دوشنبه، ۶ بهمن، ۱۳۹۹ | Monday, 25 January , 2021

ساخت سل‌های پیل‌های سوختی بورهیدریدی در دانشگاه تبریز

نسخه قابل پرینت
کد خبر:45109
شنبه، ۲۹ تیر، ۱۳۹۸ | 15:20

ساخت سل‌های پیل‌های سوختی بورهیدریدی در دانشگاه تبریز

محققان دانشکده شیمی دانشگاه تبریز پس از یک دهه تلاش، موفق به طراحی و ساخت سل‌های مورد استفاده در پیل‌های سوختی بورهیدریدی شدند.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر میرقاسم حسینی، مجری طرح با اعلام اینکه پژوهشگران آزمایشگاه پژوهشی علوم و تکنولوژی الکتروشیمی دانشکده شیمی دانشگاه تبریز با اصلاح ساختار الکتروکاتالیست‌های مورد استفاده و روش‌های ساخت مجموعه الکترود – غشا موفق به بهبود عملکرد پیل‌های سوختی بورهیدریدی شدند، تأکید کرد: امروزه افزایش جمعیت جهان، منابع محدود سوخت‌های فسیلی و آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از مصرف این سوخت‌ها باعث شده که کشورهای جهان به دنبال منابع جایگزین برای سوخت‌های فسیلی باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر توسعه استفاده از انرژی‌های نو به اولویت‌های پژوهشی کشورهای مختلف تبدیل‌شده و فناوری پیل‌های سوختی از جایگاه ویژه‌ای در حوزه انرژی‌های نو برخوردار هستند، ادامه داد: آزمایشگاه علوم و تکنولوژی الکتروشیمی از حدود ۱۰ سال پیش فعالیت خود را با محوریت سوخت‌های مایع ازجمله بورهیدرید آغاز کرده است.

استاد گروه شیمی فیزیک دانشکده شیمی دانشگاه تبریز، حجم و وزن کم، دمای عملیاتی پایین، راندمان سوخت زیاد، پتانسیل مدار باز بالا، توان بالا، محصولات تولیدی غیر سمی و تکرارپذیری چرخه تولید بورهیدرید را از مزایای پیل‌های سوختی بورهیدریدی عنوان و خاطرنشان کرد: تمام مراحل طراحی و ساخت سل‌های مورد استفاده در این پیل‌ها توسط تیم تحقیقاتی آزمایشگاه انجام شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و سل‌های ساخته شده هرساله بازنگری و بهینه‌سازی شده‌اند.

به گفته وی در بخش تهیه مجموعه الکترود-غشا و نانو الکتروکاتالیست‌های مختلف به‌عنوان قلب تپنده پیل‌های سوختی بورهیدریدی موفقیت‌های قابل‌توجهی کسب‌ شده است.

حسینی با بیان اینکه در طول یک دهه فعالیت پژوهشی، چندین دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل و تحویل جامعه علمی کشور شده است، مطرح کرد: نتایج حاصل از این پژوهش‌ها در مجلات بین‌المللی معتبر با ضریب اثربخشی بالا چاپ‌شده، به طوری‌که قسمتی از نتایج کار پژوهشی رساله دکتری رعنا محمودی در مجله معتبر Applied Catalysis B: Environmental به چاپ رسیده است.

از دکتر میرقاسم حسینی به عنوان یکی از اساتید پراستناد دانشگاه، تاکنون ۱۷۰ مقاله در مجلات معتبر ISI و ۲۵ مقاله در مجلات ISC  به چاپ رسیده است. تالیف یک جلد و ترجمه دو جلد کتاب، ارایه بیش از ۲۰۰ مقاله در سمینارهای ملی و بین المللی و اجرای ۲۰ طرح صنعتی ملی و بین المللی از دیگر سوابق علمی و پژوهشی این عضو هیات علمی دانشکده شیمی است.

کسب عنوان پژوهشگر برتر کشور، پژوهشگر برتر استان، پژوهشگر برتر دانشگاه، پژوهشگر برتر دانشکده شیمی، متخصص برتر بخش دانشگاهی جشنواره آبکاری ایران و متخصص برتر بخش صنعت جشنواره آبکاری ایران در سال های مختلف از جمله دیگر افتخارات این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز است.

سردبیری مجله علوم و مهندسی خوردگی، مسئولیت راه اندازی مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه، ریاست مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه و ریاست دانشکده شیمی از سوابق اجرایی وی محسوب می شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

عضویت یک شیمیدان ایرانی دیگر در فرهنگستان علوم جهان

بیوشیمیدان ایرانی دانشگاه پرینستون، برنده جایزه «مک آرتور» شد

مقاله شیمیدانان ایرانی، طرح جلد مجله انجمن شیمی سلطنتی شد

با درگذشت استاد برجسته شیمی دانشگاه تبریز: پیرمرد کوله به پشت دانشکده کشاورزی از غم فقرا آسود

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها