جمعه، ۹ آبان، ۱۳۹۹ | Friday, 30 October , 2020

شناسایی ۱۸ گونه جدید از حشرات آبزی ایران

نسخه قابل پرینت
کد خبر:45390
سه شنبه، ۲ مهر، ۱۳۹۸ | 12:53

شناسایی ۱۸ گونه جدید از حشرات آبزی ایران

محققان کشورمان به همراه تیمی بین‌المللی موفق به شناسایی ۱۸ گونه جدید از حشرات آبزی شدند.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر جاوید ایمانپور نمین، عضو هیات علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان طی تحقیقی دو ساله، به همراه تیمی بین‌المللی متشکل از اساتیدی از آکادمی علوم و دانشگاه بوهمیای جنوبی جمهوری چک، موزه تاریخ طبیعی اشتوتگارت آلمان، موزه تاریخ طبیعی اوکراین و دکتر اصغر عبدلی از دانشگاه شهیدبهشتی، نخستین چک لیست حشرات یک روزه Ephemeroptera را در ایران تهیه کرده و پس از مطالعات سیستماتیک، مولکولی و اسکن الکترونی موفق به شناسایی و گزارش تعداد ۱۸ گونه جدید از ایران شد که حاصل آن در مجله معتبر(Zookeys 749: 87–۱۲۳ (۲۰۱۸ به چاپ رسیده است.

این مطالعه در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ انجام شده و شامل بررسی پارامترهای فیزیکی- شیمیایی و نمونه‌برداری از لارو حشرات راسته یک روزه‌ها در تعداد ۳۸ رودخانه و جویبار در استان‌های گیلان و اردبیل بود. یکی از این گونه‌های شناسایی شده به‌نام Procloeon capsicum که فقط در شمال ایران مشاهده شده است نیز در این چک لیست به طورکامل توصیف شده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، این همکاری بین‌المللی همچنان ادامه دارد و نمونه‌برداری در استان‌های مازندران، گلستان، همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان و خوزستان نیز انجام شده است. بررسی نمونه‌های تهیه شده همچنان ادامه دارد و با توجه به تنوع‌زیستی بسیار غنی ایران به‌ویژه در بخش حشرات آبزی، احتمال شناسایی گونه‌های جدیدی که در هیچ نقطه‌ای از جهان مشاهده نشده‌اند نیز وجود دارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

توقف رشد غده‌های سرطانی با روش نوین درمانی محقق ایرانی

رهاسازی صدها بچه‌ماهی کپور تالابی،حاصل تلاش محققان آبزی‌پروری کشور

اردبیل می‌تواند قطب توریسم‌درمانی در حوزه سلول‌های بنیادی شود

ماهی غیر بومی و مهاجم کاراس، عامل بحران زیست محیطی دریاچه نئور اردبیل

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها