژه در فضایی به مساحت تقریبی ۲۵۰ متر مربع با قابلیت گسترش به ۴۰۰ متر مربع اجرایی شده است.

این ابر رایانه با ظرفیت ۴۲ رک قابل گسترش به ظرفیت ۸۴ رک بر مبنای سطح سوم استاندارد TIA_۹۴۲ ساخته شده است و می‌تواند از توان پردازشی ۵ پتافلاپس پشتیبانی کند.

سیمرغ بر مبنای فناوری فضای مجازی و رایانش ابری طراحی شده است. مجازی سازی باعث افزایش بهره وری از منابع موجود و انعطاف پذیری در ارائه خدمات متنوع شده و همچنین امنیت داده‌ها را دوچندان خواهد کرد.

از قابلیت‌های ابررایانه سیمرغ می‌توان در کاربردهای نوین نظیر هوش مصنوعی، تحلیل کلان داده، اینترنت اشیاء، بازی سازی و پویانمایی، شبیه سازی‌های علمی، هواشناسی و تحلیل داده‌های ژنتیک بهره برد.

دکتر احمد معتمدی، رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ابررایانه سیمرغ با سرمایه گذاری هزار میلیارد ریالی در این دانشگاه راه اندازی شده است، گفت: این ابررایانه در سه لایه نرم افزاری، توسعه خدمات و زیرساختهای ابری ارائه خدمات می دهد، ضمن آن که قادر به ذخیره سازی ۱۲۶۰ ترابایت است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشور چین ۴۲ درصد ابررایانه دنیا را در اختیار دارد و بعد از آن کشور آمریکا با سهم ۲۲.۶ درصدی در رتبه دوم قرار گرفته است. در زمینه ظرفیت پردازش سریع کشور آمریکا نسبت به چین برتری دارد. کشورهای ژاپن، فرانسه و آلمان نیز در رتبه های بعدی هستند.

معتمدی با اشاره به سرمایه گذاری ۳۲۰ میلیون دلاری آمریکا و ۲۰۰ میلیون دلاری ژاپن در حوزه ابررایانه ها، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۲۱ کشور دنیا ابررایانه های با توان ظرفیت بیش از یک پتافلاپس دارند و در منطقه نیز کشور عربستان دارای چهار ابررایانه است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سابقه توسعه فناوری ابررایانه ها در این دانشگاه، توضیح داد: این دانشگاه در سال ۶۶-۶۷ در دانشکده برق اقدام به راه اندازی آزمایشگاه تحقیقات پردازش سریع کرده است که در زمان جنگ موفق به طراحی برخی قطعات و نصب آن بر روی هواپیماها شدیم. در سال ۷۶ هم نخستین کلاستر کشور که هفتاد و ششمین کلاستر دنیا بود را طراحی کردیم که دارای کاربردهای وسیع بوده است.

معتمدی طراحی ابررایانه سازمان هواشناسی را از دیگر دستاوردهای این مرکز تحقیقاتی عنوان و خاطرنشان کرد: در سال ۹۰ ابررایانه سیمرغ با بودجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با ظرفیت ۸۰ ترافلاپس راه اندازی شد که تاکنون سرویس های لازم را به مراکز تحقیقاتی ارائه می دهد، ولی بخشی از این ابررایانه از رده خارج شده است.

معتمدی تصریح کرد: طرح ابررایانه سیمرغ با سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال و معاونت علمی با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریالی اجرایی شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شد: تولید ارزان پوشش‌های پیچیده کامپوزیتی با خواص منحصر به فرد

درگذشت استاد مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر

در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارائه شد: راهکاری جدید برای جداسازی آنتی بیوتیک «آموکسی سیلین» از آب

در دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شد: طراحی نرم‌افزاری برای پیش‌بینی رسوب آسفالتین در چاه‌های نفت

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها