شنبه، ۱۷ خرداد، ۱۳۹۹ | Saturday, 6 June , 2020

رییس کمیته مخابرات مجلس:«تهران هوشمند»، زمینه‌ساز کاهش فساد است

نسخه قابل پرینت کد خبر:42626
سه شنبه، ۱۳ آذر، ۱۳۹۷ | 15:49
رییس کمیته مخابرات مجلس:«تهران هوشمند»، زمینه‌ساز کاهش فساد است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره هوشمندسازی پایتخت گفت: اگر شهروندان از طریق هوشمندسازی نیازهای خود را رفع کنند، نظرات شخصی در روند اداری یک پرونده کاهش پیدا کرده و همین امر در نهایت به کاهش رانت و فساد منجر می‌شود.

به گزارش دیده بان علم ایران، رمضانعلی سبحانی فر در خصوص مزایای هوشمندسازی شهرها اظهار داشت: برای هوشمندسازی نمی‌توان چند مزیت محدود در نظر گرفت اما از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جلوگیری از اتلاف وقت شهروندان در انجام امور اداری و تسریع روند انجام این امور اشاره کرد که عامل مهمی در جهت رفع مشکلات بوروکراسی اداری محسوب می‌شود.

وی افزود: از مزیت‌های دیگر اجرای این پروژه که می‌تواند تأثیر به‌سزایی در کلانشهرها و به ویژه پایتخت داشته باشد، جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی و صوتی است. به عنوان مثال اگر شهروندان مجبور نباشند برای انجام هر کار اداری با خودرو شخصی به ادارات و سازمان‌های مربوطه مراجعه کنند، همین امر می‌تواند منجر به کاهش چشمگیر آلودگی هوا شود. علاوه بر این کاهش رفت و آمدهای مکرر برای یک فعالیت اداری، منجر به کاهش هزینه‌های شهروندان نیز می‌شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس، کاهش رانت و فساد مالی و اداری را از دیگر مزایای هوشمند سازی عنوان و خاطرنشان کرد: همین که شهروندان برای انجام امور اداری خود دیگر به مراجعه حضوری نیاز نداشته باشند و از طریق سامانه‌های هوشمند نیازهای خود را رفع کنند، باعث کم شدن دخالت و نظرات شخصی در روند اداری یک پرونده می‌شود و این امر در نهایت به کاهش رانت و فساد می‌انجامد.

وی موضوع دولت الکترونیک را که جزو تکالیف قانون برنامه ششم توسعه است از مهم‌ترین مقوله‌های هوشمندسازی شهرها دانست و گفت: به اشتراک گذاشتن داده‌ها و اطلاعات سامانه‌های دستگاه‌های اجرایی، عمومی و قضایی در سامانه جامع مرکز ملی تبادل اطلاعات از تکالیف همه دستگاه‌هایی است که به اشکال مختلف با ارباب رجوع سر و کار دارند. در نشست‌هایی که به صورت مرتب با دستگاه‌های مسئول داریم در جریان روند اشتراک‌گذاری‌ها قرار گرفته و به آنان تاکید می‌کنیم که در دوره زمانی مشخصی به این سامانه متصل شوند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به هوشمند سازی شهر تهران اشاره کرد و گفت: در شهر تهران اقداماتی در راستای هوشمندسازی انجام گرفته است، اما هنوز با معیارهای جهانی آن فاصله بسیاری دارد، به بیان ساده‌تر تهران برای رسیدن به یک شهر هوشمند، نیازمند توسعه زیرساخت‌ها و امکانات بسیاری است.

سبحانی فر افزود: برای رسیدن به تهران هوشمند نیازمند جذب سرمایه‌گذار هستیم، چرا که هوشمند‌سازی نیاز به سرمایه فراوان دارد و اگر می‌خواهیم در این راه درست قدم برداریم در ابتدا باید سرمایه این کار را فراهم کنیم.

وی اقدامات مدیریت شهری در این راستا را مهم خواند و اظهار داشت: به عقیده من مدیریت شهری برای آنکه بهترین عملکرد را داشته باشد باید به سمت جذب سرمایه برود. به عنوان مثال برای دوربین‌های ثبت تخلف رانندگی، شرکتی باید سرمایه‌گذاری کند تا این طرح مطابق معیارها و استانداردهای جهانی انجام شود و در مقابل شرکت سرمایه‌گذار نیز در درصدی از سود این کار سهیم باشد.

گفتنی‌ است دومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند به میزبانی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، ۱۹ و ۲۰ آذرماه ۱۳۹۷ در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *