سه شنبه، ۵ مرداد، ۱۴۰۰ | Tuesday, 27 July , 2021

معاون تحقیقات وزیر بهداشت: وضعیت ابتلای ایرانیان به بیماری های قلبی عروقی نسبت به نرم جهانی مناسب نیست

نسخه قابل پرینت
کد خبر:46283
سه شنبه، ۸ بهمن، ۱۳۹۸ | 14:16

معاون تحقیقات وزیر بهداشت: وضعیت ابتلای ایرانیان به بیماری های قلبی عروقی نسبت به نرم جهانی مناسب نیست

معاون تحقیقات  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:  اگرچه بیماری های قلبی و عروقی در کشور ما کاهش پیدا کرده  و در منطقه شرایط خوبی داریم، اما از نظر جهانی وضعیت مناسبی در بیماری های قلبی عروقی و مرگهای ناشی از آن نداریم

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر رضا ملک زاده در اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، اظهار کرد: پژوهش یک تجمل نیست که فقط در مواقع کافی بودن منابع مالی ، موجود باشد. پژوهش یک ضرورت دائمی است و هیچ گاه ضرورت آن را در زمان های سخت با منابع مالی محدود، کمتر از زمان هایی نیست که منابع مالی کافی و به راحتی در دسترس است. لذا، درخواستم این است که در برنامه بودجه برای پژوهش اولویت ویژه ای درنظر گرفته شود.

وی افزود: براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، پژوهش در سلامت عبارت است از درک صحیح چالش های موجود در سلامت و تدوین راهکارهای مناسب برای برخورد با آنها.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت درخصوص  تعداد مقالات، رتبه مقالات و مستندات علمی ایران در بانک اطلاعاتی اسکوپوس، اظهار کرد: ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۵۵۶۷۹ استناد از مقالات خود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس کسب کرده است.

وی با بیان اینکه ایران در تولید علم ۲۰۱۹ رتبه ۱۵ را به دست آورد، ادامه داد: همچنین، رتبه ۱۴ جهانی و اول منطقه را در دریافت تعداد استنادات به مقالات به دست آورده ایم.

فعالیت ۱۲۱۰ شرکت دانش بنیان سلامت در مراکز رشد

دکتر ملک زاده با بیان اینکه در حال حاضر ۱۲۱۰ شرکت دانش بنیان سلامت مستقر در مراکز رشد داریم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر موفق به راه اندازی  و تجهیز اتاق تمیز به تعداد کافی برای تولید تجهیزات پزشکی و فناوری های دارویی شده ایم که دانشگاه ها باید برای بهره وری بهتر از این اتاق های برنامه ریزی کنند.

وی با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر علت بیش از ۸۰ درصد از مرگ  و ناتوانی در کشور هستند، تصریح کرد: این یک رسالت ملی برای تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور است که در زمینه بیماری های غیرواگیر کار کنند.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت بیان کرد: خوشبختانه امید به زندگی در کشور افزایش پیدا کرده و در این زمینه از کشورهای منطقه جلوتر هستیم. در سال های بعد از انقلاب اسلامی، بیماری های واگیر، مرگ و میر مادران و نوزادان، مشکلات تغذیه ای روند کاهشی داشته است، اما بیماری های غیرواگیر مانند دیابت و سرطان ها در ایران روبه افزایش است . البته افزایش تعداد موارد ابتلا به سرطان در ایران متاثر از ایجاد نظام ثبت سرطان و ثبت آمار مبتلایان ( کاری که در گذشته انجام نمی شد و آمار واقعی ابتلا و بروز سرطانها را نداشتیم) ، رشد جمعیت، پیری جمعیت ، تغییرات در سبک زندگی، مصرف تریاک و دخانیات و برخی عوامل خطر دیگر است.

به گفته وی، سالانه ۳۸۰ هزار مرگ در کشور رخ می دهد که ۴۳ درصد این مرگ ها، بر اثر بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی است. همچنین بیماری های قلبی و عروقی عامل بیش از ۵۰ درصد مرگ های زودرس است که تا ۸۰ درصد آنها قابل پیشگیری است. دانشگاه ها باید همت کنند تا بتوانیم این مرگ های زودرس را کاهش داده و امید به زندگی را به بیش از ۸۰ سال افزایش دهیم.

وی با هشدار نسبت به شیوع دیابت در ایران گفت: اگر با همین روند پیش رویم، براساس پیش بینی ها، در ۲۵ سال آینده ۲۵ درصد ایرانیان دیابت خواهند داشت و این موضوع نظام سلامت را دچار مشکل می کند، لذا برای برون رفت از این بحران، باید برنامه ریزی کنیم و این برنامه ریزی ها بر پایه پژوهش به بار می نشیند. راهکار مشکل، تاسیس مراکز درمانی نیست، بلکه اصلی ترین راهکار، روش های پیشگیری مبتنی بر تحقیق و پژوهش است.

دکتر ملک زاده، فشارخون، اعتیاد، اختلالات و بیماری های روانی و سکته های قلبی و مغزی را از جمله مشکلات مهم نظام سلامت برشمرد .

انتهای پیام

مطالب مرتبط

«چربی خون بالا» در جهان تغییر مسیر داد!/میزان «چربی خون» ایرانی ها اعلام شد

گزارش عملکرد معاونت تحقیقات وزارت بهداشت منتشر شد: حمایت از ۵۶ طرح تحقیقاتی فرادانشگاهی و ملی/اعطای گرنت تحقیقاتی ۲۵۰ میلیون ریالی به ۱۹۸ پژوهشگر فرهیخته

ملک زاده اعلام کرد: آخرین رتبه ایران در کسب استنادات مقالات/رشد سه پله ای ایران در رتبه جهانی تولید مقالات پزشکی

پایان چندین دهه حاکمیت یک دستورالعمل جهانی غذایی با یافته هایی بی سابقه: مصرف چربی ها سکته های قلبی را افزایش نمی دهد!

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها