سه شنبه، ۲۱ مرداد، ۱۳۹۹ | Tuesday, 11 August , 2020

صنعتی امیرکبیر، میزبان نخستین جشنواره ملی پژوهش دانش آموزی

نسخه قابل پرینت کد خبر:45105
شنبه، ۲۹ تیر، ۱۳۹۸ | 11:41
صنعتی امیرکبیر، میزبان نخستین جشنواره ملی پژوهش دانش آموزی

رییس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر از برگزاری اولین جشنواره ملی پژوهش دانش‌آموزی در این دانشگاه خبر داد و گفت: در این رویداد شرکت کنندگان علاوه بر حضور در بخش رقابتی می‌توانند مقالات پژوهشی خود را ارائه دهند.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر علی محدث خراسانی با اشاره به کاربردهای گسترده علوم ریاضی در حوزه‌های تولید، تجارت، مدیریت، تحول و توسعه و کشاورزی گفت: بر اساس برآوردهای جهانی تا سال ۲۰۳۰ بازار شغلی رشته‌های مرتبط با حوزه علوم داده (Data Science) برقرار است و این امر نشان می‌دهد در زمینه‌های مرتبط با علوم داده امکان کار و فعالیت برای دانش آموختگان این رشته به خوبی وجود دارد.

وی با انتقاد نسبت به وضعیت کنکور و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها، خاطر نشان کرد: در سال جاری از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام شد دانش‌آموزان نگران نباشند و صندلی برای همه آنها مهیا است و این درحالی است که همچنان رقابت برای پذیرش در رشته‌های برتر میان داوطلبان آزمون سراسری وجود دارد.

محدث خراسانی به وضعیت تدریس در مدارس اشاره کرد و یادآور شد: افزایش انباشت اطلاعات در ذهن مردود است و این همان اقدامی است که برای آماده کردن دانش‌آموزان برای آزمون سراسری انجام می‌شود.

رییس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: ما به منظور اهمیت دادن به پژوهش در رشته‌های مرتبط با حوزه ریاضی و مهندسی اقدام به برگزاری اولین جشنواره ملی پژوهشی دانش‌آموزی کشور کردیم.

وی این جشنواره را مسابقه‌ای میان دانش‌آموزان تمام رشته‌ها دانست و ادامه داد: شرکت‌کنندگان در این رویداد علاوه بر آنکه در یک رقابت شرکت می‌کنند و توانمندی‌های خود را در زمینه‌های مختلف به خصوص حوزه ریاضی محک می‌زنند، آموزش‌های لازم را دریافت کرده و با شیوه‌های پژوهشی آشنا می‌شوند.

رییس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، زمان برگزاری این جشنواره را از ۲۲ تا ۲۴ مردادماه امسال دانست و گفت: این جشنواره شامل سه بخش مسابقات علمی، سمینار و نمایشگاهی می‌شود. در بخش مسابقات علمی شرکت‌کنندگان در همه حوزه‌های علوم پایه، مهندسی، هوافضا، رباتیک، سازه‌های ماکارونی و شیمی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.وی بخش “گیم” را از دیگر بخش‌های این رقابت نام برد و یادآور شد: “گیم” در دنیا در رتبه چهارم کسب و کار جهانی قرار دارد، به گونه‌ای که درآمد برخی از کشورها از این محل برابر بودجه کل کشور ما است؛ ولی سهم ایران از این بازار تقریبا صفر است، از این رو درصدد هستیم که در قالب این رویداد نوجوانان را با بازی‌سازی و قدرت تحلیل بازی آشنا کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، طراحی و ساخت دستگاه‌های کوچک مکانیکی را از دیگر بخش‌های رقابتی این جشنواره ذکر کرد و افزود: شرکت کنندگان در این بخش ابتدا باید تعداد اسکناس خاصی را خریداری کنند و با این دارایی پس از خریداری سوالات و ابزار مورد نیاز بخشی که می‌خواهند در آن شرکت کنند، در این رقابت شرکت خواهند کرد.

به گفته وی، در صورتی که تیمی نتوانست به سوال پاسخ دهد، بخش عمده‌ای از امتیاز آنها گرفته می‌شود، اگر بتوانند به سوال پاسخ دهند کل پول پرداخت شده به آنها بر می‌گردد، ضمن آنکه جوایزی به آنها اهدا می‌شود.

محدث خراسانی با بیان اینکه برگزیدگان این رقابت می‌توانند با عضویت در باشگاه امیرکبیر از امکانات آن بهره مند شوند، خاطر نشان کرد: در بخش سمینارهای علمی نیز دانش آموزان نتایج پژوهش خود را در قالب مقاله ارائه می‌دهند و داوران این مقالات را داوری خواهند کرد.

وی از جمله اهداف برگزاری این رویداد را ایجاد روحیه پژوهش محوری و خلاقیت، استعدادیابی، آشنا کردن جوانان با حوزه‌های مختلف علمی و پژوهشی، افزایش اعتماد به نفس و افزایش روحیه کار تیمی و گروهی عنوان کرد.

انتهای پیام

جشنواره ملی دانش آموزی امیرکبیر
به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *