یکشنبه، ۱۳ آذر، ۱۴۰۱ | Sunday, 4 December , 2022

دکتر توسلی، استاد پیشکسوت مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی درگذشت

نسخه قابل پرینت
کد خبر:47044
دوشنبه، ۱۲ آبان، ۱۳۹۹ | 15:46

دکتر توسلی، استاد پیشکسوت مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی درگذشت

دکتر اسدالله توسلی، عضو وابسته گروه علوم دامپزشکی فرهنگستان علوم و استاد پیشکسوت مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی درگذشت.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، دکتر اسدالله توسلی در سال ۱۳۱۵ در شهرستان زرند ساوه متولد شد. پس از گذراندن دوره دبیرستان در مدرسه رازی و دوره دکتری در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، وارد مؤسسه رازی شد و پس از آن به کشورهای فرانسه و امریکا رفت و دکتری تخصصی خود را در رشته های بیماری های طیور، ویروس شناسی انسانی، ایمونولوژی و واکسینولوژی از دانشگاه کلود برنارد لیون فرانسه، انستیتو پاستور پاریس و دانشگاه دیویس کالیفرنیا دریافت کرد.

وی زیر نظر استادانی چون دکتر مرتضی کاوه، دکتر ولی الله سهراب، دکتر منوچهر بهارصفت، دکتر عزیز رفیعی، دکتر رضا حضرتی، دکتر حسین میرشمسی و دکتر حمزه رامیار در مؤسسه رازی، پروفسور لپین، پروفسور شارل مریو و پروفسور فونتن در فرانسه، پروفسور بنکوفسکی، پروفسور آدلر و پروفسور یاماموتو در امریکا تحت تعلیم قرار گرفت.

این استاد پیشکسوت از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۷۹ در مؤسسه رازی مشغول به فعالیت بود و در دوره ای نیز قائم مقامی این مؤسسه را به عهده داشت.

توسلی در این مدت بیش از ۵۰ مقاله و کتاب به زبان های فارسی، فرانسه و انگلیسی چاپ کرد.

وی که صاحب مدال علمی، تحقیقاتی و فرهنگی پالم آکادمیک کشور فرانسه است، از بنیانگذاران بخش تحقیق و تشخیص بیماری های طیور مؤسسه رازی بود و واکسن های پاستورلوز طیور و لارنگو تراکئیت برای نخستین بار در ایران و در مؤسسه رازی توسط او ساخته شد.

دکتر اسدالله توسلی عضو وابسته گروه علوم دامپزشکی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و از بنیانگذاران بنیاد مِریورازی بود

دیده‌بان علم ایران هم درگذشت این استاد و پژوهشگر فقید را به خانواده و شاگردان و علاقمندان ایشان و جامعه دامپزشکی کشور تسلیت می گوید.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

نخستین سمپوزیوم «کارآفرینی در حوزه های دارو، واکسن و زیست فناوری» برگزار می شود

پذیرش هشت عضو پیوسته جدید در فرهنگستان علوم

گسترش واکسیناسیون کرونا در آلمان به کودکان بالای ۱۲ سال

جناب نمکی! می گویید «برای تکه تکه شدن روی مین» هستید؛ اما این جان مردم است که به هوا می‌رود!

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها