جمعه، ۸ مرداد، ۱۴۰۰ | Friday, 30 July , 2021

تشخیص به موقع ۵۰ نوع سرطان با آزمایش ساده خون

نسخه قابل پرینت
کد خبر:46492
پنج شنبه، ۱۴ فروردین، ۱۳۹۹ | 12:32

تشخیص به موقع ۵۰ نوع سرطان با آزمایش ساده خون

دانشمندان می گویند یک آزمایش خون ساده می تواند بیش از ۵۰ نوع سرطان را، اغلب پیش از بروز علائم بیماری، شناسایی کند.

به گزارش دیده بان علم ایران به گفته آنها این آزمایش می تواند به کشف سریعتر تومورهای سرطانی منجر شود، زمانی که هنوز معالجه آنها آسانتر است و شاید امکان درمان قطعی آنها وجود داشته باشد.
تیم محققان می گوید که بیش از ۹۹ درصد نتایج مثبت این آزمایش دقیق بوده، اما آنها باید مطمئن شوند که آزمایش هیچ موردی را جا نمی گذارد تا باعث اطمینان خاطر کاذب نشود.
نتایج این مطالعه در ماهنامه “تاریخچه تومورشناسی” (Annals of Oncology) دانشگاه آکسفورد چاپ شده است.
با این حال داده ها حاکی است که این تست بیماری را در مراحل پیشرفته تر شناسایی می کند که ممکن است فایده آن را محدود کند.
نحوه کارکرد
این تست به دنبال تغییرات جسته گریخته شیمیایی در کد ژنتیکی‌ای که از تومورها به جریان خون راه پیدا می کند می گردد.
محققان از موسسه سرطان دانا فاربر در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد در همکاری با محققان بریتانیایی از موسسه فرانسیس کریک و و دانشگاه کالج لندن بیش از چهار هزار نمونه جمع آوری شده از بیماران را آزمایش کردند. فقط برخی از این افراد مبتلا به سرطان بودند.
بیش از ۵۰ نوع سرطان مانند سرطان روده، ریه و تخمدان مشمول این آزمایش بود و در ۹۶ درصد نمونه ها این تست به دقت نوع سرطان را مشخص کرد.

به گزارش بی بی سی،این مطالعه با منابع مالی شرکت “گریل” که سازنده این تست است انجام شده است.
پروفسور جف آکسنارد از سرپرستان مطالعه گفت: “به نظر می رسد این آزمایش خون همه مشخصه های لازم برای استفاده در سطح عمومی به عنوان تست شناسایی سرطان های متعدد را دارد.”
“همه می پرسند که آزمایشی از این نوع چه زمانی آماده استفاده خواهد بود. با توجه به انجام موفقیت آمیز در هزاران بیمار، استفاده محدود آزمایشی از آن هم اکنون در سطح کلینیکی شروع شده.”
او گفت آزمایش های بیشتری لازم است اما “مسلما این فن به سرعت پیشرفت می کند و این امید را به ما می دهد که شناسایی سرطان با تست خون به واقعیت بدل خواهد شد.”
دکتر دیوید کراسبی از موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا گفت: “تشخیص سرطان در مراحل اولیه، زمانی که هنوز کمتر پیشرفته و بیشتر قابل معالجه هستند، پتانسیل زیادی برای نجات جان بیماران دارد و ما شدیدا نیازمند نوآوری های فنی برای تبدیل این پتانسیل به واقعیت هستیم.”
“هرچند این تست هنوز در مراحل اولیه ساخت است، نتایج اولیه امیدوارکننده است و اگر بتوان این آزمایش را طوری اصلاح کرد که قادر به شناسایی سرطان در مراحل اولیه تر شود، ابزاری برای شناسایی سریع خواهد بود.”
“اما برای بهبود توانایی تست برای تشخیص زودهنگام سرطان ها باید تحقیق بیشتری انجام شود.”

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شناسایی پروتئینی با توانایی جلوگیری از متاستاز

ملک زاده اعلام کرد: افزایش ۴۳ درصدی موارد جدید ابتلا به سرطان در ایران طی سالهای ۹۵ تا ۱۴۰۴

تولید سه رادیوداروی جدید تشخیص و درمان سرطان در ایران

رییس انجمن گوارش و کبد ایران خبر داد: بروز سالانه ۱۲ هزار مورد جدید سرطان روده بزرگ و ۵ هزار مرگ ناشی از آن در ایران/پرخطرترین استانهای ایران در سرطان روده بزرگ

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها