پنج شنبه، ۱۴ آذر، ۱۳۹۸ | Thursday, 5 December , 2019

تولید بنزین سوپر دوستدار محیط زیست توسط محققان دانشگاه کاشان

نسخه قابل پرینت کد خبر:42166
یکشنبه، ۱۳ آبان، ۱۳۹۷ | 11:36
تولید بنزین سوپر دوستدار محیط زیست توسط محققان دانشگاه کاشان

محققان دانشگاه کاشان توانستند با فناوری نانو بنزین سوپر دوستدار محیط زیست مطابق با استاندارد یورو ۵  را تولید کنند.

به گزارش دیده بان علم ایران سمیرا ماندی زاده دانش آموخته دکترای نانو شیمی دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه بنزین دارای معیارهای کیفی و کمی متنوعی است که تعیین کننده عملکرد آن به عنوان سوخت در وسایل نقلیه می باشد افزود: یکی از مهم ترین شاخص در تعیین کیفیت بنزین، استانداردهای اتحادیه اروپا با عنوان استاندارد یورو  و از مهم ترین استانداردهای یورو استاندارد یورو ۵ می باشد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به نامگذاری امسال با عنوان تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی موفق به تولید بنزینی شدیم که آنالیزهای کیفی و کمی آن نشان داد که مطابقت خوبی را با استاندارد یورو ۵ دارد.

وی گفت: در ساخت این بنزین در تمام مراحل از تکنولوژی نانو استفاده شده که مهم ترین مزیت این تکنولوژی راندمان بالای محصول نسبت به روش های در حال حاضر مانند تقطیر مستقیم و هزینه پایین تر آن می باشد.

ماندی زاده کاهش سوخت، افزایش عمر موتور و کاهش آلودگی را از مزیت های این نوع بنزین عنوان کرد و افزود: خوشبختانه در زمینه تولید نانو کاتالیست و دستگاه های مورد نیاز برای انجام فرایند می توانیم به طور مستقل بدون نیاز به کشورهای خارجی عمل کنیم اما با توجه به نوسان قیمت در بورس نفت و گاز برآورد شده که قیمت به ازای هر لیتر بنزینی بین ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان باشد.

وی اظهار امیدواری کرد: که توانسته باشیم گامی مؤثر هر چند کوچک در راستای پیشرفت این کشور برداشته باشیم.

نتایج این طرح با راهنمای دکتر مسعود صلواتی نیاسر در سال ۲۰۱۸ به ثبت پتنت پروویزنال Provisional آمریکا رسید.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *