یکشنبه، ۱۵ تیر، ۱۳۹۹ | Sunday, 5 July , 2020

کشف و ثبت جهانی یک‌ گونه گیاهی جدید از تیره گل های آفتابگردان در مسجد سلیمان

نسخه قابل پرینت کد خبر:45102
شنبه، ۲۹ تیر، ۱۳۹۸ | 11:28
کشف و ثبت جهانی یک‌ گونه گیاهی جدید از تیره گل های آفتابگردان در مسجد سلیمان

پژوهشگران دانشگاه شهید چمران اهواز موفق به کشف یک گونه گیاهی جدید در منطقه شیمبار شهرستان مسجدسلیمان شدند.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر محمدرضا پریشانی، عضو هیات‌ علمی گروه زیست‌شناسی دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز، دراین خصوص گفت: این گیاه که Tricholepis khuzestanica Parishani (Asteraceae) نامیده شده است، بنابر بررسی‌های انجام‌شده گیاهی بومزاد (Endemic) منطقه شیمبار استان خوزستان بوده و تنها در یک وسعت نسبتاً کوچک دیده می‌شود.

وی افزود: در بخشی از تحقیقات گیاه‌شناسی، وضعیت مناطق مختلف از نظر فلوریستیک مورد بررسی قرار می‌گیرد. در چنین مطالعاتی به‌ ویژه در نقاط صعب‌العبور و با دسترسی سخت مناطق تحت بررسی، احتمال آن وجود دارد که گونه‌های گیاهی جدید جمع‌آوری و شناسایی شود.

عضو هیات‌ علمی گروه زیست‌شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز درخصوص چگونگی کشف گیاه Tricholepis khuzistanica Parishani گفت: حین انجام کار مطالعاتی دانشجویان کارشناسی ارشد رشته سیستماتیک – اکولوژیک در شهرستان مسجدسلیمان برای نخستین بار این گیاه مشاهده و در سفر دوم این گیاه جمع‌آوری شد و کار تحقیقاتی بر روی آن آغاز شد.

پریشانی ادامه داد: پس از انجام مطالعات لازم مشخص شد این گیاه نمونه‌ای جدید است و تاکنون به جهان گیاه‌شناسی معرفی نشده است.

وی تصریح کرد: برای معرفی نمونه‌های جدید گیاهی، قواعد و قوانینی وجود دارد که باید لحاظ شود که مراحل لازم برای ثبت این نمونه انجام‌ شده و درنهایت به صورت مقاله‌ای در مجله علمی Nordic Journal of Botany به چاپ رسید و به‌ عنوان گونه‌ای جدید به عالم گیاه‌شناسی معرفی شد.

عضو هیات‌ علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز، درباره ویژگی‌های این گیاه گفت: این آرایه گیاهی دولپه‌ای، چندساله و صخره‌زی متعلق به تیره Asteraceae (تیره گل آفتاب‌گردان) است. این تیره یکی از تیره‌های بزرگ گیاهی دنیا است که تا پیش‌از این نزدیک به ۲۴ هزار گونه برای آن معرفی‌ شده است و بر اساس کار انجام‌شده در این دانشگاه، یک‌گونه جدید دیگر به این تعداد افزوده می‌شود.

وی عنوان کرد: این گیاه بر اساس مطالعات انجام‌شده محدوده پراکنش گسترده‌ای ندارد و لازم است سازمان‌های مربوط مانند منابع طبیعی، محیط‌زیست، سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور نسبت به حفاظت آن توجه داشته باشند و از محدوده گسترش آن محافظت به عمل‌ آورند. در غیر این صورت ممکن است این آرایه نیز همانند بسیاری از موارد مشابه به ورطه انقراض کشیده شود. مسلماً دانشگاه نیز با توجه به وظایف ذاتی خود با این ارگان‌ها همکاری خواهد داشت.

پریشانی با اشاره به اینکه کشف گیاهان جدید در دنیا به‌وفور انجام نمی‌شود، عنوان کرد: در اروپا تقریباً دیگر نمونه‌ای برای کشف شدن وجود ندارد، اما در ایران به دلیل تنوع اقلیمی و اکولوژیک، گونه‌های گیاهی وجود دارند که به دلیل مسائلی ازجمله صعب‌العبور بودن و در دسترس نبودن، مستعد کشف جدید هستند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نزدیک به هشت هزار گونه گیاهی در ایران معرفی‌شده است که هرساله ممکن است به این گونه‌ها افزوده شود.

پریشانی در پایان خواستار این شد که مسوولان دانشگاه شهید چمران اهواز از تحقیقات بنیادی و پایه حمایت‌های بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام

Tricholepis khuzestanica Parishani (Asteraceae)
به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *