جمعه، ۸ مرداد، ۱۴۰۰ | Friday, 30 July , 2021

ساخت نانو ژنراتورهایی با کاربرد پزشکی و تولید منسوجات هوشمند در کشور

نسخه قابل پرینت
کد خبر:46002
سه شنبه، ۳ دی، ۱۳۹۸ | 14:39

ساخت نانو ژنراتورهایی با کاربرد  پزشکی و تولید منسوجات هوشمند در کشور

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از نانو الیاف ژنراتورهایی را با کاربردهای متنوع چون سنسور در حوزه پزشکی و تولید منسوجات هوشمند با قابلیت شارژ تجهیزات تولید کردند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، دکتر پریسا فخری، مجری طرح با اشاره به تمرکز مراکز صنعتی و دانشگاهی به تهیه و استفاده از مواد هوشمند، گفت: مواد پیزوالکتریک از جمله این مواد هوشمند با ویژگی‌های منحصر به فرد است؛ خاصیت پیزوالکتریک ابتدا در سرامیک‌ها کشف شد اما به دلیل وجود معایبی مانند ترد و شکننده بودن،‌کاربرد آن محدود شده است؛ چرا که تردی و شکنندگی سرامیک، آنها را برای جنبش‌های ارتعاشی طولانی‌مدت و بزرگ بدون استفاده می‌کند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر به دلیل نیاز به مواد پیزوالکتریک با سطح بزرگ و انعطاف پذیری بالا در بسیاری از کاربردها همچنان مد نظر است چون در مقایسه با سرامیک‌ها، پلیمرهای پیزوالکتریک از فرایندپذیری مناسبی برخوردارند. این فرایند پذیری مناسب به سبب وزن کم، قابلیت تولید در مساحت‌های زیاد و نیز امکان برش و ایجاد اشکال پیچیده است.
وی با تاکید بر اینکه در ساختار این نانوژنراتور از پلیمر انعطاف‌پذیر PVDF و نانومیله های اکسید روی استفاده شد، اظهار کرد: حضور این دو ماده در کنار هم موجب افزایش خواص پیزوالکتریک و انعطاف‌پذیری شده است. ضمن اینکه استفاده از فناوری الکتروریسی موجب کاهش مراحل تولید و در نتیجه کاهش هزینه تمام‌شده این نانوساختار شده است.
این محقق با اشاره به کاربردهای این نانو ژانراتور گفت: از این محصول در صنایع نظامی به عنوان منسوجات هوشمند با قابلیت شارژ وسایل الکترونیکی قابل حمل از طریق حرکات مکانیکی بدن و در حوزه پزشکی به عنوان حسگرهای مراقبت و نظارت بر علائم حیاتی بدن، سنسورهاي قابل كاشت در بدن، برداشت كننده انرژی قابل كاشت در بدن نظير منبع تامين انرژی قلب مصنوعی بهره برد.
به گفته وی این محصول همچنین در صنعت برق به عنوان برداشت کننده انرژی محیطی جهت برداشت انرژی از انرژی‌ها‌ی هدر رفت محيط مانند باد و جريان آب و همچنین در صنایع الکترونیک به عنوان حسگر پیزوالکتریک قابل کاربرد است.
این پژوهشگر پسادکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر استفاده از نانوالیاف در ساختار نانوژنراتور را از دیگر ویژگی های ممتاز این نانوژنراتور دانست و ادامه داد: استفاده از نانو الیاف باعث کوتاه شدن فرایند تولید و کاهش هزینه تمام شده می شود و همچنین با رفع محدودیت هایی که در روش‌های معمول وجود داشت، گستره کاربردی این نانوژنراتور افزایش می یابد.
این طرح از سوی پریسا فخری پژوهشگر پسادکتری و با راهنمایی دکتر روح الله باقرزاده، دکتر مسعود لطیفی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری دکتر کشفی از دانشگاه آیت الله بروجردی، مهندس امینی و  مهندس یاوری اجرایی شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

کودهای نانویی عملکرد بهتری نسبت به کودهای معمولی دارند

دکتر رمضانیان‌پور، چهره ماندگار علم بتن ایران درگذشت

ابررایانه «سیمرغ» در دانشگاه امیرکبیر به بهره‌برداری رسید

ویروس کرونا در تله نانویی!

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها