جمعه، ۸ مرداد، ۱۴۰۰ | Friday, 30 July , 2021

نرخ باسوادی در ایران به مرز ۹۶ درصد رسید

نسخه قابل پرینت
کد خبر:46308
سه شنبه، ۱۵ بهمن، ۱۳۹۸ | 16:36

نرخ باسوادی در ایران به مرز ۹۶ درصد رسید

رییس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: براساس آخرین آمار سرشماری در سال ۹۸ نرخ باسوادی در کشور به مرز ۹۶ درصد رسید.

به گزارش دیده بان علم ایران، شاپور محمد زاده در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان سازمان نهضت سواد آموزی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان این که در سال ۵۵ درصد باسوادان در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، ۴۸.۴ درصد بود، اظهار کرد: براساس سرشماری سال ۹۵ این عدد به ۹۴.۷ درصد رسیده بود و
براساس آخرین سرشماری در سال ۹۸ نرخ باسوادی در کشور به مرز ۹۶ درصد رسیده که این عدد در برخی استان‌ها از ۹۶ درصد هم بیشتر است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی تصریح کرد: براساس سرشماری سال ۹۵ در بازه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، دو میلیون و ۶۰۰ هزار بی سواد داشتیم که حدود ۴۰۰ هزار نفر آنها را اتباع خارجی تشکیل می‌دادند. البته این سرشماری براساس خوداظهاری است که تلاشمان ریشه‌کنی بیسوادی در این گروه سنی است.

محمدزاده با بیان این که قبل از انقلاب در جامعه روستایی حدود ۳۱ درصد باسواد و ۶۹ درصد بی سواد داشتیم، اظهار کرد: توانستیم با کمک سازمان‌های مختلف در روستاها آمار باسوادی را به بیش از ۹۰ درصد ارتقاء دهیم.

وی افزود: قبل از انقلاب از هر ۱۰۰ زن، ۲۸.۵ درصد باسواد و ۷۱.۵ درصد بی سواد بودند ولی در حال حاضر بالای ۹۰ درصد زنان باسواد هستند.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی در پایان گفت: اگر سازمان‌های مختلف همکاری‌های لازم را داشته باشند در آینده نزدیک در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بی سوادی ریشه کن شده و در سرشماری سال ۱۴۰۰ وضعیت باسوادی نسبت به سال‌های قبل بهتر خواهد شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها