پنج شنبه، ۱ آبان، ۱۳۹۹ | Thursday, 22 October , 2020

تهیه نقشه زمین‌شناسی یک‌ پنجاه‌هزارم شهر تهران با مدلسازی سه‏‌بُعدی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:41486
یکشنبه، ۱ مهر، ۱۳۹۷ | 10:49

تهیه نقشه زمین‌شناسی یک‌ پنجاه‌هزارم شهر تهران با مدلسازی سه‏‌بُعدی

نقشه یکپارچه زمین‌شناسی یک‌ پنجاه‌هزارم شهر تهران به‏‌همراه مدلسازی سه‏‌بُعدی آن به همت دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تهیه می شود .

به گزارش دیده بان علم ایران معاون مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای این سازمان با بیان این‌که این مجموعه مرجع تخصصی مطالعات زمین‏‌شناسی خواهد بود گفت: سازمان زمین‏‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سال‏‌هاست نقشه‏‌های پایه زمین‏‌شناسی را تهیه کرده و یا در حال تهیه آن‏ها است.

دکتر مسعود زمانی‌پدرام با اشاره به این‌که این نقشه‏‌ها اطلاعات پایه علوم زمین را در اختیار پژوهشگران دیگر قرار داده، خاطرنشان کرد: این اطلاعات در تمامی طرح‌‏های مکان‌‏یابی شهری و صنعتی، شامل انتخاب محل شهرها، روستاها و شهرک‏‌های جدید، انتخاب محل سازه‌‏های بزرگ مانند سدها یا نیروگاه‏‌ها و طرح‏‌های مسیریابی، مانند انتخاب مسیر جاده‌‏ها، مسیر خطوط انتقال نیرو، مسیر لوله‏‌های گاز، آب، نفت، مخاطرات زمین‌شناسی و اکتشافات مواد معدنی نقش اساسی دارند.

وی تصریح کرد: شهر تهران یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین پایتخت‌های مهم جهان بوده که اهمیت آن از دیدگاه‌های مختلف از جمله بررسی شرایط زیرسطحی در جهت توسعه پایدار شهری و دستیابی به شهر ایمن قابل بررسی است.

به گفته سرپرست تهیه نقشه یکپارچه زمین‌شناسی یک‌پنجاه‌هزارم شهر تهران در حال حاضر، موقعیت فعلی شهر تهران به خاطر قرارگیری بر روی دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز مرکزی، تپه‌های کم ارتفاع و نیز رسوبات کواترنری، بسیار متأثر از وضعیت چیدمان و ساختاری (چین‌ها و گسل‌ها) لایه‌های سنگی سخت زیرین، رسوبات کمتر سخت شده شیب‌دار و نیز نهشته‌های مسطح زیرسطحی و سطحی شهر تهران است.

زمانی‌پدرام با بیان این‌که مطالعات زمین‏‌شناختی در محیط ‏‌های شهری به‏‌دلیل دستکاری توسط انسان و همچنین نبود رخنمون‏‌های مناسب، در نوع خود دارای چالش‌ها و دشواری‏‌های خاصی است، خاطرنشان کرد: تأکید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بر تهیه نقشه زمین‌شناسی شهر تهران در مقیاس یک‌پنجاه هزارم فرصتی را فراهم می‌‏آورد تا طیف وسیعی از اطلاعات زمین‌‏شناختی که در گستره این شهر بزرگ کاربرد روزافزون داشته و دارد، به‏ شکل یکپارچه و منسجم در قالبی استاندارد در خدمت مدیریت شهری قرارگرفته و امکان خدمت‏‌رسانی برای سطوح مختلف کاربران از مدیران دولتی، دانشگاه‌ها تا بخش خصوصی و عموم مردم در این بستر فراهم شود.

وی هدف از تهیه نقشه یکپارچه زمین‌شناسی یک‌پنجاه هزارم و مدل سه‌بُعدی شهر تهران را ایجاد بستری برای فراهم شدن وسعت دید بیشتر برای مدیران و برنامه‌ریزان جهت تصمیم گیری‌های کلان مدیریتی عنوان کرد و گفت: استفاده از آن در کنار سایر نقشه‌ها نظیر زمین‌‏آب‏شناسی، ژئوشیمی، مخاطرات‏ طبیعی، آلاینده ‏های زیست ‏‏محیطی و همچنین، نقشه بافت فرسوده، تراکم جمعیت، کاربری اراضی منجر به اخذ تصمیم مناسب‏ تر برای توسعه پایدار شهری خواهد شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بزرگای بزرگترین زلزله قابل انتظار در ایران چه قدراست؟/ضرورت بازنگری در بزرگی حدی و محاسبات لرزه ای تهران/ایستگاه های لرزه نگاری تهران، یک دهم تعداد لازم!

افتتاح مرکز فناوری‌های هوشمند شهری در هفته «تهران هوشمند»

گزارش «نیچر» از «زلزله خاموش» تهران/ غرب پایتخت، هر سال ۲۵ سانتی متر فرو می رود

دمای قله دماوند امسال به چند رسید؟/ نقشه آتشفشان دماوند، در دستان شهریور امسال

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها