چهارشنبه، ۹ خرداد، ۱۴۰۳ | Wednesday, 29 May , 2024

تشخیص غیرمخرب توده‌های سرطانی بافت پستان با ماموگراف نوری محققان ایرانی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:47249
چهارشنبه، ۳ دی، ۱۳۹۹ | 13:32

تشخیص غیرمخرب توده‌های سرطانی بافت پستان با ماموگراف نوری محققان ایرانی

گروهی از محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و ساخت سامانه ماموگرافی نوری برای تشخیص توده‌های سرطانی بافت پستان شدند که به گفته آنها این دستگاه بر خلاف ماموگرافی آثار تخریبی بر بدن ندارد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، مهسا نیک دهقان، فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح “ساخت سامانه ماموگرافی نوری به‌ منظور تشخیص غیرمخرب توده‌های سرطانی بافت پستان” با بیان اینکه در حال حاضر روش‌های تشخیص مورد استفاده در توده‌های سرطانی بافت پستان از طریق ماموگرافی اشعه ایکس، سونوگرافی، MRI و PEM انجام می‌شود، گفت: ماموگرافی روش استاندارد برای تشخیص تومور و ناهنجاری بافت پستان است که به دلیل استفاده از اشعه یونیزان می‌تواند خطرناک باشد و عوارضی را برای فرد به وجود آورد.

وی با بیان اینکه فناوری PEM نیز کمتر در دسترس بوده و هزینه بالایی دارد، اظهار کرد: از این‌ رو درصدد برآمدیم تا با ساخت سامانه ماموگرافی نوری به تشخیص غیر مخرب توده‌های سرطانی بافت پستانبپردازیم.

نیک دهقان، ماموگرافی نوری را روشی دانست که به دلیل استفاده از تابش غیر یونیزان، تصویربرداری بدون فشرده‌سازی بافت و در نهایت بدون درد انجام شود و ادامه داد: در این پروژه کارایی این روش در زمینه تجربی در کنار شبیه‌سازی رایانه‌ای بررسی‌شد و می‌توان گفت دستاوردهای این تحقیقات اولین گام در جهت توسعه فناوری ماموگرافی نوری است که در صورت ارتقا می‌تواند به مرحله تجاری‌سازی برسد.

مجری طرح با اشاره به روش کار برای تشخیص تومورهای بافت پستان به‌ وسیله سامانه طراحی‌شده، توضیح داد: در این مطالعات فرایند شبیه‌سازی فوتون‌های پخش شده درون بافت برای هندسه توموگرافی و سه‌بعدی با روش “المان محدود” انجام‌ شده و تصاویر مبتنی بر خواص نوری ازجمله ضریب جذب، بازسازی‌ شدند. در ادامه این طرح، چیدمان سخت‌افزاری(set-up) لازم جهت اجرای امور محاسباتی برای تشخیص ناهمگنی در بافت پستان طراحی و پیاده‌سازی شد و مقایسه نتایج حاصل از پیاده‌سازی تجربی با نتایج شبیه‌سازی رایانه‌ای، کارآمدی این چیدمان را تایید کرد.

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به ویژگی‌های این دستگاه گفت: معرفی یک روش تصویربرداری غیر مخرب برای بافت سرطانی پستان از دستاوردهای این مطالعات است که علاوه بر استفاده از پرتو غیر یونیزان، دارای فناوری ساده و کم‌هزینه با کارایی و قابلیت بالایی است.

به گفته وی، این روش برای اندازه‎گیری خواص نوری بافت زنده با استفاده از نور فروسرخ نزدیک(NIR) به کار می‎رود و اطلاعات عملکردی بافت را در اختیار قرار می‌دهد.

این تحقیقات با راهنمایی دکتر سعید ستایشی، عضو هیئت‌ علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.
انتهای پیام

مطالب مرتبط

تشخیص زودهنگام سرطان پستان با بیوسنسور الکتروشیمیایی محققان ایرانی

تولید ارزان الکتروکاتالیست بر پایه چارچوب‌های فلزی-آلی با طول عمر بالا

دستاورد محققان ایرانی در ترمیم استخوان‌ با هیدروژل نانویی تولیدی از پیله کرم ابریشم

موفقیت دانشمند ایرانی در ساخت لباس با قابلیت اندازه‌گیری قند خون

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها