یکشنبه، ۳۰ شهریور، ۱۳۹۹ | Sunday, 20 September , 2020

یک خبرسازی عجیب در حوزه تراریخته!! + عکس

نسخه قابل پرینت کد خبر:42744
چهارشنبه، ۵ دی، ۱۳۹۷ | 11:58
یک خبرسازی عجیب در حوزه تراریخته!! + عکس

رسانه های مخالف تولید محصولات تراریخته که برای تخریب محققان این حوزه و جلوگیری از کشت این محصولات در کشور به هر دستاویز بی ربط و با ربطی چنگ می زنند، خبر واگذاری دانش فنی تولید و تکثیر کود زیستی از سوی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به یک شرکت دانش بنیان در هفته پژوهش سال گذشته (آذر ۱۳۹۶) را پس از یک سال با تیتر «یک اتفاق عجیب در حوزه تراریخته»! منتشر کرده اند تا همزمان با هفته پژوهش، مدیریت و پژوهشگران این موسسه تحقیقاتی پیشرو در حوزه بیوتکنولوژی کشاورزی را زیر سوال ببرند.

به گزارش دیده بان علم ایران، در این مطلب با ارائه تصویری از آگهی تاسیس یک شرکت در سال ۹۳ که چند تن از اعضای هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از جمله دکتر نیراعظم خوش خلق سیما – رییس فعلی پژوهشگاه – و بهزاد قره یاضی – عضو هیات علمی پژوهشگاه – از موسسان آن هستند نوشته شده است: «این که خانم نیراعظم خوش خلق سیما با آقای بهزاد قره یاضی شرکتی به نام زیست گوهر نامدار پژواک بزنن، خیلی مساله خاصی نیست، منتهی بعد که می فهمیم نیراعظم خوش خلق سیما، رییس دبیرخانه شورای ایمنی زیست هست و قاعدتا باید حواسش به تراریخته ها باشه و همزمان شریکش در شرکت خصوصی شون بهزاد قره یاضی، پدر محصولات تراریخته در ایرانه یک کمی مساله خاص میشه! به خصوص که مسوول قبلی همین کمیته بهزاد قره یاضی بوده و بعد تر که میبینیم در مراسم امضای قرارداد انتقال فناوری بین دولت و بخش غیردولتی، نیراعظم خوش خلق سیما، رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی با شرکت خودش از بخش خصوصی قرارداد می بنده، خیلی خاص میشه و نمیتونیم نخندیم»

نکته تاسف بار کامنتهای زیر این خبر است که انبوهی از توهین ها و اتهامات را نثار این دو  استاد و محقق نام آشنای حوزه بیوتکنولوژی کرده که علاوه بر دستاوردهای تحقیقاتی پرشمار خود، صدها دانشجو را در این حوزه تربیت کرده اند که بسیاری از آنها خود در زمره اساتید و محققان پیشروی این حوزه علمی هستند.

اما صرف نظر از این کامنت های تاسف بار، واقعا چه چیزی در این ماجرا، «خیلی خاص و خنده دار» است؟

این که اعضای هیات علمی یک پژوهشگاه با هم شرکت دانش بنیانی تاسیس کنند، امری کاملا طبیعی و معمول است و اساسا شرکت های دانش بنیان با اهدافی نظیر ترغیب هیات علمی دانشگاه ها و واحدهای ‌پژوهشی برای فعالیت های بیشتر در رفع نیاز جامعه و امکان افزایش درآمد اعضای هیات علمی، تجاری سازی یافته های  ‌پژوهشی، افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها و واحدهای ‌پژوهشی موضوع کلی فعالیت دانش بنیان را دنبال می کنند.

طبق قانون، اعضای هیات علمی نه فقط مجازند که اساسا تشویق می شوند که شرکت دانش بنیان ایجاد کنند و رییس هیات مدیره یا مدیرعامل شرکتهای دانش بنیان باشند.

ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری هم اعضای هیات علمی دانشگاه ها را از شمول قانون منع مداخله خارج کرده بدین ترتیب اعضای هیات علمی دانشگاه ها می توانند به عنوان عضو هیات مدیره و حتی رییس شرکتهای دانش بنیانی که تاسیس کرده اند با دانشگاه یا پژوهشگاهی که در آن فعالیت دارند قرارداد ببندند، پس قاعدتا تا اینجا هم چیز خاص و خنده داری در کار نیست!

به هر حال هدف از تاسیس شرکتهای دانش بنیان این است که اعضای هیات علمی و دانشگاهیانی که همواره متهم بوده اند طرح های تحقیقاتی و پایان نامه ها و رساله ها آنها حاصلی جز مشتی مقاله که در کنج قفسه ها می پوسد ندارد و تنها نتیجه تحقیقاتشان ارتقای علمی اساتید و افزایش حقوق و مزایای آنهاست به عرصه تحقیقات کاربردی و تجاری سازی  دستاوردهای تحقیقاتیشان سوق پیدا کنند تا تحقیقات آنها مستقیما در خدمت تولید و سازندگی و رونق صنایع و خودکفایی کشور، رفع  مشکلات و مسائل کشور و ایجاد فرصتهای شغلی تازه بر ای جوانان باشد. همچنان که تجربه موفق چند ساله اخیر هم به خوبی اثربخشی این شرکتها را نشان داده است.

از آن جا که زمینه های عمده فعالیت شرکت های دانش بنیان، انجام تحقیقات کاربردی،
ارایه خدمات تخصصی و مشاوره ای (خدمات علمی و تحقیقاتی و فنی)، تولید محصولات یا فناوری نوین(توسعه فناوری)، ارایه خدمات توسعه کار آفرینی و موارد این چنینی است، فعالیت اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در این حوزه کاملا همسو با وظایف و مسوولیتهای آنهاست و در کنار سودآوری و نفع اقتصادی که عائد اساتید و محققان می شود، دانشگاه و مرکز تحقیقاتی آنها، دانشجویان و در نهایت جامعه از پویایی علمی و تحقیقاتی شرکت های دانش بنیان بهره مند می شوند.

قانونگذار از این که اعضای هیات علمی و پژوهشگران، پروژه ها و فعالیتهای تحقیقاتی خود را در مسیر تجاری سازی در قالب شرکتی دانش بنیان پی بگیرند، استقبال کرده با این حال استفاده این شرکتها از امکانات و ظرفیتهای مراکز علمی و دانشگاهی منوط به پرداخت هزینه های مربوطه بوده و واگذاری طرح ها و پروژه ها به نحوی است که دانش فنی واگذار شده ابتدا توسط کارشناسان ارزشگذاری شده و رویالیتی (حقوق مالکیت مادی) دانشگاه ها و پژوهشگاه ها هم کاملا تامین شود مثلا در قرارداد پیش بینی می شود که درصدی از درآمد حاصل از تجاری سازی دستاورد باید به حساب دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی مربوطه واریز شود.

با جستجویی ساده در سایت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی مشخص می شود که دانش فنی ای که در قالب این قرارداد به شرکت دانش بنیان مورد اشاره واگذار شده، حاصل تحقیقات یکی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه است که به عنوان رییس هیات مدیره شرکت فعالیت دارد و در واقع این محقق با رعایت حقوق مالکیت مادی پژوهشگاه، اجازه یافته که دستاورد پژوهشی خود را که نوعی کود زیستی است در قالب شرکتی دانش بنیان، تجاری سازی کند.

این که دستاوردی پژوهشی به شرکت دانش بنیانی واگذار شود که اتفاقا رییس پژوهشگاه هم در هیات مدیره آن عضویت دارد به خودی خود هیچ اتفاق غیرقانونی، نامعمول، خاص یا خنده داری نیست، مگر این که در کمال بدبینی همه مدیران را افرادی کلاهبردار و رانتخوار بدانیم و مهمتر از آن این که ماهیت و وجه تمایز اساسی شرکتهای دانش بنیان با شرکتهای دیگر را نشناختیم.

نکته جالب اما اینجاست که با یک جست و جوی ساده درباره این شرکت می بینیم دکتر خوش خلق سیما و قره یاضی که عضویت آنها در هیات مدیره این شرکت، این اتفاقات به زعم نویسنده مطلب، خنده دار و خاص را رقم زده، ماه ها قبل از قرارداد مذکور از هیات مدیره و شراکت در این شرکت خارج شده اند و این ادعا که رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در مراسم امضای قرارداد انتقال فناوری بین دولت و بخش غیردولتی با شرکت خودش قرارداد بسته، اساسا کذب است:

در شرایطی که با گذشت بیش از دو دهه از تولید انبوه و مصرف گسترده محصولات تراریخته در سراسر جهان، حتی یک مستند علمی مبنی بر بروز کوچکترین عارضه یا خطری از کشت یا مصرف این محصولات به دست نیامده، آیا بهتر نیست دوستانی که بی اطلاع از ابتدایی ترین مبانی  علمی این حوزه کاملا تخصصی  علیه این محصولات قلم می زنند، این بحث تخصصی را به جامعه علمی و دانشگاهی واگذارند و از انتشار چنین مطالب بی پایه و حاشیه سازی هایی که جز نمایش هزاران باره عمق بی اطلاعی و دست خالی بودن مخالفان محصولات تراریخته و در عین حال، تشویش اذهان عمومی و دامن زدن به بی اعتمادی ها ندارد دست بردارند؟

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شما بیسواد ها دارید مشکل برای برای سلامت مردم ایجاد میکنیددر ایند به شما دکترهای بیسواد ثابت میشود. شما سرطان به مردم بدهید ما هم یقه شما را میگیریم . دیگر عذری ندارید.

 2. سلام
  آقایان خبرنگار به اصطلاح آزاد!
  حداقل در وضعیت کنونی ایران افراد متخصص باید بین مسئولیت دولتی و فعالیت اقتصادی خصوصی یکی را انتخاب کنند!!
  چه جور می توان هم مسئولی بخشی دولتی بود و هم همزمان با شرکتی که خود عضو آن هستیم قرارداد ببندیم؟!!!
  در این جامعه ی فسادزده ی کنونی چه طور باور کنیم که آن مسئول با شرکت خودش قراردادی منصفانه امضا نموده است؟!!!

 3. اينها همان شرکتهای خصولتی نیست. نویسنده جان شما در اين ميان چه بهره ای داری که با اين منطق کج و کوله از اين دوستان دفاع میکنی.

 4. ظاهرا فراموش کرده ايدکه جامعه علمی کشور همانها هستند که ساخت سد گتوند را هم تاييد کرده اند و با پخش آزولا در مناطق شمالی کشور تالاب انزلی را به نابودی کشانده اند.