- دیده بان علم ایران – Iran Science Watch - https://www.isw.ir -

رونمایی از هفت محصول فناورانه در حوزه سلامت

هفت محصول استراتژیک حوزه بهداشت و سلامت با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و وزیر بهداشت، درمان و آموزش در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران رونمایی شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از این هفت محصول فناورانه بیان کرد: امروز شاهد رونمایی بخش کوچکی از همکاری های معاونت علمی و وزارت بهداشت هستیم که با نمایش این محصولات ارائه شد. معاونت علمی به صورت جدی در حوزه بهداشت، تجهیزات بهداشتی و دارو مشغول فعالیت است. به گونه ای که سال گذشته بیشترین اعتبارات را به توسعه فناوری‌های این حوزه تعلق دادیم. همچنین رقم قابل توجهی با بستن قرار داد برای تولید محصولات دارویی و داروهای جدید در حوزه بیوتکنولوژی و شیمیایی اختصاص یافت.

ستاری ادامه داد: شرکت های دانش بنیان که بسیاری از آنها نوپا هستند با فعالیت خود آینده این حوزه را تضمین می کنند تا با ورود محصولات فناورانه آنها به جامعه زندگی تک تک افراد بهبود و ارتقا یابد. همچنین اشتغالزایی که به واسطه فعالیت این شرکت ها ایجاد می شود قابل توجه است.

براساس این گزارش، دستگاه رادیولوژی دیجیتال، دستگاه اتوکلاو سریع رومیزی، دستگاه لامپ نوری مرئی میکروب کشی، دستگاه فشار هوایی مثبت ۲ سطح بای پپ، پست تولید هیدروکسی آپاتید کربناته نانو ساختار، ماده اولیه دارویی سیتاگلیپتین و هلیوم مایع محصولاتی هستند که در این مراسم رونمایی شدند.

با تولید این محصولات تلاش محققان و فناوران ایرانی به بار نشست و  این محصولات پیشرفته ایران ساخت در حوزه بهداشت سلامت پس از تولید وارد بازار شده اند.

این ۷ محصول شامل هلیوم مایع دستگاه MRI، پنل روشنایی و ضد عفونی کننده ایمن برای انسان، اکسیژن ساز بای پپ، رادیولوژی دیجیتال، نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانو ساختار، دستگاه اتوکلاو FLASH22 و ماده موثره داروی سیتاگلیپتین است.
هلیوم مایع دستگاه MRI که نقش خنک کننده این دستگاه را ایفا می کند برای اولین بار در ایران توسط گروه صنعتی شهید عارفی سازمان توسعه منابع انرژی توان ایران تولید شده و با تولید آن، ایران چهارمین کشور تولید کننده این مایع در دنیا به حساب می آید.
پنل روشنایی و ضد عفونی کننده ایمن برای انسان مدل ناهید دارای گواهینامه ثبت اختراع است و کاربردهایی مانند روشنایی محیط کار و بیمارستان، ضد عفونی کننده سطوح و هوا و ایمنی برای چشم و پوستنوزادان، اطفال و بزرگسالان دارد. این محصول توسط شرکت دانش بنیان صمصام شید تولید شده است.
اگسیژن ساز بای پپ یکی از محصولات شرکت دانش بنیان زیست تجهیز  دانش پویا است که کم مصرف ترین و کم جا ترین اکسیژن ساز ۵ لیتر در دقیقه ایرانی موجود در بازار است که ۲۹۰ وات برق مصرف می کند.
دستگاه رادیولوژی دیجیتال به عنوان اولین دستگاه تولید مستقل شده ایرانی توسط شرکت دانش بنیان شیماپرتو ساخته شده که در داخل کشور طراحی و تولید شده و به جز سه قطعه، تمام قطعات آن ایرانی است این محصول علاوه بر اخذ استاتداردهای ملی و بین المللی، تا چند ماه آینده گواهینامه CE اروپا را اخذ می کند. ظرفیت تولید این محصول، ۱۵۰ دستگاه در سال است و قیمت آن نسبت به مشابه خارجی ۳۰ درصد کمتر است.
دستگاه اتوکلاو FLASH22 محصول شرکت دانش بنیان ایفا فراز آوینا است که دارای صفحه نمایش لمسی، سیکل فوق سریع در ۶ دقیقه، سیستمPLC و مانیتورینگ جهت کنترل دما و فشار به صورت اتوماتیک است و قابلیت اتصال USB جهت ذخیره سازی اطلاعات، قابلیت جابجایی آسان و مصرف برق فوق العاده کم را دارد.
نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار توسط شرکت دانش بنیان پردیس پژوهش فناوران یزد(آپاتک) است که به دلیل سازگاری زیستی، زیست فعالی و قابلیت اطمینان کاربردی در بدن، به طور گسترده برای کاربردهای پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و آرایشی بهداشتی استفاده می شود.
ماده موثره داروی ضد دیابت سیتاگلیپتین که تا پیش از این به کشور وارد می شد، بدون انتقال فنی و به صورت بومی توسط شرکت دانش بنیان حکیم فرایند شیمی ساخته شده است و ظرفیت تولید آن ۳ تن در سال و پاسخگوی نیاز کشور و هفت شرکت تولید کننده این دارو است.

انتهای پیام