جمعه، ۸ مرداد، ۱۴۰۰ | Friday, 30 July , 2021

ورود ۵ واکسن جدید به جمع واکسن های ملی ایران در سال ۹۹

نسخه قابل پرینت
کد خبر:46385
دوشنبه، ۲۸ بهمن، ۱۳۹۸ | 14:08

ورود ۵ واکسن جدید به جمع واکسن های ملی ایران  در سال ۹۹

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از ورود ۵ واکسن جدید  HPV، آنفلوآنزا، پنوموکوک، روتاویروس و لیشمانیا به چرخه واکسن های ملی ایران در سال ۹۹ خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران سورنا ستاری روز دوشنبه در مراسم تقدیر از توانمندی‌های تولید صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی با بیان اینکه صنعت داروسازی و تجهیزات پزشکی جزو افتخارات کشور هستند، اظهار کرد: تمام اعضای این سیستم را در اختیار داریم، به طوری که در این حوزه شرکت‌های ایرانی در حال فعالیت هستند و نیروی انسانی کافی در این صنعت وجود دارد و از سوی دیگر شاهد کاهش خروج داروسازان از کشور هستیم.

وی با اشاره به توانمندی‌های شرکت‌های تجهیزات پزشکی در زمینه تولید محصولی مانند شتاب‌دهنده‌ و سایر محصولات، گفت: این صنعت از توانایی بسیار خوبی برخوردار است، به شکلی که می‌توانیم ایده‌ها را به سرعت به محصول تبدیل کنیم. البته وجود سازمان غذا و دارو یکی از علل موفقیت این حوزه به شمار می‌رود، کاش ما در سایر وزارتخانه‌ها از جمله وزارت نفت سازمانی مثل غذا دارو داشتیم تا وقتی محصولی تولید می‌شود بتوانند به راحتی آن محصول را ثبت کند و وارد بازار شود.

ستاری با بیان اینکه ۱۰۰ شرکت در حوزه سلول‌های بنیادی در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد تا این شرکت‌ها را تقویت کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای تولید داروها در کشور، گفت: یک شرکت داخلی برنامه‌ریزی برای تولید انسولین را آغاز کرده است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور  با اشاره به اینکه تجهیزات پزشکی نیز از اولویت‌های معاونت علمی ریاست‌جمهوری است، خاطرنشان کرد: ما به دنبال حمایت از تولیدکننده های داخلی هستیم.

ستاری در پایان با بیان اینکه باید از تحریم‌ها به عنوان یک فرصت برای تقویت صنایع داخلی استفاده کنیم، گفت: سالانه حدود ۲۵۰ الی ۳۰۰ میلیون یورو صرف واردات سموم می‌شود که این حرکت باید به سمت تولید بیوتک برود. باید از این طریق بتوانیم آینده خوبی را برای جوانان و ایجاد اشتغال در کشور داشته باشیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها