پنج شنبه، ۱ آبان، ۱۳۹۹ | Thursday, 22 October , 2020

نخستین پارک فضایی کشور در جزیره قشم ایجاد می شود

نسخه قابل پرینت
کد خبر:45546
شنبه، ۲۰ مهر، ۱۳۹۸ | 13:51

نخستین پارک فضایی کشور در جزیره قشم ایجاد می شود

تفاهم نامه همکاری میان سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد قشم با هدف ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی (پارک موضوعی فضاپایه) در جزیره قشم امضا شد.

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران، این تفاهم نامه روز شنبه با رویکرد ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی و به عنوان نخستین پارک فضایی کشور در قشم با حضور مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران و حمیدرضا مومنی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در تهران امضا شد.

براساس این تفاهم نامه، از ظرفیت های گردشگری منطقه آزاد قشم اعم از ظرفیت های طبیعی موجود در دره ستارگان و آسمان مناسب این جزیره در هنگام شب برای مقصد گردشگری داخلی و خارجی و منطقه گردشگری فضایی، در سه فاز، تعریف، جانمایی و برنامه ریزی می شود.

طبق این تفاهمنامه، دو طرف در زمینه طراحی کلان و راهبردی تدوین برنامه گردشگری فضایی، مطالعات پیش امکان سنجی و ارائه تجربیات کشورهای دیگر به متقاضیان سرمایه گذاری این طرح در جزیره قشم کمک خواهند کرد.

برگزاری برنامه های کارشناسی و تعیین محتوای علمی با توجه به جذابیت حوزه فضا برای گردشگر و تورهای تخصصی و همچنین حضور کارشناسان علمی و استقرار تلسکوپ در مکان هایی مانند دره ستارگان به ویژه در موقعیت های زمانی خاص هم از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

جزیره قشم ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه های مختلف دارد و موقعیت مکانی این منطقه در کشور موجب شده تا یکی از مراکز فضایی کشور در این جزیره استراتژیک خلیج فارس ایجاد شود.

جزیره قشم دارای پتانسیل های بسیاری است که می توان با استفاده از همین ظرفیت ها به رشد و شکوفایی هرچه بیشتر آن کمک کرد و سازمان فضایی ایران نیز براساس قابلیت های جغرافیایی این منطقه، این جزیره زیبا در جنوب کشور را برای ایجاد یکی از مراکز فضایی خود انتخاب کرده است.
انتهای پیام

مطالب مرتبط

هفتمین ماهواره ایران، عصر امروز به مدار زمین پرتاب می شود

پرتاب هفتمین ماهواره ایرانی تا پایان هفته

مدل مهندسی ماهواره مکعبی نصیر۱ ساخته شد

راهیابی تیم دانشگاه شریف به دور نهایی مسابقات بین المللی ماهواره های مکعبی

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها