سه شنبه، ۲۷ اردیبهشت، ۱۴۰۱ | Tuesday, 17 May , 2022

پرواز هواپیمای آتش‌نشان ایرانی مجهز به مخازن تحت فشار

نسخه قابل پرینت
کد خبر:41597
شنبه، ۷ مهر، ۱۳۹۷ | 12:13

پرواز هواپیمای آتش‌نشان ایرانی مجهز به مخازن تحت فشار

سامانه دانش ‌بنیان «آتش نشان هوایی تحت فشار» همزمان با روز ایمنی و آتش نشانی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزیر دفاع و پشتیانی نیروهای مسلح به بهره برداری رسید.

به گزارش دیده بان علم ایران امروز هفتم مهرماه مصادف با روز ایمنی و آتش نشانی سامانه «آتش نشان هوایی تحت فشار» با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیردفاع و پشتییانی نیروهای مسلح به بهره برداری رسید.

این پروژه مشترک مدیریت پیش‌گیری و کنترل حریق کشور و سامانه پیشرفته در انحصار جمهوری اسلامی ایران بوده که توسط یک شرکت دانش بنیان از طریق تبدیل هواپیماهای در اختیار اجرایی شده و با نصب این سامانه، حجم انبوهی از آب به گونه ای در مخازن تحت فشار در جداره‌ای نازک نگهداری و حمل می شود که در طول پرواز و تخلیه سریع آن هیچ تاثیر ناخو استه ای ناشی از تلاطم سیال و تغییر وزن بر عملیات پرواز هواپیما نداشته باشد و هنگام پاشش سریع و بعد از آن نیز پایداری کامل هواپیما حفظ شود.

دستگاه های مختلف مسوول با در اختیار داشتن این هواپیمای آتش نشان می‌توانند از آتش سوزی های گسترده در جنگل ها و مراتع و نظایر آن جلوگیری کنند.

سامانه آتش نشان هوایی تحت فشار قابلیت نصب بر روی هواپیماهای مختلف و سنگین را دارد و با در اختیار داشتن چنین هواپیماهای مجهزی می توان با استقرار در مناطق بحران، تمام گستره جغرافیایی و محیط زیست کشور را مورد حفاظت قرار داد. این سامانه می تواند ۱۸ تن آب را در مدت ۵ ثانیه بر روی مساحت تعیین شده با فشار بسیار بالا تخلیه و آتش های سهمگین را مهار کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دانشجویان ایرانی، برنده رتبه سوم مسابقات جهانی طراحی جت پیشرفته

تصاویر ماهواره ای آتش سوزی تالاب هورالعظیم

بهره برداری از دستگاه شبیه‌ساز پرواز «سسنا ۱۷۲» در باغ کتاب تهران

راه اندازی ۱۵ مرکز هوانوردی عمومی در فرودگاه‌های کوچک کشور

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها