سه شنبه، ۵ تیر، ۱۴۰۳ | Tuesday, 25 June , 2024

هشدار معاون تحقیقات وزیر بهداشت نسبت به یک فاجعه: بی خبری ۶٫۵ میلیون ایرانی از ابتلا به فشار خون بالا !

نسخه قابل پرینت
کد خبر:41001
سه شنبه، ۱۳ شهریور، ۱۳۹۷ | 08:08

هشدار معاون تحقیقات وزیر بهداشت نسبت به یک فاجعه: بی خبری ۶٫۵ میلیون ایرانی از ابتلا به فشار خون بالا !

درحالی که  روند  ابتلا به فشار خون و افزایش ۷۸ درصدی مرگهای ناشی از آن در ایران طی ۲۵ سال گذشته! تبدیل به احساس خطر شدید شده  است،  معاون تحقیقات وزیر بهداشت از بی خبری  ۶٫۵ میلیون ایرانی از ابتلای خود به  فشار خون بالا خبر داد  و گفت: این میزان ناآگاهی می تواند  کشور را با  تشدید  بحران «مرگ  زودرس  نیمی از ایرانیان» مواجه  کند.

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران ، ابراز نگرانی معاون تحقیقات وزیر بهداشت از میزان بالای  نآآگاهی از ابتلا به  فشار خون  در جامعه ایران، درحالیست که مطالعات ملی مختلف نیز این  حقیقت بسیار تلخ و هشداردهنده  را  اثبات کرده اند. چنانچه مطالعه «شیوع، آگاهی و عوامل  خطر فشار خون بالا»  که بر روی ۵۰ هزار زن و مرد ۴۰ تا ۷۵ سال شرکت کننده در مطالعه بزرگ کوهورت گلستان ، انجام شده نشان داد  که ۲۱  هزار و ۳۵۰ نفر (۴۲ درصد) از افراد مورد بررسی، دارای فشار خون بالا هستند که  در این بین،  تنها  ۴۶ درصد  مبتلایان از  بیماری خود آگاهند و بیش از نیمی از آنها از ابتلا به این بیماری بسیار پرخطر خبر ندارند!

هچنین در یک مطالعه  ملی ، میزان آگاهی مبتلایان به فشار خون بالا  ، ۳۴ درصد برآورد شده و مطالعه دیگری  در سطح تهران ، شمار مبتلایان آگاه از ابتلا به بیماری را  ۵۰ درصد و در اصفهان ۴۳ اعلام کرده است.

 

دو علت مهم بی خبری مردم؟

کاهش ۲۵ درصدی سکته های قلبی و مغزی با کنترل فشار خون بالا!

 

دکتر ملک زاده دو علت مهم را برای این بی خبری بسیار پرخطر نام می برد: عدم توجه کافی جامعه پزشکی و جدی گرفته نشدن فشار خون بالا  توسط  مردم ؛ که اگر این دو عامل بر طرف شود،  شاهد کاهش  ۲۵ درصدی  مرگهای ناشی از سکته های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود !

 

تاوان سخت این بی خبری ها برای جامعه ایران!!

 

ثبت میزان قابل توجهی مرگ و  ناتوانی  منتسب به فشار خون بالا در بسیاری از مطالعات ملی تایید شده است ؛ چنانچه به گفته دکتر رضا ملک زاده، مجری مطالعه بزرگ کوهورت  گلستان (بزرگترین مطالعه کوهورت خاورمیانه و شمال آفریقا در ایران) نتایج بررسی این مطالعه ۵۰ هزار نفره نشان داده است که ۵۰ درصد مرگ و میرها،  ناشی از حوادث قلبی عروقی بوده و در این بین، ۳۳ درصد مرگ و میرهای قلبی عروقی به علت فشار خون بالاست!

 

مرگ سالانه ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل سکته های قلبی و مغزی

 

حقیقت تلخ دیگری که معاون تحقیقات وزیر بهداشت بدان اشاره دارد مرگ سالانه ۳۳ هزار  ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل سکته های قلبی و مغزی عمدتا  ناشی از فشار خون بالا است.

دکتر ملک زاده گفت: به این آمار تاسف بار، باید سالهای از دست رفته عمر ایرانی ها به دلیل ناتوانی های ناشی از فشار خون بالا را نیز افزود که هم اکنون به دو میلیون سال رسیده  و ۶۲ درصد نسبت به ۲۵ سال گذشته افزایش یافته و عدد بسیار قابل توجهی است!

 

برای پیشگیری از بحران «افزایش بار بیماری فشار خون بالا» چه باید کرد؟

 

معاون تحقیقات وزیر بهداشت، رهایی از بحران «افزایش بار فشار خون بالا در ایران»  را نیازمند تنها دو گام ساده و عملی دانست: همه بیماران، به هر دلیلی که به مطب ها مراجعه می کنند، از پزشک خود بخواهند که فشار خونشان را کنترل کند و متقابلا، همه پزشکان نیز خود را ملزم بدانند  فشار خون تمام بیماران را فارغ از هر علتی که مراجعه کرده اند، اندازه گیری کنند تا این عامل خطر بیماری های مرگبار در کشور ما  تا حدود زیادی کنترل شود.

 

نقش مهم مطب ها در پیشگیری از مرگ زودرس ایرانیان با کنترل فشار خون تمام بیماران

 

دکتر ملک زاده نقش پزشکان در مطبها را در پیشگیری از مرگ زودرس ایرانیان بسیار مهم و موثر دانست و یادآور شد:  پزشکان در هر تخصصی ، ابتدا، یک پزشک عمومی هستند و توصیه می شود  سیستمی در مطب ایجاد کنند و فشار خون تمام بیماران بزرگسال مراجعه کننده را بدون استثنا اندازه گیری کنند؛ چرا که   کنترل فشار خون به عنوان بیماری که عمر انسان را کوتاه می کند، از هر بیماری دیگری مهمتر است ؛ این کار را یک پرستار و حتی منشی مطب هم می تواند انجام دهد و چنین اقدام ساده ای نتایج بسیار مهمی برای نظام سلامت کشور در پیشگیری از مرگهای زودرس که نصف جمعیت ایران را گرفتار کرده است، خواهد داشت. علاوه بر همت پزشکان، مردم نیز باید اندازه گیری فشار خون در مطبها را یک امر ضروری بدانند و آن را از پزشک خود درخواست کنند.

 

اندازه گیری فشار خون، از چه سنی و در چه فواصلی ضروری است ؟

 

معاون تحقیقات وزیر بهداشت با هشدار این که نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵  سالگی مبتلا به فشار خون بالا می شوند تاکید کرد: همه افراد باید از سن  ۳۵ سالگی فشار خون خود را چک کنند . اندازه گیری فشار خون باید اساسا هر ماه یا دست کم هر دو – سه ماه انجام شود و در این بین ، افراد مشکوک به فشار خون بالا  در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.

 

لزوم همراهی پزشکان با گایدلاین جدید فشار خون برای پیشگیری از مرگهای زودرس

 

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران ، فشار خون را یک بیماری خاموش و بی علامت و به همین دلیل خطرناک و گاه مرگبار و در عین حال ، بی حالی  و خستگی عمومی و نیز سردرد  را دونشانه شایع و مهم  خطر فشار خون بالا دانست  و مردم را به این نکته توجه داد که بر اساس گایدلاین جدید جهانی ، فشار خون طبیعی، سیستولیک زیر ۱۲۰ میلی متر جیوه و دیاستولیک زیر ۸۰ میلی متر جیوه ، فشار  خون افزایش یافته ، سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹  میلی متر جیوه و دیاستولیک  ۸۰ میلی متر جیوه است. پرفشاری خون مرحله یک ، سیستولیک ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا دیاستولیک ۸۰ تا ۹۰ میلی متر جیوه و پرفشاری خون مرحله دو و خطرناک معادل یا بالاتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه و دیاستولیک معادل یا بالاتر از ۹۰ میلی متر جیوه است.

 

وی تاکید کرد: در افراد دارای سابقه بیماری های قلبی عروقی و فشار خون ۱۳۰ میلی متر جیوه ، درمان دارویی پیشگیرانه توصیه می شود. در افراد فاقد سابقه بیماری های قلبی عروقی، اما دارای خطر ۱۰ درصدی بروز این بیماری ها تا ۱۰ سال آینده که فشار خون سیستولیک معادل یا بالاتر از ۱۳۰ میلی متر جیوه دارند، درمان دارویی به عنوان پیشگیری اولیه توصیه می شود.

 

دکتر ملک زاده خاطرنشان کرد: تعریف جدید فشار خون در گایدلاین جهانی ، اهداف مهمی را برای پیشگیری اولیه و ثانویه فشار خون بالا از جمله مرگ و ناتوانی زودرس مدنظر قرار داده که بسیار مناسب است پزشکان با استانداردهای این تعریف، فشار خون بالا را کنترل و مردم هم با آن همراهی کنند.

 

 

همه خانواده ها دستگاه فشارسنج در خانه داشته باشند

 

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران، فشار خون را یک بیماری صد در صد قابل درمان دانست که در عین حال اگر معالجه نشود ممکن است به طور ناگهانی عاقبتی مرگبار و یا بسیار ناتوان کننده برای فرد مبتلا رقم زند.

وی  گفت: یکی از راه های ساده کنترل فشار خون، استفاده از دستگاه های فشارسنج  در منزل است. ضروری است که همه خانواده ها این دستگاه را داشته باشند و فشار خون افراد بویژه کسانی که در معرض خطر هستند،  به طور مرتب چک شده و در صورت  داشتن فشار خون بالا به پزشک مراجعه شود.

 

 

کنترل فشار خون در ایران و دو مشکل جدی دیگر: عدم درمان و درمان ناقص

 

افزایش شمار مرگهای منتسب به فشار خون بالا  به عنوان مهمترین عامل خطر سکته های قلبی و مغزی در ایران، علاوه بر بی خبری حیرت انگیز ۶٫۵ میلیون ایرانی از ابتلا به این بیماری، با دو مشکل جدی «عدم کنترل» و نیز «درمان ناقص فشار خون» در بین افرادی روبه روست که از ابتلای خود آگاهند اما پیامدهای غافلگیرکننده فشار خون همچنان آنها را تهدید می کند.

 

چرا نیمی از افراد تحت کنترل فشار خون، موفق به درمان نشده اند؟!

 

نتایج مطالعه کوهورت پارس در استان فارس نشان داده است که تنها ۵۰ درصد مبتلایان فشار خون که از بیماری خود اطلاع دارند، فشار خونشان کنترل می شود و در بین افرادی که فشار خونشان کنترل می شود نیز، فقط  ۵۰ درصد درمان می شوند!

بررسی  نمونه های حاضر در مطالعه کوهورت  گلستان نیز حاکی از آن بوده که تنها ۳۲ درصد افراد مبتلا به فشار خون شناسایی شده،  بیماری را تحت کنترل داشته اند.

 معاون تحقیقات وزیر بهداشت درباره علت کنترل نشدن یا درمان ناقص فشار خون بالا در افراد مطلع از بیماری نیز گفت: یکی از مشکلات موجود در درمان فشار خون، انجام ندادن هیچ گونه اقدامی برای درمان، علی رغم آگاهی از ابتلاست.  مشکل دیگر، نقص در روند درمان است؛ به طوری که داروها به درستی و کامل مصرف نمی شوند. به عنوان مثال، هر قرص ۸ ساعت در خون فرد باقی می ماند و ممکن است بنا  به تشخیص پزشک معالج نیاز به  تجدید قرص باشد اما بیمار این دستور را رعایت نکرده باشد.

به گفته وی،  احتمال ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن، بیشتر می شود و به همین دلیل ممکن است افراد مبتلا در سنین بالا نیاز به قرصهای بیشتری داشته باشند یا قرصهای خود را با دستور پزشک، برای کنترل بهتر فشار خون تغییر دهند. اما آنچه بسیار مهم است تکمیل روند درمان و اطمینان از تحت کنترل بودن فشار خون است.

 

دکتر ملک زاده «درمان کامل»  فشار خون را به اندازه شروع درمان و کنترل آن، ضروری دانست و گفت: عدم درمان کامل فشار خون در جمعیت بالایی از افراد آگاه از ابتلا، درحالیست که هم اکنون داروهای درمان فشار خون با کیفیت بسیار مناسب و ارزان در کشور تولید می شوند و در دسترس هستند.

 

عوامل خطر ابتلا به فشار خون بالا

 

دکتر ملک زاده عوامل متعددی را در ابتلای فرد به بیماری فشار خون موثر دانست که از آن جمله  مصرف بالای نمک، بی تحرکی یا عدم تحرک کافی، اضافه وزن و چاقی، چربی خون بالا، مصرف الکل، رژیم غذایی ، منطقه محل سکونت ، سبک زندگی، ژنتیک، آلودگی هوا ، استرس  و فشارهای ناشی از آن و حتی برخی عوامل موثر در فرایند رشد جنین و دوران کودکی هستند.

 

  

 مصرف نمک ۱۲ درصد ایرانیان در محدوده سالم است !

به گفته معاون تحقیقات وزیر بهداشت اما، در این میان  افزایش شمار مبتلایان فشار خون در ایران بیش از همه متوجه چند عامل مهمتر است که از آن جمله مصرف زیاد نمک  و چاقی است. مصرف روزانه نمک در ایران بیش از دو برابر استاندارد جهانی است به طوری که در دنیا ۵ گرم و در ایران ۱۱ گرم است. همچنین مصرف نمک  در بین زنان ایرانی حدود سه برابر  مردان است. بر پایه نتایج مطالعه  کل جمعیت ایران در سال ۹۵، مصرف نمک تنها در ۱۲ درصد مردم ،  محدوده سالم را  رعایت کرده است.

 

۲۹ میلیون ایرانی چاق و دارای اضافه وزن در برابر تهدید فشار خون بالا

 

معاون وزیر بهداشت، افزایش چاقی و بی تحرکی در ایران را به عنوان عامل مهم فشار خون بالا، یک نگرانی جدی دانست و گفت: درحالیکه ۸۰ درصد ایرانی ها تحرک بدنی کافی ندارند شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن در ایران به ۲۹ میلیون نفر رسیده است که این نیز هشدار جدی برای افزایش شمار مبتلایان به فشار خون است.

 

چند ایرانی با کلیه های نابود شده از فشار خون بالا به کام مرگ رفتند؟

 

بر اساس مطالعه جهانی بار بیماری ها ، بیماری های نارسایی کلیوی و دیابت پس از سکته های قلبی و

مغزی سهم زیادی  از بار بیماری فشار خون بالا را به خود اختصاص می دهند و این درحالیست که وضعیت ایران در خصوص افزایش شمار مبتلایان نارسایی کلیه، بالا و نگران کننده توصیف می شود. در کنار تهدیدات جانی این دسته از بیماران، هزینه های سرسام آور دیالیز  هر بیمار کلیوی را که میلیون ها تومان در سال است باید به این افسوسها افزود!

 

فشار خون کنترل نشده مهمترین عامل نارسایی کلیوی

 

به گفته دکتر ملک زاده،  پرفشاری خون  احتمال ابتلا به کم کاری کلیه را به طور متوسط تا بیش از ۵۰  درصد افزایش می‌دهد و هرچه متوسط فشارخون و وزن فرد مبتلا با سرعت بیشتری افزایش پیدا کند،

خطر کم‌کاری کلیه‌ها نیز بیشتر می شود؛ بنابراین اگر افراد، قادر به کاهش فشارخون و وزن خود نیستند ، دست کم می‌توانند مانع افزایش فشار خون و وزن شده و از خطر کم‌کاری کلیوی بکاهند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

یک مطالعه ملی پاسخ داد: اجرای «دستورالعمل جدید تعیین فشار خون بالا» در ایران چه تاثیراتی خواهد داشت؟

بررسی سه دهه عملکرد نظام سلامت ایران در مطالعه مهم محققان علوم پزشکی کشور: افزایش ۱۱۰ درصدی مرگهای مرتبط با آلودگی هوا در استان تهران/ موفقیت چشمگیر در کاهش بار بیماری های واگیر/ کنترل ناکافی بار بیماری های غیرواگیر

نتایج یک مطالعه بزرگ ملی: رتبه بندی استانها در شیوع کم خونی/ شیوع ۹ درصدی کم خونی در بزرگسالان ایرانی/ استان هرمزگان در صدر «کم خونی»

گام جدید محققان ایرانی در پیشگیری از مرگهای زودرس: کاهش چشمگیر آنزیمهای کبدی بالا در مبتلایان هپاتیت مزمن ناشی از کبد چرب غیرالکلی با داروی ترکیبی «پلی پیل»

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها