شنبه، ۱۳ خرداد، ۱۴۰۲ | Saturday, 3 June , 2023

برخی داروهای گیاهی ممکن است شیمی‌درمانی را مختل کنند

نسخه قابل پرینت
کد خبر:45760
یکشنبه، ۲۶ آبان، ۱۳۹۸ | 13:57

برخی داروهای گیاهی ممکن است شیمی‌درمانی را مختل کنند

برخی درمان‌های گیاهی تاثیر شیمی درمانی سرطان را کاهش می‌دهند؛ از این رو به بیماران توصیه شده قبلا از استفاده از داروهای گیاهی پزشک خود را مطلع کنند و از پزشکان نیز خواسته شده پیش از شروع شیمی درمانی در این باره از بیماران سوال کنند.

به گزارش دیده بان علم ایران، پروفسور ماریا ژوآئو کاردوسو، جراح پستان در مرکز سرطان لیسبون پرتغال در پنجمین کنگره بین المللی سرطانهای پیشرفته پستان تاکید کرد: پزشکان باید فعالانه‌تر از بیماران سوال کنند که موقع درمان سرطان آیا داروی دیگری هم مصرف می‌کنند. بیماران هم اگر به تاثیر داروهای گیاهی اطمینان ندارند باید از مصرف آنها پرهیز کنند.

برخی از داروهای گیاهی ممکن است در درمان‌های هورمونی و شیمی درمانی سرطان، اختلال ایجاد کنند یا زمان انعقاد خون را افزایش دهند که باعث تاخیر در بهبود زخم و به جا ماندن جای زخم می‌شود.

کاردوسو به بی‌بی‌سی گفته که به خصوص در مواردی که سرطان پستان به سطح پوست گسترش یافته این موضوع اهمیت زیادی دارد؛ اتفاقی که در ۲۰ درصد موارد سرطان پستان و به میزان کمتر در سرطان‌های دیگر ممکن است رخ دهد.

برای مثال قرص‌های گیاهی حاوی سیر، زنجبیل و گینگو ممکن است بهبود زخم را در این بیماران به تاخیر اندازند.

پروفسور کاردوسا گفت برای مثال این داروهای گیاهی زمان انعقاد خون را کاهش می‌دهند و ممکن است بهبود زخم را به تاخیر اندازند:

چیرتای سبز (green chiretta)
گل تکمه ای (feverfew)
خنچه (hawthorn)
سیر
گینگو
جینسنگ
شاه بلوط هندی (horse chestnut)
زردچوبه

پروفسور کاردوسو گفت طبیعی است که بیماران یا مراقب‌هایشان به دنبال درمان‌های مکمل و جایگزین باشند اما باید آگاه باشند که برخی از این درمان‌ها، “ضررشان بیش از نفعشان است.”

مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا هم می‌گوید برخی درمان‌های مکمل ممکن است در درمان‌های طبی اخلال ایجاد کنند؛ مثلا در دوره شیمی درمانی باید از برخی خوردنی ها و نوشیدنی‌ها مثل گریپ فروت خودداری کرد چون بر تجزیه دارو در بدن تاثیر می‌گذارد.

این موسسه توصیه می‌کند: “درباره هر درمان مکملی با پزشکتان صحبت کنید. پیش از شروع مصرف به پزشکتان اطلاع دهید؛ به خصوص اگر تحت درمان سرطان هستید.”

انتهای پیام

مطالب مرتبط

ترکیبات زیستی انگور در پیشگیری و درمان سرطان پستان موثرند

ارائه یک مدل تشخیصی بالقوه برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان

در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد: شناسایی ژن‌ها و مسیرهای مولکولی سرطان با تحلیل کلان داده ها

کتاب «پتانسیل‌های درمانی اگزوزوم در سرطان» منتشر شد

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها