جمعه، ۸ بهمن، ۱۴۰۰ | Friday, 28 January , 2022

معرفی گیاهان علوفه ای جایگزین و روش های بهینه تولید به کشاورزان حاشیه دریاچه ارومیه

نسخه قابل پرینت
کد خبر:45284
دوشنبه، ۴ شهریور، ۱۳۹۸ | 00:35

معرفی گیاهان علوفه ای جایگزین و روش های بهینه تولید به کشاورزان حاشیه دریاچه ارومیه

پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به منظور توسعه کشاورزی پایدار و کمک به حفظ محیط زیست و تغذیه سفره های آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک و تسهیل دسترسی به علوفه با همکاری دفتر تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت های همکار، گونه های گیاهی و تکنیک های افزایش بهره وری و کشاورزی پایدار را به کشاورزان منطقه دریاچه ارومیه ارائه می کند.

به گزارش دیده بان علم ایران، حمید سلطانی به نیابت از رییس دفتر تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از مدیران شرکت های همکار دفتر در بازدید از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، زمینه های همکاری مشترک در این حوزه را بررسی کردند.

دکتر بابک ناخدا، رییس بخش تحقیقات فیزیولوژی ملکولی پژوهشگاه در خصوص اهداف این بازدید اظهار داشت: دفتر تالاب ها و شرکت های همکار از جمله شرکت تکین سبز در راستای گسترش کشاورزی پایدار در حاشیه دریاچه ارومیه (استان های آذربایجان شرقی و غربی) مذاکراتی با پژوهشگاه داشته اند که براساس آن ۱۰ گونه و جنس گیاهی سازگار با شرایط سرد و خشک منطقه از جمله گراس های علوفه ای چندساله سردسیری از سوی پژوهشگاه پیشنهاد و علاوه بر آن مقرر شده تکنیک های زراعی و غیرزراعی که تولید در واحد سطح و بهره وری نهاده های کشاورزی را افزایش می دهد از طریق کارگاه های آموزشی به این شرکت ها منتقل و در سطح کشاورزان منطقه ترویج شود.

وی خاطرنشان کرد: گونه های گیاهی پیشنهادی پژوهشگاه به عنوان گیاهان علوفه ای کم توقع و پربازده از رشد و توان تولید زیست توده بسیار خوبی برخوردارند. این گیاهان ضمن افزایش بهره وری نهاده ها به ویژه آب، در صورت کشت در سطح وسیع و ایجاد چراگاه های مصنوعی می توانند به حفظ مراتع خوب و احیای مراتع تخریب شده در منطقه آذربایجان شرقی و غربی و اراضی حوزه دریاچه ارومیه کمک شایانی نمایند.

دکتر رضا محمدی، عضو هیات علمی و رئیس بخش تحقیقات ژنومیکس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی شمالغرب و غرب کشور در تبریز و مجری پروژه گراس های علوفه ای و مرتعی سردسیری نیز که در این نشست شرکت داشت، ضمن ارایه سخنرانی در خصوص سابقه تحقیقاتی و ویژگی های منحصر به فرد گراس های علوفه ای سردسیری چند ساله اظهار کرد که کشت این گیاهان به عنوان گیاهان علوفه ای کم آب بر، علاوه بر تامین علوفه مورد نیاز انواع دام های سبک و سنگین، به جلوگیری از فرسایش خاک و تغذیه سفره های آب زیرزمینی در منطقه نیز کمک کرده و از طرف دیگر با افزودن مواد آلی به خاک، شرایط فیزیکی و شیمیایی خاک منطقه را هم بهبود خواهد داد.
محمدی با اشاره به رتبه اول ایران در فرسایش خاک اظهار داشت: با جایگزینی گونه های مناسب و کاربرد تکنیک های بهینه کشت می توان از فرسایش خاک و نابودی این سرمایه با ارزش ملی جلوگیری کرد. علاوه بر آن با کشت گراس های علوفه ای سردسیری چند ساله و ایجاد پوشش گیاهی انبوه در سطح خاک، ضمن جلوگیری از ایجاد رواناب و افزایش نفوذ عمقی آب در خاک و تغذیه سفره های آب زیر زمینی می توان به حفظ محیط زیست و حفظ و افزایش تنوع زیستی در منطقه نیز کمک نمود.
گفتنی است مهندس سلطانی و همراهان در این بازدید با حضور در بخش های مختلف تحقیقاتی پژوهشگاه از نزدیک با توانمندی ها و دستاوردهای محققان پژوهشگاه آشنا شدند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

موفقیت محققان ایرانی در شناسایی بیش از ۳۰ آنزیم جدید با استفاده از داده‌های متاژنوم

بررسی تغییرات ژنومیکی و ساختار جمعیتی گوسفندان ایران

همکاری دانشمندان ایران و آمریکا برای نجات دریاچه ارومیه

بیوراکتور کشت سلول و اندام گیاهی رونمایی شد

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها