سه شنبه، ۷ بهمن، ۱۳۹۹ | Tuesday, 26 January , 2021

ادعای منابع خبری غرب مبنی بر انفجار در سکوی پرتاب ماهواره برهای ایران

نسخه قابل پرینت
کد خبر:45300
جمعه، ۸ شهریور، ۱۳۹۸ | 15:40

ادعای منابع خبری غرب مبنی بر انفجار در سکوی پرتاب ماهواره برهای ایران

برخی رسانه های آمریکایی با انتشار تصویری ماهواره ای مدعی شدند در سکوی پرتاب پایگاه فضایی امام خمینی در جنوب سمنان آثار انفجار یک ماهواره بر مشاهده می شود.

به گزارش دیده بان علم ایران، منابع خبری غربی با استناد به تصویری ماهواره ای که توسط شرکت خصوصی آمریکایی Planet Labs Inc گرفته شده مدعی انفجار یک ماهواره بر حین پرتاب یا لحظاتی بعد از پرتاب از سکوی پرتاب ماهواره برها در این پایگاه فضایی شده است.

خبرگزاری رویترز هم روز گذشته در گزارشی مدعی شد یک مقام ایرانی که نامش را ذکر نکرده، انفجار در سکوی پرتاب موشک در پایگاه فضایی امام خمینی را تایید کرده است.

چند ساعت پس از انتشار این خبر، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در توئیتر این موضوع را تکذیب کرد و نوشت: «ظاهرا اخباری منتشر شده که سومین تلاش برای استقرار ماهواره در مدار ناموفق بوده است. راستش ناهید۱ حالش خوب است و هم اکنون در آزمایشگاه مستقر است.»

وی از خبرنگاران دعوت کرد که با حضور در آزمایشگاه از این ماهواره مخابراتی دیدن کنند.

مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران اخیرا اعلام کرده بود که امسال سه ماهواره ناهید۱، ظفر و پارس ۱ در مدار زمین قرار می‌گیرند.

‎وی با بیان اینکه ماهواره ناهید ۱ در مدار ۲۵۰ کیلومتری قرار می‌گیرد و طول عمر ماندگاری‌اش دو و نیم ماه است، اضافه کرده بود: «تصمیم داریم یکسری از فن‌آوری‌های ماهواره‌های مخابراتی را در این ماهواره آزمایش کنیم. فن‌آوری پنل خورشیدی باز شونده، ارتباطات بین ماهواره‌ای و کنترل سه محوره جزو موضوعاتی هستند که با در مدار قرار گرفتن این ماهواره، مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.»

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شناسایی علت شکست در استقرار ماهواره پیام در مدار/رییس سازمان فضایی وعده داد: پرتاب سه ماهواره تا پایان امسال

آماده سازی ایستگاه‌های زمینی در آستانه پرتاب ماهواره مخابراتی «ناهید ١»

پرتاب ماهواره «دوستی» در آینده نزدیک/ورود بخش خصوصی به ساخت ماهواره/کشف مزرعه ۷۰ هکتاری خشخاش با پایش ماهواره ای

نخستین آزمایشگاه تائید نمونه سامانه‌های ذخیره سازی اطلاعات در کشور آغاز به کار کرد

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها