جمعه، ۹ خرداد، ۱۳۹۹ | Friday, 29 May , 2020

سرنوشت شوم تنها گربه فضانورد!

نسخه قابل پرینت کد خبر:43646
شنبه، ۱۸ اسفند، ۱۳۹۷ | 16:32
سرنوشت شوم تنها گربه فضانورد!

درباره میمون ها و سگ های فضانورد خبر و مطالب زیادی منتشر شده اما کمتر کسی اطلاع دارد که گربه ها هم به فضا سفر کرده اند.

به گزارش دیده بان علم ایران، «پرتاب حیوانات به فضا از اواخر دهه ۱۹۴۰ آغاز شدو در تاریخ فضانوردی حیوانات مختلفی برای انجام آزمایش به فضا پرتاب شدند.

«فلیست»، اولین گربه ای بود که به فضا پرتاب شد. گربه ای سیاه و سفید که توسط یک فروشنده حیوان خانگی در خیابان های پاریس شکار و به همراه ۱۳ گربه دیگر توسط مرکز تحقیقات پزشکی هوایی فرانسه خریداری شد.

این مرکز در سال ۱۹۶۳ تصمیم گرفت به انجام آزمایش هایی در زمینه تاثیرات فشار پرتاب موشکی و زندگی در شرایط بی وزنی دست بزند. آنها تصمیم گرفتند برنامه شان متفاوت از آمریکا و شوروی که روی سگ و میمون کار کرده بودند باشد و بالاخره گربه را انتخاب کردند. کار های تحقیقاتی و آموزش این گربه ها در مرکز تحقیقات پزشکی هوایی فرانسه انجام گرفت و بعد دوران تمرین و آموزش, دو گربه انتخاب و همراه با کارشناسان به مرکز پرتاب های موشکی فرانسه در الجزایر فرستاده شدند.»

سیروس برزو، پژوهشگر تاریخ کیهان نوردی در یادداشت خود در خصوص نخستین گربه فضانورد می افزاید: «نخستین آنها به نام فلیست در ۱۸ اکتبر ۱۹۶۳ با یک موشک به اسم ورونیک که در حقیقت تغییر شکل یافته موشک وی-۲ آلمان بود به فضا پرتاب شد. این ماموریت یک پرواز غیرمداری بود که ۱۳ دقیقه طول کشید و محموله آن تا ارتفاع ۱۵۷ کیلومتر بالا رفت و پنج دقیقه بی وزنی را شامل شد. مخزن حامل فلیست پس از رسیدن به نقطه اوج, راه بازگشت را در پیش گرفت و به زمین فرود آمد. سه ماه بعد از سفر به فضا، فیلیست را کشتند تا دانشمندان بتوانند مغز او را مورد بررسی قرار دهند!

دومین گربه در ۲۴ اکتبر یعنی یک هفته بعد با همین نوع موشک پرتاب شد اما این ماموریت با شکست مواجه و باعث مرگ حیوان شد.»

گربه فضانورد

گربه فضانورد

انتهای پیام

گربه فضانورد
به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *