شنبه، ۲۵ مرداد، ۱۳۹۹ | Saturday, 15 August , 2020

روش جدید محققان دانشگاهی برای مهار ژن‌های عامل تشکیل بیوفیلم در باکتری عفونت‌های بیمارستانی

نسخه قابل پرینت کد خبر:41175
سه شنبه، ۲۰ شهریور، ۱۳۹۷ | 11:26
روش جدید محققان دانشگاهی برای مهار ژن‌های عامل تشکیل بیوفیلم در باکتری عفونت‌های بیمارستانی

محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به اجرای تکنیک جدید برای مهار ژن‌های موثر در تشکیل بیوفیلم شد.

به گزارش دیده بان علم ایران فاطمه میرزایی مجری این تحقیق، گفت: آنتی بیوتیک‌ها و سیستم ایمنی بدن تنها باکتری‌های سطح بیوفیلم را نابود کرده و بر باکتری‌های عمق بیوفیلم تاثیری ندارد بنابراین یافتن یک راه درمانی موثر بر مهار تشکیل بیوفیلم ضروری است.

محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در همین راستا موفق به اجرای تکنیک فتودینامیک تراپی همراه با رنگ ایندوسیانین گرین جهت مهار ژن‌های عامل ایجاد بیوفیلم ( ica A و ica D ) در باکتری استافیلوکوکوس اورئوس شد.

وی افزود: یکی از این روش‌ها ایندوسیانین گرین فتوری اکتیو است که در جریان مطالعه انجام شده در واحد علوم و تحقیقات، به کمک رنگ ایندروسیانین گرین و کمک تابش لیزر کم توان ۵ وات با طول موج ۸۰۹ نانومتر به مهار ژن‌های ica A , ica D استافیلوکوکوس اورئوس که نقش موثری در تشکیل بیوفیلم دارند، پرداخته شده است.

به گفته وی، استافیلوکوکوس اورئوس یکی از ۵ عامل شایع ایجادکننده عفونت‌های بیمارستانی به ویژه عفونت‌های زخم پس از جراحی است که طیف وسیعی از بیماری‌ها، از بیماری‌های ساده پوستی مانند کورک و آبسه تا بیماری‌های تهدیدکننده مانند مننژیت، اندوکاردیت و… را ایجاد می‌کند.

دانشجوی واحد علوم و تحقیقات در تشریح برتری نتایج این تحقیق نسبت به استفاده از آنتی بیوتیک و مواد ضد عفونی کننده، اظهار داشت: در برشمردن مزایای تکنیک اجرا شده در این تحقیق، می‌توان به عدم مقاومت به نور پس از استفاده مکرر و استفاده آسان در منطقه آسیب دیده و عوارض جانبی کم و حداقل اشاره کرد.

تحقیق با عنوان «بررسی اثر ایندروسیانین گرین فتوری اکتیو بر مهار ژن ica A , ica D استافیلوکوکوس اورئوس با تکنیک RT-PCR » در قالب پایان‌نامه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته میکروبیولوژی واحد علوم و تحقیقات به راهنمایی دکتر قربانعلی زادگان انجام شده است.

میرزایی در پایان درباره امکان کاربردی کردن و تجاری‌سازی نتایج این تحقیق اظهار داشت که می‌توان به صورت پروتکل دارویی برای درمان عفونت‌های ناشی از باکتری استافیلوکوکوس اورئوس استفاده کرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *