شنبه، ۲۷ شهریور، ۱۴۰۰ | Saturday, 18 September , 2021

پیکر مرحوم دکتر بکاولی، استاد شیمی دانشگاه فردوسی مشهد تشییع شد

نسخه قابل پرینت
کد خبر:42431
شنبه، ۲۶ آبان، ۱۳۹۷ | 16:01

پیکر مرحوم دکتر بکاولی، استاد شیمی دانشگاه فردوسی مشهد تشییع شد

مراسم تشییع پیکر زنده یاد دکتر مهدی بکاولی، استاد بازنشسته گروه شیمی دانشگاه فردوسی مشهد صبح شنبه ۲۶  آبان ماه از مقابل دانشکده علوم دانشگاه برگزار شد.
به گزارش دیده بان علم ایران، پیکر این استاد فقید پس از طواف بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در بهشت رضا مشهد به خاک سپرده شد.
مرحوم دکتر بکاولی که در سال ۱۳۹۵ از سوی انجمن شیمی ایران به عنوان شیمیدان برجسته سال در گرایش آلی معرفی و تقدیر شده بود، ترجمه هشت کتاب، اجرای پروژه های صنعتی متعدد و ارائه بیش از ۳۰۰ مقاله در نشریات و کنفرانس‌های علمی داخلی و خارجی را در کارنامه علمی پربار خود داشت.

زمینه اصلی تحقیقات استاد، سنتز طیف وسیعی از ترکیبات هتروسیکلی دارای خواص ضد باکتری، ضد سرطان و مهار کننده آنزیمی بود.

دکتر بکاولی که متولد اسفندماه ۱۳۲۷ در مشهد بود، دوره لیسانس را در رشته شیمی در دانشگاه فردوسی گذرانده و پس از مدتی فعالیت در دانشگاه رازی کرمانشاه جهت ادامه تحصیل به انگلستان اعزام شد.

وی پس از گذراندن دوره فوق لیسانس و دکتری در رشته شیمی آلی در دانشگاه سالفورد در سال ۱۹۸۰ به ایران بازگشت و مدتی را به عنوان مدیر عامل کارخانه پلاستیک مجموعه ماهی دشت فعالیت کرد و مجدد جهت انجام تحقیقاتی از ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ به مالزی مهاجرت کرد و در یک مرکز تحقیقاتی دارویی فعالیت داشت. دکتر بکاولی از سال ۱۳۶۴ به صورت حق التدریس و پس از چند سال به عنوان عضو هیات علمی رسمی در دانشگاه فردوسی فعالیت داشت.

مراسم ترحیم و بزرگداشت مرحوم دکتر بکاولی، ‌روزهای یکشنبه ‌و دوشنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶ درمسجد ولیعصر به نشانی مشهد، خیابان راهنمایی، ‌نبش راهنمایی‌ ۴ برگزار می شود.

دیده بان علم ایران، درگذشت این شیمیدان فقید را به خانواده و شاگردان پرشمار استاد و جامعه شیمی ایران تسلیت می گوید.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

عضویت یک شیمیدان ایرانی دیگر در فرهنگستان علوم جهان

بیوشیمیدان ایرانی دانشگاه پرینستون، برنده جایزه «مک آرتور» شد

نام‌گذاری سه خیابان مشهد به نام اساتید فقید دانشگاه فردوسی

فصلنامه «شیمی آلی» به زبان فارسی منتشر شد

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها