- دیده بان علم ایران – Iran Science Watch - https://www.isw.ir -

آزادی دانشجوی ایرانی بازداشتی در استرالیا

رضا دهباشی، دانشجوی دکتری دانشگاه کوئینزلند استرالیا که از ۱۳ ماه پیش به اتهام تلاش برای ارسال تجهیزات راداری آمریکا به ایران بازداشت شده بود، با پیگیر‌ی دستگاه سیاست خارجی آزاد و از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به کشور بازگشت.

به گزارش دیده بان علم ایران بنابر اعلام برخی منابع خبری داخلی دهباشی در هنگام بازداشت مشغول تحقیق در مورد ساخت یک دستگاه تشخیص سرطان پوست بوده است.

دهباشی متهم بود که بدون سفر به آمریکا اقدام به خرید و ارسال تجهیزات راداری پیشرفته نظامی از طریق دوبی به ایران کرده است، رادار‌هایی که برای شناسایی موشک و جنگنده‌های رادار گریز استفاده می‌شود؛ براساس همین اتهام دولت آمریکا خواهان تحویل این دانشجوی ایرانی و محاکمه وی در آن کشور بود.

دهباشی ضمن رد این اتهام اقدام دستگاه قضایی استرالیا در خصوص دستگیری وی با استناد به چند ایمیل مربوط به سال ۲۰۰۸ را یک سوء تفاهم و ناعادلانه عنوان کرد که با کمک دستگاه دیپلماسی کشورمان حل و فصل شد.

در همین حال برخی منابع خبری به نقل از نخست وزیر استرالیا از آزادی دو شهروند استرالیایی بازداشت شده در ایران و بازگشت آن‌ها به کشورشان خبر دادند.

انتهای پیام