دوشنبه، ۱۴ اسفند، ۱۴۰۲ | Monday, 4 March , 2024

ایران، صاحب «کرسی یونسکو در ترویج علم» شد

نسخه قابل پرینت
کد خبر:46135
دوشنبه، ۲۳ دی، ۱۳۹۸ | 18:53

ایران، صاحب «کرسی یونسکو در ترویج علم» شد

کرسی یونسکو در ترویج علم که پاییز امسال با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) در گروه ترویج علم این مرکز راه‌اندازی شده، عصر امروز طی مراسمی با حضور دکتر ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو و دکتر غفاری معاون فرهنگی وزیر علوم رسما افتتاح شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر اکرم قدیمی، مدیر گروه پژوهشی ترویج علم مرکز تحقیقات سیاست علمی و رییس کرسی یونسکو در ترویج علم طی سخنانی در مراسم افتتاح این کرسی ابا بیان این که با راه اندازی کرسی مسوولیت مرکز در حوزه ترویج علم سنگین تر شده است، اظهار داشت: افتتاح کرسی ترویج علم در مرکز تحقیقات سیاست علمی فرصتی برای کل جامعه علمی کشور است تا با استفاده از ظرفیت‌های علمی پژوهشی کشور و منطقه در راستای عمومی‌سازی علم گام بردارند.

رییس کرسی یونسکو در ترویج علم با بیان این که ساختار این کرسی شامل شورای راهبری، شورای برنامه‌ریزی و
۱۲ کارگروه­ تخصصی در حوزه هایی نظیر ارتباط دانشگاه با جامعه، انجمن‌های علمی، زن و علم و … است خاطر نشان کرد: درصددیم ۲۸ بهمن ماه امسال مراسمی به مناسبت روز جهانی زنان و دختران در علم به میزبانی دانشگاه الزهرا برگزار کنیم.

چشم‌انداز کرسی یونسکو در ترویج علم شبکه‌سازی گفتمان‌ها است

رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ترویج علم را رسالت عمومی جامعه دانست و گفت: چشم‌انداز کرسی یونسکو در ترویج علم گفتمان‌سازی در عرصه ترویج علم و شبکه‌سازی گفتمان‌ها است.

دکتر وحید احمدی با بیان اینکه ترویج علم یک بحث اساسی است، به خصوص زمانی که توسعه علمی مطرح می‌شود، گفت: وقتی کشورها توسعه علمی پیدا می‌کنند تازه مرز بین دانشمندان و جامعه شکل می‌گیرد و جامعه نیازمند این است که رابطه علما و جامعه را تعریف کرده و مرزها برداشته شود. وی ترویج علم را رسالت عمومی جامعه و همه آحاد جامعه دانست و افزود: ترویج علم یک مسئولیت ملی و بین‌المللی است.

وی اظهار امیدواری کرد از طریق این کرسی پایه محکمی برای ارتباط علم و جامعه و افزایش سواد مردم به وجود آید.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با اشاره به اینکه افتتاح هفدهمین کرسی یونسکو در ایران منفعت‌ها و مسئولیت‌های زیادی را به همراه دارد و نیازمند مجموعه‌ای از فعالیت‌های شبکه‌ای است، گفت: منفعت این کرسی این است که از طریق آن می‌توانیم از مجاری و محمل‌های بین‌المللی استفاده کرده و صدای خود و مخاطبان‌مان را به دنیا اعلام کنیم. همچنین پیام‌ها و ارتباطات بین‌المللی را به مجموعه‌های داخلی برسانیم.

مشاور وزیر علوم، ترویج علم را پذیرش درک مشارکت همگان در علم و کاهش شکاف بین علم و لایه‌های مردم تعریف کرد و افزود: باید دانست که ترویج علم از کسانی که تامین‌کننده بودجه هستند و مصرف‌کنندگان این بودجه و همچنین خواص را هم شامل می‌شود و هدف، این است که علم به صورت عمودی و افقی به تمام لایه‌های جامعه و طبقات آن رسوخ کند.

وی ضمن اشاره به چند تعریف دیگر از ترویج علم یکی از این تعریف‌ها را کاربرد علم در سطوح مختلف زندگی اجتماعی عنوان کرد و ضمن تاکید بر نقش رسانه‌ها، موزه‌ها، آسمان‌نماها و … در ترویج علم، افزود: در قرن بیستم ترویج علم به یک پروژه اجتماعی تبدیل شد که اندیشمندان فراتر از ارتباطات فردی خود به آن پا گذاشتند. این در حالی است که اینترنت و گسترش رسانه‌های ارتباطی نیز ترویج علم را بهتر و گسترده‌تر کرد.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور تصریح کرد: همچنان که با افزایش رشد علمی مواجه هستیم، فاصله طبقات عمومی با نخبگان نیز بیشتر می‌شود. از جمله اهداف ترویج علم، تغییر نگرش و باور عمومی نسبت به علم، آموزش عمومی، برقراری ارتباط بین ارزش‌های فردی و اجتماعی، کمک به تحقق عدالت جنسیتی، حفاظت از محیط زیست و افزایش همبستگی و انسجام اجتماعی است.

احمدی در پایان تاکید کرد: باید در میان مخاطبان و عالمان زبان مشترک ایجاد کنیم که این موضوع نیازمند مجموعه‌ای از برنامه‌هاست و چشم‌انداز کرسی یونسکو در ترویج علم نیز گفتمان‌سازی در این عرصه و شبکه‌سازی گفتمان‌ها است.

سهم ایران از تعداد کرسی‌های یونسکو سهم خوبی است

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران سه رکن اساسی یونسکو را علم، آموزش و فرهنگ عنوان کرد و گفت: شورای راهبری کرسی‌ها را به زودی تشکیل خواهیم داد تا تقسیم کار درستی صورت گیرد.

حجت الله ایوبی با بیان اینکه سهم ایران از تعداد کرسی‌های یونسکو سهم خوبی است و با وجود مراکز تحقیقاتی و پیشرفت علم در این کشور باید هم اینطور باشد، اظهار کرد: قلبا خوشحال هستم که ریاست کرسی را بانوی با تجربه و دانشمند، سرکار خانم قدیمی بر عهده دارد که البته این موضوع مسئولیت ما و ایشان را بیشتر می‌کند.

وی ادامه داد: برخی کرسی‌ها بسیار فعال هستند. در حالی‌که از فعالیت برخی راضی نیستیم. به‌زودی شورای راهبری کرسی‌ها را تشکیل خواهیم داد تا بتوانیم به درستی تقسیم کار کنیم و از فرصت به دست آمده به خوبی استفاده کنیم. دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو، یونسکو را شبکه شبکه‌ها نامید و خاطرنشان کرد: همچنان که چهار شهر خلاق و هفت شهر یاد گیرنده در یونسکو به وجود آمد، این سازمان مجموعه‌های جهانی را به هم وصل می‌کند و سرمایه نمادین آن ارتباطات است.

وی افزود: شبکه بیش از ۷۰۰ کرسی یونسکو به یکدیگر متصل هستند و در راستای فعالیت بیشتر کرسی‌ها با اهداف مشابه شناسایی خواهند شد، علم، آموزش و فرهنگ سه رکن اساسی یونسکو هستند که ایران هم تجربه‌های فراوانی در این سه عرصه دارد و با وجود رویکرد تازه‌ای که در یونسکو به وجود آمده و حمایت دکتر منصور غلامی، رئیس کمیسیون و وزیر علوم و همراهی معاونان ایشان انشاءلله این فعالیت‌ها را پیگیری خواهیم کرد.

همچنین، مهردادی از بخش علوم دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران نیز در این مراسم ضمن تبریک به اخذ این کرسی در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، گفت: از سال‌های قبل همکاری خوبی با این مرکز داشته‌ایم. یکی از پنج برنامه اصلی برنامه‌های بین‌المللی یونسکو برنامه علوم و یکی از برنامه‌های علوم نیز برنامه علم برای زنان و دختران است که امیدوار هستیم با همکاری مرکز تحقیقات در این حوزه همکاری‌های خوبی انجام دهیم.

از کارهای مهم کرسی یونسکو در ترویج علم کمک به تحقق عدالت دانایی است

معاون فرهنگی وزیر علوم با تاکید بر نقش کلیدی کرسی‌های یونسکو در تحقق عدالت دانایی گفت: افتتاح کرسی یونسکو در ترویج علم در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور مسئولیت بزرگی را متوجه این مرکز می‌سازد.

دکتر غلامرضا غفاری افزود: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برای میزبانی هفدهمین کرسی یونسکو در ایران انتخاب شده که این موضوع از چند طیف اهمیت دارد؛ نخست این که مرکز تحقیقات صرفا در خود مجموعه خلاصه نمی‌شود بلکه به خاطر پیوند مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور تولید کننده بخش قابل توجهی از تولیدات علمی کشور است و همچنین می‌تواند در ترویج علم اثرگذار باشد.

وی افزود: یکی از کارهای مهم کرسی یونسکو در ترویج علم کمک به ساحت بحث عدالت و به ویژه عدالت دانایی است در خصوص عدالت آموزشی ما چنین می‌گویم هر که موسسات آموزشی در پهنه وسیع تر و گسترده تری پراکنده شوند به عدالت آموزشی نزدیک تر خواهیم شد این در حالی است که توزیع مناسب عدالت اجتماعی نیز در گرو برخورداری رفاهی و توزیع کیفیت زندگی در جامعه است. حال این که دانایی جامعه چه توزیعی دارد عمومی سازی علم تعیین می‌کند و کرسی ترویج علم می‌تواند در همین راستا قدم برداشته وبه تحقق عدالت دانایی کمک کند.

معاون فرهنگی وزیر علوم خاطر نشان کرد: زمانی که صحبت از انجام تکالیف و رعایت حقوق شهروندان است بار دیگر این موضوع به شرط کسب دانایی و شناخت از سوی شهروندان محقق می‌شود. همچنین توسعه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و به طور کلی هر جا که بخش انتخاب مطرح باشد و نیاز به کنش کنشگران اجتماعی باشد این دانایی است که جهت گیری کنش‌ها را تعیین می‌کند.

وی به اهمیت مسئولیت اجتماعی مجموعه های سهیم در تولید علم اشاره کرد و گفت: موضوع مسئولیت اجتماعی در چارچوب موسسات جدید آموزشی مطرح است و تحقق این وجه نیز در گرو آن است که این مجموعه‌ها برای اجتماع و جامعه باشند.

غفاری در پایان افزود: نقش ترویجی برا ی دیگر کرسی‌های یونسکو نیز کلیدی است و این مجموعه می‌تواند در تحقق عدالت دانایی سهم تعیین کننده‌ای داشته باشد که البته افتتاح هفدمین کرسی در مرکز تحقیقات نیز مسئولیت بزرگی را متوجه این مرکز می‌کند.

گفتنی است، ترويج علم، عبارت از هر فعاليتي است كه براي همگاني كردن علم، گسترش تفكر و طرز فكر علمي يا علاقمند كردن مردم يا گروه‌هايي از آنان به علم و فعاليت‌هاي علمي صورت مي‌گيرد. به عبارتی منظور از ترويج علم، سازگار كردن و تعديل انديشه‌ها و يافته‌هاي پيچيده علمي است تا مخاطبان غيرمتخصص يا عامه بتوانند آن را دريابند. همچنین ترویج علم دربردارنده هر سیاستی است که در آن نقش مردم در تصمیم­ گیری­های علمی و فناورانه پررنگ­تر شود. کرسی ترویج علم می‌تواند با تلاش برای عمومی سازی علم و بالا بردن آگاهی و دانش عمومی، زمینه‌های حمایت عمومی از علم، نظارت بر نهادها و مؤسسات علمی و تأثیرگذاری جامعه بر سیاست‌گذاری علم را فراهم کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

در تهران راه اندازی می شود: مرکز آموزشی و پژوهشی مدیریت خطرپذیری و تاب آوری زلزله منطقه غرب و مرکز آسیا

خطر از دست دادن جایزه «ابن سینا» یونسکو به دلیل بدهی معوقه!

مراسم دوازدهمین دوره اهدای جوایز بخش ایران IEEE با حضور رییس منتخب موسسه بین‌المللی برگزار شد

بیستمین دوره جایزه ترویج علم ایران اعطا شد

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها