شنبه، ۳۱ فروردین، ۱۳۹۸ | Saturday, 20 April , 2019

برگزاری دومین سمپوزیوم کریسپر در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

نسخه قابل پرینت کد خبر:42242
۱۹ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۲
برگزاری دومین سمپوزیوم کریسپر در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

دومین سمپوزیوم کریسپر پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری هفتم آذر ماه برگزار می شود.

به گزارش دیده بان علم ایران، کریسپر(CRISPR) که مخفف Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats است، به طور ساده یعنی تناوب‌هایِ کوتاهِ پالیندرومِ فاصله‌دارِ منظمِ خوشه‌ای که در واقع نوعی سیستم دفاعی در باکتری‌ها برای مقابله با عوامل مهاجم از قبیل ویروس‌ها می‌باشد که قابلیت کشف DNA عامل بیگانه و بعد نابودی آن را دارد. این تکنیک به دانشمندان این امکان را می دهد که به صورت دقیق و هدفمند توالی های نوکلئوتیدی را در ژنوم موجودات زنده­ ویرایش کنند و از نظر رشد ثبت اختراع و مقالات چاپ شده از زمان شروع آن در صدر موضوعات علمی قرار دارد.

صادق شجاعی، دانشجوی دکتری بیوتکنولوژی کشاورزی و دبیر اجرایی دومین سمپوزیوم کریسپر گفت: با توجه به فعالیت‌ها و پژوهش‌های کشورهای پیشرفته درباره تکنیک کریسپر هدف از برگزاری این سمپوزیوم گسترش و معرفی این تکنیک در کشور جهت استفاده از مزایای آن است. برای مثال با استفاده از این تکنیک می‌توان گیاهانی تولید کرد که نسبت به خشکی و شوری مقاوم باشند و یا بازدهی آنان در تولید محصول بیشتر باشد.

نکته بارز این سمپوزیوم که روزچهارشنبه هفتم آذر ماه در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برگزار خواهد شد این است که بیش از هفتاد درصد امور کمیته اجرایی این سمپوزیوم را دانشجویان پژوهشگاه عهده دار هستند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *