دوشنبه، ۳ مهر، ۱۴۰۲ | Monday, 25 September , 2023

سه شنبه در مانور بین المللی سونامی شبیه سازی می شود: هشدار سونامی در ساحل چابهار در پی زلزله ۹ ریشتری مکران

نسخه قابل پرینت
کد خبر:40959
شنبه، ۱۰ شهریور، ۱۳۹۷ | 13:36

سه شنبه در مانور بین المللی سونامی شبیه سازی می شود: هشدار سونامی در ساحل چابهار در پی زلزله ۹ ریشتری مکران

رییس مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از برگزاری مانور بین المللی سونامی در سواحل مکران (چابهار و جاسک) در ۱۳ شهریورماه خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر علی خوش خلق در این زمینه اظهار داشت: این مانور که به صورت همزمان و با حضور کشورهای حاشیه اقیانوس هند برگزار می شود نوعی تمرین عملی برای مقابله با حوادث سونامی است. در این مانور یک روزه که ۱۳ شهریور ۹۷ به صورت مشترک با حضور ۲۴ کشور حاشیه اقیانوس هند برگزار می شود، دو سناریوی وقوع سونامی یکی در گسل مکران و دیگری در گسل سوماترا تعریف شده است که کشورها می توانند در هر دو و یا در یکی از آنها به انتخاب خود شرکت کنند.

خوش خلق، نام رسمی این مانور بین المللی دوسالانه را «lOWave18» عنوان کرد و افزایش آمادگی برای مقابله با سونامی و تقویت زنجیره هشدار سونامی در داخل کشور و همچنین ارتقای سطح همکاری‌های بین المللی بین کشورهای حاشیه اقیانوس هند را به عنوان مهمترین اهداف برگزاری این مانور بر شمرد.

وی ضمن اشاره به حضور جمهوری اسلامی ایران در مانور پیشین سونامی (lOWave16) که در سال ۱۳۹۵ در منطقه رمین شهرستان چابهار برگزار شد در خصوص برنامه های مانور پیش رو، گفت: جمهوری اسلامی ایران در سناریوی پیش بینی شده که در آن زلزله ای به بزرگی ۹ ریشتر سه شنبه ساعت ۱۰:۳۰ مورخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ در محدوده گسل مکران در نزدیکی سواحل جنوبی ایران و در روبروی سواحل شرقی استان هرمزگان (در فاصله تقریبی ۱۰۰ کیلومتری بندر جاسک) رخ می دهد و قادر به ایجاد آبگرفتگی توسط امواج سونامی ناشی از آن می باشد، شرکت خواهد کرد.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با بیان این مطلب که پس از زلزله و سونامی ۲۶ دسامبر سال ۲۰۰۴ اندونزی و به بار آمدن تلفات جانی و مالی فراوان در کشورهای محدوده اقیانوس هند، سامانه ای به نام هشدار سونامی اقیانوس هند ایجاد شده است و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به عنوان مرکز هشدار سونامی ایران در این سامانه شناخته می شود، ضرورت انجام این مانور به منظور آمادگی مردم و نهادهای دولتی برای مقابله با اثرات منفی سونامی را مورد تاکید قرار داد.

رئیس مرکز پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی خاطرنشان کرد: در راستای برگزاری این مانور، یک کارگاه آموزشی در زمینه سونامی و مخاطرات ناشی از آن همزمان در چابهار و جاسک برای مسوولان و شرکت کنندگان در مانور برگزار می شود.

گفتنی است این مانور به همت سازمان مدیریت بحران کشور و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و با مشارکت فرمانداری، جمعیت هلال احمر، شهرداری، اورژانس، آتش نشانی و دیگر سازمان های امدادی چابهار و جاسک برگزار می شود.

 انتهای پیام

مطالب مرتبط

شناسایی گونه جدیدی از میگوی صدفی در جنوب شرقی ایران

جایزه پژوهشی بنیاد هومبولت آلمان به جانورشناس ایرانی رسید

مدرس برنامه‌ریزی روستایی، سرپرست پژوهشگاه ملی اقیانوس ‌شناسی شد! + رزومه

پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار می کند: هشت کارگاه آموزشی علوم دریایی در هفته پژوهش

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها