دوشنبه، ۲۷ فروردین، ۱۴۰۳ | Monday, 15 April , 2024

ماه‌گرفتگي بامداد دوشنبه در کدام استان ها قابل رویت است؟

نسخه قابل پرینت
کد خبر:42948
شنبه، ۲۹ دی، ۱۳۹۷ | 11:27

ماه‌گرفتگي بامداد دوشنبه در کدام استان ها قابل رویت است؟

مرحله گرفت جزئی خسوف بامداد دوشنبه اول بهمن ماه در مناطق وسیعی از کشور به جز استان‏های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و اغلب نقاط استان بوشهر قابل مشاهده است.

به گزارش دیده بان علم ایران بنابر اعلام مركز تقويم مؤسسة ژئوفيزيك دانشگاه تهران، ماه گرفتگی روز دوشنبه اول بهمن ۱۳۹۷ که از ساعت ۷ و ۴ دقیقه بامداد شروع مي‌شود در استان‏های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، تهران، البرز، قزوین، زنجان، همدان،کردستان، کرمانشاه، مرکزی، قم، لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و در بخش‏های غربی استان‏های گلستان، سمنان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد به صورت جزئی دیده می‏ شود.

با توجه به این که در مناطق شرقی ايران، ماه قبل از آغاز گرفتگي، غروب مي‌كند، این ماه گرفتگی در استان‏های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و اغلب نقاط استان بوشهر قابل مشاهده نیست.

با توجه به این که در تهران، ماه در ساعت ۷ و ۱۳ دقیقه بامداد غروب می کند، مدت زمان گرفتگی در تهران حدود ۹ دقیقه است.

در برخی از شهرها مانند بندر ترکمن، کیاسر، سمنان، نطنز، اصفهان، بروجن، دهدشت و بندر دیلم حدود یک دقیقه پس از شروع گرفتگی، ماه غروب می کند.

گرفتگي کلی در ساعت ۸ و ۱۱ دقیقه صورت می پذیرد و به دلیل اینکه ماه در این زمان در تمام پهنة ایران غروب کرده است در هيچ نقطه‌اي از کشور نمی توان این مرحله از گرفتگی را مشاهده کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

ماه‌گرفتگی جزئی شامگاه شنبه در سراسر ایران قابل مشاهده است

فردا، مشاهده نخستین خورشیدگرفتگی قرن را از دست ندهید!+ جدول زمانی کسوف در شهرهای مختلف ایران

ماه‌گرفت جزئی ۱۶ امرداد را از دست ندهید!

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها