سه شنبه، ۶ خرداد، ۱۳۹۹ | Tuesday, 26 May , 2020

جایزه بهترین دستاورد پیوند کلیه در خاورمیانه به استاد ایرانی رسید

نسخه قابل پرینت کد خبر:42041
شنبه، ۵ آبان، ۱۳۹۷ | 11:52
جایزه بهترین دستاورد پیوند کلیه در خاورمیانه به استاد ایرانی رسید

دکتر ناصر سیم فروش، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس قطب اورولوژی ایران در شانزدهین کنگره انجمن پیوند اعضای خاورمیانه در آنکارا، موفق به دریافت”جایزه بهترین دستاورد پیوند کلیه در خاورمیانه” شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر سیم فروش، رئیس بخش اورولوژی و پیوند کلیه مرکز پزشکی شهید لبافی نژاد و رئیس قطب اورولوژی ایران به پاس فعالیت مستمر ۳۴ ساله خود در پیوند کلیه و انجام بیش از پنج هزار پیوند کلیه و همچنین به دلیل انجام ۶۰ درصد پیوند از اهدای مرگ مغزی درماه های اخیر در این مرکز؛ مورد تقدیر انجمن پیوند اعضای خاورمیانه قرار گرفت و جایزه بهترین دستاورد پیوند کلیه در خاورمیانه را کسب کرد و پرچم علمی پرافتخار جمهوری اسلامی ایران را در خاورمیانه به اهتزاز درآورد.
دکتر سیم فروش با بیان انجام بیش از ۵۰۰۰ پیوند کلیه در مرکز پزشکی لبافی نژاد، اظهار داشت: در ۳۴ سال گذشته درزمینه پیوند کلیه در این مرکز بیش از ۵۰۰۰ پیوند کلیه انجام شده است و ما درخاورمیانه اولین مرکزی هستیم که بعنوان یک مرکز، بیش از ۵۰۰۰ پیوند کلیه بخصوص به روش اهدای کلیه ازطریق لاپاراسکوپی انجام داده ایم؛ البته درزمینه اهدای کلیه از مرگ مغزی نیز ما جزو مراکز پیشگام هستیم و ۶۰ درصد پیوندهای ما در ماههای اخیر ازطریق اهدای مرگ مغزی انجام شده است.

پیوند کلیه “غیر فامیل” انقلابی در پیوند ایران
رئیس بخش اورولوژی و پیوند کلیه مرکز پزشکی شهید لبافی نژاد با توضیح درخصوص “مدل ایرانی پیوند کلیه” افزود: الگو و مدل ایرانی پیوند کلیه که یک راه موفق برای کم کردن لیست انتظار پیوند کلیه در کشور ما است، درجهان نیز کم کم مورد توجه قرار گرفته است و این الگو که به “پیوند غیرفامیل” معروف است، برای اولین بار از یک زوج که ازنظر ژنتیکی فامیل نبودند دراین مرکز انجام شد که موفقیت آمیز بود و پس از آن یک راه جدیدی در پیوند کلیه در کشور ما باز شد؛ بطوریکه زمانی ۹۰ درصد پیوند کلیه های ما را شامل می شد.

تربیت بیش از۳۰ جراح پیوند کلیه در این مرکز
استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به انجام ۵-۳ پیوند کلیه در طی هفته و ۲۵۰-۲۰۰ پیوند کلیه در طی سال در این مرکز؛ خاطرنشان کرد: ما ازهمان ابتدا شروع به تربیت متخصص پیوند کلیه از بین فارغ التحصیلان جراحی کلیه هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور کردیم و برای مثال نیرویی تربیت کردیم که درحال حاضر در کشور لبنان مشغول پیوند کلیه است. تعداد بیش از ۳۰ جراح پیوند کلیه دراینجا تربیت شده که درکل ایران مشغول فعالیت هستند و تعداد پیوندهای ایران به نزدیک ۵۰ هزار رسیده است که رقمی بی نظیر در خاورمیانه است. بعلاوه اینکه ایران در پیوند از مرگ مغزی یعنی اهدای مرگ مغزی درحال حاضر مقام اول را در خاورمیانه دارد و درخصوص اهدای کلیه به روش لاپاراسکوپی نیز که در این مرکز بطور روزمره انجام می شود، اهداکنندگان زنده شکافی در ناحیه قابل رویت ندارند و با سوراخ های چند میلیمتری عمل می شوند.

کسب بهترین جایزه لاپارسکوپی در سال ۲۰۰۴
رئیس قطب اورولوژی ایران درادامه به برخی توفیقات این مرکز اشاره کرد وگفت: ما درسال ۲۰۰۴ برنده بهترین جایزه لاپاراسکوپی درانجمن بین المللی آندویورولوژی شدیم. همچنین ما حدود ۱۵۷ مقاله علمی را در PUPMED منتشر کردیم که به یکی از مقالات درزمینه پیوند در دنیا بیش از ۱۸۰ بار ارجاع شده است. بعلاوه اینکه ما دو دوره است که عضو هیات مدیره انجمن جهانی کلیه هستیم که برای اولین بار کسی از ایران به عنوان عضو هیات مدیره انجمن جهانی انتخاب شده است.
رئیس بخش اورولوژی و پیوند کلیه مرکز پزشکی شهید لبافی نژاد درادامه با بیان برخی از علایم نارسایی کلیه؛ افزود: متاسفانه نارسایی کلیه علامت واضح و مشخصی ندارد و بیشتر علایم بطور ثانویه بوده و معمولا به تدریج اتفاق می افتد. البته دربعضی موارد نظیر بیماری های مادرزادی نیز نارسایی کلیه وجود دارد که پزشکان در دوران جنینی ازطریق سونوگرافی متوجه می شوند و یا اینکه پس از تولد نوزاد متوجه بالابودن کراتین، اوره و یا نارسایی کلیه می شوند.

دیابت مهم ترین عامل نارسایی کلیه
وی “دیابت” را مهم ترین عامل نارسایی کلیه ذکر کرد وگفت: امروزه بیمارانی که مرض قند دارند، مقام اول را در ایجاد نارسایی کلیه دارند. کسانی که بیماری قند دارند و افرادی که زمینه بیماری خانوادگی کلیوی دارند و یا بیمارانی که فشارخون بالادارند باید هر ۶ ماه یک بار بطور مرتب برای بررسی کراتین و اوره، آزمایش خون بدهند و درصورت بالا بودن باید جهت تشخیص دارویی به پزشک مربوطه مراجعه کنند. دراکثر مواقع نارسایی کلیه پس از ظهور علایم ثانویه تشخیص داده می شوند مثلا بیمار با فشار خون بالا، مشکلات انعقادی، کم خونی، ضعف و بیحالی و یا افزایش حجم ادرار به ویژه درهنگام خواب شب و …، مراجعه می کند که پس از بررسی ها تشخیص نارسایی کلیه برای بیمار داده می شود. باید توجه داشت که با کنترل فشارخون کلیه ها سالم می مانند و درصورت بالابودن آن به هر دلیل ممکن، موجبات بروز مشکلات کلیوی فراهم خواهد شد.

مرتب فشارخون و قند خون خود را کنترل کنید
رئیس قطب ارولوژی ایران “تغذیه صحیح و کنترل فشارخون” را در پیشگیری از بیماری های کلیوی مهم دانست و افزود: با رژیم صحیح، تغذیه مناسب و کنترل فشارخون، می توان از بیماری های نارسایی کلیه و مشکلات مربوط به دیالیز و یا پیوند پیشگیری کرد. درگذشته عفونت ها شایعترین علت نارسایی کلیه بود، ولی دردنیای امروز بیماری قند، مقام اول را دارد به دلیل اینکه بیماری قند هرجا که رگ باشد آنرا درگیر می کند مثلا ته چشم را مبتلا می کند و کوری ایجاد می کند و یا رگ های انتهایی را درگیر
می کند و انگشتان دست و پا سیاه می شوند. یکی از نقاطی که رگ زیادی دارد، کلیه است و چون در لوله های ادراری مواد زاید بصورت ادرار دفع می شود و رگ و مویرگ در آنجا زیاد است، به همین دلیل در بیماران دیابتی کلیه ها هدف بیماری دیابت قرار می گیرد و در بسیاری از بیماران کلیه ها از بین می رود.

برای پیشگیری از مشکلات کلیوی، سبک زندگی سالم را پیش بگیرید
استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: با کنترل فشارخون، مصرف کم نمک و چربی های ناسالم، استفاده از سبزیجات و میوه جات تازه، ورزش و پیاده روی، پرهیز از بی تحرکی و مصرف غذاهای ناسالم و فست فودها و همچنین ترویج سبک زندگی سالم، می توانیم از بسیاری از مشکلات کلیوی پیشگیری کنیم. فردی که مرتب پشت میز کارش بنشیند و تحرک بدنی زیادی نداشته باشد، چربی در رگ ها رسوب می کند و موجب فشارخون بالا، بیماری های کلیوی و بیماری قند می شود.

بهترین اهدا ؛ اهدا از فرد زنده
رئیس قطب اورولوژی ایران بهترین اهدا را اهدا از فرد زنده دانست و افزود: بهترین اهدا، اهدا از فرد زنده است و این موضوع در مقالات علمی دنیا نیز مطرح شده است. طول عمر کلیه های اهدایی زنده بیشتر است، زیرا این کلیه ها از کیفیت خوبی برخوردار هستند و از انسان های سالم انتخاب می شوند و در شرایط ایده آل و مناسب عمل پیوند انجام می شود. من در سمیناری که چند سال پیش برگزار شد، موضوع اهدای کلیه خانوادگی را مطرح کردم که بدترین دهنده ها، دهنده های فامیلی هستند که در این زمینه دومقاله در مجلات بین المللی نیز منتشر شده است. چون در پیوند از شخص فامیل این امکان وجود دارد که این بیماری زمینه فامیلی داشته و فرد اهداکننده نیز خود دردرازمدت به آن مبتلا شود، به همین علت با این اهدا خیلی موافق نیستم.

“مرگ مغزی” اولین اولویت اهدای کلیه
دکتر سیم فروش، مرگ مغزی را اولویت اول اهدای کلیه ذکر کرد و گفت: باوجود اینکه کلیه زنده بهتر است، ولی اولویت اول ما مرگ مغزی است. لیست پیوند کلیه درتمام دنیا و همچنین کشور ما بالاست. درحال حاضر درجهان موضوع پیوند زنده را تشویق می کنند که انسان ها به همنوع خود کمک کنند چون نتایج پیوند از انسان زنده بهتر است و مرگ مغزی نتوانسته به تنهایی کافی باشد. باوجود اینکه اولویت اول ما مرگ مغزی است، ولی چون می خواهیم بیماران خیلی درلیست انتظار باقی نمانند، اهدای زنده به شدت مورد تاکید است و اگر مانند برخی کشورهای اروپایی دولت دراین خصوص حمایت های مالی و انسانی لازم را انجام دهد درآینده شاهد افزایش این روحیه انسانی و خداپسندانه درمیان مردم کشورمان خواهیم بود.

درصد پایین مرگ و میر در اهداکنندگان کلیه
وی ادامه داد: با بررسی هایی که صورت گرفته مشخص شده که طول عمر متوسط اهداکنندگان زنده از متوسط جامعه بیشتر است چون این اشخاص از افراد سالم انتخاب می شوند و مشکلات فشارخون و قند ندارند. درحال حاضر درتمام دنیا پیوند کلیه را اول از مرگ مغزی شده و سپس از انسان زنده قبول دارند و تشویق می کنند. خوشبختانه درهمه دنیا مرگ و میر اهدای کلیه بسیار پایین یعنی یک در۱۰ هزار است و ما در این مرکز با انجام بیش از ۵۰۰۰ پیوند کلیه حتی یک مورد هم مرگ و میر نداشتیم. ما اهداکنندگان کلیه را قهرمان ملی می دانیم چون اهدای کلیه به هر انگیزه ای که باشد یک کار انسانی است، اهداکنندگان جان یک انسان را نجات داده اند و خودشان هم سالم هستند و اگر دولت مستقیم و یا غیرمستقیم حمایت اقتصادی از این افراد به عمل بیاورد، بسیار بهتر از سرمایه گذاری برای دیالیز است. چون بیماری نارسایی کلیه یک بیماری اجتماعی و بسیار هزینه براست و مشکلات مالی برای تمام خانواده بوجود می آورد.

ایران؛ کمربند سنگ
دکتر سیم فروش درادامه با اشاره به “سنگ کلیه” به عنوان یکی دیگر از بیماری های شایع کلیوی در ایران، اذعان داشت: کشور ما بعلت قرارگرفتن درکمربند سنگ و به دلیل آب و هوای خشک و نسبتا گرم درمعرض سنگ کلیه و تمامی سنگ ادراری است. یکی از بیشترین مراجعان ما به اورژانس های دردهای کلیوی است. سنگ های ریز اگر تکان بخورند، فرد درد شدیدی احساس می کند ولی سنگ های بزرگ بی حرکت هستند و ممکن است بی سروصدا کلیه را خراب کنند و بهترین راه تشخیص آن نیز سونوگرافی است.

برای پیشگیری از سنگ کلیه، آب زیاد بنوشید
وی درخصوص پیشگیری از سنگ کلیه گفت: ستون اصلی پیشگیری از سنگ کلیه خوردن آشامیدن آب بخصوص در فصل تابستان است. ورزشکاران، کشاورزان و کسانی که کنار کوره ها کار می کنند باید باید زیاد آب بخورند. البته برخی های کلیه ها سنگ ساز دارند یعنی در سال بیش از دوبار سنگ دفع می کنند که اینها باید زیرنظر پزشک متخصص معاینه شوند.

پیشگامی در درمان سنگ های کلیه و لاپارسکوپی
رئیس قطب اورولوژی ایران با ذکر پیشرفت های عظیم کشور در زمینه سنگ کلیه، خاطرنشان کرد: ایران درزمینه سنگ و لاپاراسکوپی جزو کشورهای پیشگام است. ما پیشرفت های عظیمی درخصوص درمان سنگ کلیه داریم و دربیشتر موارد بدون باز کردن و عمل جراحی سنگین سنگ کلیه از بدن بیمار خارج می شود. درماههای اخیر من درانجمن بین المللی درخصوص خارج کردن سنگ کلیه ازطریق لاپاراسکوپی صحبت کردم. ما در این مرکز سنگ های بسیار بزرگ که به اسم شاخ گوزنی معروف هستند را ازطریق لاپاراسکوپی و بودن شکاف از لگنچه بصورت کامل درآوردیم.
دکتر سیم فروش به تمامی پزشکان توصیه کرد: کسی که عضو هیات علمی می شود خودش را باید درجه دوم قرار دهد و اگر فقط به فکرخود و خانواده خودش باشد، مسلما در کارها موفق نخواهد بود زیرا پزشک بودن احساس مسئولیت زیادی را طلب می کند. هدف یک پزشک نباید مسایل مالی باشد و پیشرفت پزشکی نباید فقط دراختیار طبقه ثروتمند جامعه باشد. ما بعنوان پزشک اگر اول به بیمار اولویت بدهیم و خدا را حاضر و ناظر ببینیم آن وقت است که کار اشتباهی انجام نخواهیم داد.

دستاورد ما در پیوند کلیه درخاورمیانه؛ ماحصل کار تیمی است
دکتر سیم فروش استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درادامه از مساعی تمامی همکاران این مرکز تقدیرکرد وگفت: دستاورد ما درپیوند کلیه یک دستاورد تیمی بوده و فردی نیست؛ زیرا ما اعتقاد داریم برکت درکار تیمی است و در این زمینه از تمامی همکاران، مسئولین، تیم پزشکی، پرستاری، پرسنل بخش پیوند، مسئولان دانشگاه و وزارت بهداشت که در این مسیر ما را همراهی و یاری کرده اند، تشکر می کنم.
وی درپایان خاطرنشان کرد: مراکز باید برحسب فعالیت هایشان رسیدگی شوند و مسئولین با یک برنامه ریزی صحیح باید از مراکز بزرگ خود حمایت کنند و هرم درمانی باید رعایت شود یعنی از روستا شروع شود و به آنها توجه شود. قطب های درمانی کشور باید ازنظر روانی و مالی حمایت شوند تا افت نکنند. درشرایط کنونی کشور باید مصرف حداقلی داشته باشیم و از بستری های غیرضروری پرهیز کنیم و داروهای گرانقیمت را اگر برای بیمار ضروری نیست، تجویز نکنیم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *