چهارشنبه، ۲۶ مرداد، ۱۴۰۱ | Wednesday, 17 August , 2022

دستاورد محققان ایرانی در تولید محصولات پتروشیمی و بنزین از گاز طبیعی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:46897
سه شنبه، ۱۵ مهر، ۱۳۹۹ | 11:43

دستاورد محققان ایرانی در تولید محصولات پتروشیمی و بنزین از گاز طبیعی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در صدد برآمدند تا با استفاده از طرحی هوشمندانه و روشی ارزان، بنزین و محصولات حوزه پتروشیمی را با گاز طبیعی به تولید برسانند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، دکتر اسحاق مرادیان، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مطالعه بر روی انتخاب پذیری الفین‌های سبک در فرآیند MTO با استفاده از نانوکاتالیست‌های کامپوزیتی ساپو تهیه شده توسط امواج ماوراء صوت» گفت: تولید محصولات پتروشیمی و بنزین به وسیله نفت انجام می‌شود و منابع نفتی بسیار گران قیمت و رو به کاهش هستند.

وی افزود: از طرفی منابع گازی کشورمان بسیار فروان و ارزان قیمت هستند؛ از این رو تولید این محصولات به کمک گاز طبیعی به سبب جلوگیری از خام فروشی و تبدیل گاز طبیعی به محصولات با ارزش افزوده بالاتر بسیار با اهمیت است.

مرادیان با بیان اینکه این طرح در مرحله آزمایشگاهی منجر به تولید محصولات پتروشیمی شده است، خاطر نشان کرد: معمولا یک کاتالیست برای تولید محصولات پتروشیمی در فرایند و تجهیزات به کار می رود که این کاتالیست برای اولین بار در دنیا با کمک مواد معدنی طبیعی و از معادن معدنی داخلی طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان اینکه استفاده از نفت در ساخت کاتالیست بسیار هزینه بر است، افزود: در این پروژه از گاز طبیعی بهره بردیم و این گاز را به روش MTO به الفین های سبک تبدیل کردیم.

مرادیان ادامه داد: همچنین در این پروژه برای کاهش زمان واکنش ساخت و کاهش هزینه های مرسوم پالایشگاهی و استفاده از خواص نانویی مواد از امواج التراسونیک در مرحله طراحی و ساخت کاتالیستی استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه این پروژه قابلیت اجرا در پتروشیمی ها و پالایشگاه های تولید بنزین را دارد، بیان کرد: این پروژه در دنیا فقط در چین به بهره برداری رسیده است و ایران با این تغییرات بوجود آمده می تواند در بخشی از کار به عنوان پیشرو و کشور اول دنیا باشد.
وی با اشاره به مزایای این پروژه گفت: ارزان قیمت بودن فرآیند، جلوگیری از خام فروشی ، استفاده از گاز طبیعی و معادن معدنی کشور و تبدیل آن ها به محصولات با ارزش افزوده بالاتر، وجود ذخائر عظیم گازی و معادن زئولیتی فراوان و ارزان قیمت، افزایش صادرات و ارزی آوری، پیشرو در تکنولوژی های جدید دنیا و … از مزیت های این پروژه به شماره می رود. خروجی های این طرح به صورت ثبت اختراع و سه مقاله ISI با تاییدیه بنیاد نخبگان و ستاد توسعه فناوری نانو بوده است که منجر به قرارداد با پتروشیمی شده است.

گفتنی است استاد راهنما و اساتید مشاور این پروژه دکتر روئین حلاج، دکتر سیما عسکری از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر پریسا مقیم پور بیژنی از اعضای هیئت علمی پژوهشگاه پتروشیمی بوده‌اند.

این طرح همچنین به جهت جلوگیری از خام فروشی معادن شبه زئولیتی تحت نظر ایمیدرو از سوی دکتر خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مورد حمایت قرار گرفته است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

در دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شد: طراحی نرم‌افزاری برای پیش‌بینی رسوب آسفالتین در چاه‌های نفت

توسط محققان ایرانی ارائه شد: نخستین مدل تکاملی رفتار شبکه‌های نورونی مغز در مراحل خواب با تک کانال EEG

ساخت میکروگریپر الکتروترمال با کاربردهای زیستی در کشور

ارائه راهکار علمی جدید برای ساخت واکسن هپاتیت «ب» توسط محققان دانشگاه امیرکبیر و انستیتو پاستور

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها