جمعه، ۹ خرداد، ۱۳۹۹ | Friday, 29 May , 2020

مهندس پیشکسوت صنعت معدنکاری کشور درگذشت

نسخه قابل پرینت کد خبر:43672
دوشنبه، ۲۰ اسفند، ۱۳۹۷ | 14:21
مهندس پیشکسوت صنعت معدنکاری کشور درگذشت

کرامت‌الله علیپور، مهندس پیشکسوت صنعت معدنکاری کشور در آمریکا درگذشت.

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران، مرحوم علیپور که دانش آموخته سال ۱۳۲۵ دانشکده فنی دانشگاه تهران بود مدتی نیز معاونت سازمان زمین‌شناسی و معدنی کشور را برعهده داشت.

از تالیفات وی می‌توان به کتاب تاریخ زمین‌شناسی ایران و ترجمه کتاب «زمین‌شناسی ذخایر معدنی» نوشته اسمیرنف اشاره کرد. زنده یاد مهندس علیپور در سال ۱۳۸۰ از سوی کانون مهندسین فارغ التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران به عنوان مهندس برجسته معرفی و تقدیر شده بود.

کرامت الله علیپور که متولد ۱۳۰۲ در شیراز بود، تحصیلات خود را تا اخذ فوق لیسانس مهندسی معدن دانشگاه تهران در سال ۱۳۲۵ ادامه داد و همچنین دوره تخصصی معدن را در سال ۱۹۵۶ در سازمان همکاری های بین المللی در امریکا گذراند و سال ۱۹۶۵
موفق به اخذ گواهینامه آمار مواد معدنی از اداره معادن امریکا شد.

وی در فاصله سالهای ۱۳۲۵ تا ۱۳۴۴ به ترتیب در معادن گلندرود، زیراب، شمشک، چشمه گل و الیکا در سمت های مختلف از مهندسی تا ریاست معادن خدمت کرد و در سال های ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۶ ریاست قسمت فنی و اجرائی شرکت کل معادن را برعهده داشت. وی پس از آن تا زمان بازنشستگی در سال ۱۳۵۸ در سازمان زمین شناسی کشور در سمت های مدیر امور فنی و معاونت فنی و اجرائی خدمت کرد.
علیپور که از سال ۱۳۵۱ کارشناس رسمی دادگستری در معادن بود در دانشکده معدن شاهرود و آموزشگاه های معادن تابع شرکت سهامی کل معادن ایران
به تدریس درس ایمنی در معادن اشتغال داشت.

دیده بان علم ایران هم فقدان این مهندس پیشکسوت را به خانواده و دوستان ایشان و خانواده بزرگ معدن کشور تسلیت می گوید.

انتهای پیام

کرامت الله علیپور
به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *