شنبه، ۲۱ تیر، ۱۳۹۹ | Saturday, 11 July , 2020

ساخت پارچه‌ ایربگ خودرو در دانشگاه امیرکبیر

نسخه قابل پرینت کد خبر:45221
یکشنبه، ۲۰ مرداد، ۱۳۹۸ | 13:05
ساخت پارچه‌ ایربگ خودرو در دانشگاه امیرکبیر

محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت پلیمرهای زیستی شدند که برخی از این پلیمرها برای اولین بار در کشور تولید شده و در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر حسین حسینی تودشکی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم تفاهم‌نامه ایجاد بخش تحقیق و توسعه یکی از شرکت‌های داخلی با اعلام این خبر گفت: از سال گذشته هدف‌گذاری جدیدی برای دانشگاه در راستای تاثیرگذاری اجتماعی و صنعتی انجام دادیم که برای تحقق این مسیر برنامه و اهداف خاصی تعریف و اجرا شده است.

وی عنوان کرد: برای رسیدن به شاخص‌های دانشگاه‌های نسل سوم و جدید که در آنها هدایت برون‌دادهای دانشگاه در راستای نیازمندی‌های جامعه صورت می‌گیرد از حدود چهار سال پیش حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها، فعالیت‌های کارآفرینی و تدوین پایان‌نامه‌ها بر اساس نیازهای صنعت در این دانشگاه قدم‌های جدیدی برداشته شده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: حدود چهار سال پیش تعداد کمتر از ۲۰ واحد فناور در این دانشگاه فعالیت داشتند، اما امروز تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور این دانشگاه به بیش از ۱۵۰ واحد رسیده است که اساتید و دانشجویان در این شرکت‌ها مشغول فعالیت و راهبری هستند.

حسینی تودشکی اظهار کرد: شرکت‌های بزرگ رویشی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه‌های داروسازی، صنایع پزشکی، برق و الکترونیک، فناوری اطلاعات، محیط زیست، انرژی، نفت و فناوری‌های مالی مشغول به فعالیت هستند و به محصول دست یافته‌اند.

وی گفت: رسالت ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر حمایت از این شرکت‌ها است و امیدواریم در سال‌های آینده این شرکت‌های بزرگ در روند اقتصادی دانشگاه نیز موثر باشند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: از سال گذشته در زمینه استقرار بخش تحقیق و توسعه شرکت‌های مختلف در دانشگاه فعالیت‌هایی را آغاز کردیم که اکنون برخی از شرکت‌ها مستقر و برخی نیز درحال آماده‌سازی شرایط هستند.

حسینی تودشکی تاکید کرد: بر این اساس فضای لازم به این شرکت‌ها در دانشکده‌ها و برج فناوری اختصاص یافته که اساتید و دانشجویان نیز در این بخش‌ها فعال هستند.

وی عنوان کرد: با تاسیس بخش تحقیق و توسعه شرکت‌ها در این دانشگاه علاوه بر تامین نیازهای این شرکت‌ها به دنبال توسعه نوآوری و استارتاپ‌های رویشی برای رفع نیاز صنعت به صورت پایدار هستیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در این راستا قرار است نیاز یکی از شرکت‌ها برای ساخت یک جک هیدرولیک که از جمله نیازهای گلوگاهی است، در دانشگاه تامین شود.

دکتر حسینی تودشکی گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با شرکت مترو تهران نیز قرارداد منعقد کرده تا قطعات و نیازهای مترو بازطراحی و ساخته شوند.

وی عنوان کرد: در صنعت خودرو نیز کارهای متعددی انجام شده و در این راستا در دانشکده مهندسی پلیمر مکمل‌های پلیمری برای ساخت قطعات در صنعت خودروسازی درحال تولید است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: دانشکده نساجی این دانشکده نیز در ساخت پارچه‌های ایربگ خودرو بسیار موفق عمل کرده، فرایند تجاری‌سازی تکمیل شده و در حال تولید است.

دکتر حسینی تودشکی خاطرنشان کرد: فارغ التحصیلان و اساتید دانشکده مهندسی پزشکی این دانشگاه نیز زخم پوش‌هایی از جنس پلیمرهای زیستی تولید کردند که برخی از آنها برای اولین بار در کشور تولید شده و در حال حاضر در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی تاکید کرد: امیداوریم در سال‌های آتی با تجاری‌سازی بروندادهای علمی و رونق استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان، دانشگاه بتواند تاثیر فراتری در جامعه و صنعت داشته باشد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *