سه شنبه، ۲۷ اردیبهشت، ۱۴۰۱ | Tuesday, 17 May , 2022

تکنیک جدید محققان کشور برای درمان صرع و تشنج

نسخه قابل پرینت
کد خبر:40683
دوشنبه، ۲۹ مرداد، ۱۳۹۷ | 13:17

تکنیک جدید محققان کشور برای درمان صرع و تشنج

به منظور  دستیابی به راهکارهای جدید درمانی و شناسایی بهتر و هر چه بیشتر مکانیسم های درگیر در ایجاد اختلالات شناختی  در بیماران مبتلا به صرع،  تکنیک اوپتوژنتیک در گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش دیده بان علم ایران، سید جواد میرنجفی زاده، عضو هیأت علمی گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد: با استفاده از این تکنیک و با تحریک اختصاصی نورون هایی در ناحیه ای از مغز می توان تأثیر فعالیت این گونه نورون ها بر رفتارهای شناختی را به دنبال تشنج مورد بررسی قرار داد.


وی با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی بیماران صرعی، اختلال در فرآیندهای شناختی، مانند حافظه و یادگیری است، ادامه داد: این اختلالات با عملکرد غیرطبیعی برخی از میانجی های عصبی از جمله “دوپامین” همراه است  و کاستن  اختلالات شناختی در این بیماران، از اهمیت درمانی ویژه ای برخوردار می باشد که می تواند باعث بهبود کیفیت زندگی اجتماعی و فردی آنان شود.


عضو گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به این که به دنبال صرع و تشنج، ارتباط نورون های مغزی در سیناپس ها  دچار تغییر می شود و توانایی شکل پذیری خود را از دست می دهند، از دست رفتن توانایی شکل پذیری سیناپسی را یکی از مشکلات بیماران مبتلا به صرع برشمرد و گفت که این موضوع هم باعث افزایش تحریک پذیری بافت عصبی می شود و هم در فرآیند های یادگیری و حافظه اختلال ایجاد می کند.


این محقق همچنین بیان کرد: یکی از راه های دستیابی به راه کارهای جدید درمانی و شناسایی دقیق مکانیسم های درگیر در ایجاد این اختلالات شناختی، بررسی نقش عواملی است که بتوانند “توانایی شکل پذیری سیناپسی”  را به حالت طبیعی باز گردانند.


به گفته وی، یکی از این عوامل، “دوپامین ” است که به عنوان یکی از مهمترین میانجی های نورونی نقش مهمی در فرآیندهای شناختی ایفا می کند.


میرنجفی زاده  در ادامه گفت: در سال های گذشته روش فیزیولوژیکی برای تحریک یا مهار اختصاصی نورون هایی که دوپامین به عنوان ماده میانجی استفاده می کنند، وجود نداشت اما از سال ۲۰۱۰ با ابداع تکنیک اپتوژنتیک این توانایی برای بشر حاصل شد و امروزه در تمامی مراکز تحقیقاتی پیشرفته در سراسر جهان از این تکنیک استفاده زیادی می شود و دیدگاه های جدیدی به دنبال استفاده از این تکنیک در علوم اعصاب و مباحث شناختی ایجاد شده است.


به گفته وی، برای بهره گیری از تکنیک اوپتوژنتیک در داخل کشور ، یک طرح تحقیقاتی سه مرحله ای برای بررسی نقش دوپامین در بیماری صرع  تحت عنوان ” مقایسه نقش گیرنده های دوپامینی در شکل پذیری سیناپسی، یادگیری و حافظه در موش کوچک آزمایشگاهی کیندل شده و سالم با استفاده از روش های الکتروفیزیولوژیک و اپتوژنتیک” در ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی مورد تصویب قرار گرفت.


میرنجفی زاده با بیان اینکه این طرح به صورت پروژه ای مشترک بین گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس و مرکز تحقیقات علوم اعصاب زوریخ آغاز شد عنوان کرد:  بر اساس نتایج فاز اول طرح که در ایران انجام شد، “دوپامین ” به عنوان ماده ای معرفی شد که می تواند از طریق نوع خاصی از گیرنده های خود ، توانایی شکل پذیری “سیناپسی” را به بافت مغز حیوانات تشنجی بازگرداند.


این محقق  همچنین ابراز کرد: در فاز دوم این طرح که در کشور سوییس انجام شد، با استفاده از تکنیک اوپتوژنتیک نشان داده شد که تحریک اختصاصی نورون هایی که “دوپامین ” رها می کنند، در ناحیه ای از مغز می تواند رفتارهای شناختی حیوانات تشنجی را بهبود بخشد.


عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: در فاز سوم این طرح ،ابزارهای لازم برای راه اندازی “تکنیک اوپتوژنتیک” برای اولین بار به کشور انتقال یافت و همزمان ۳ جفت موش “ترانس ژن ” که برای انجام “تکنیک اوپتوژنتیک ” مورد نیاز است، نیز از خارج به داخل کشور انتقال یافت که هم اکنون چندین نسل از آن ها پرورش یافته و منبع مناسبی از این حیوانات برای تحقیقات آینده در دست است.


میرنجفی زاده با اشاره به اینکه”تکنیک اپتوژنتیک ” هم اکنون در گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس راه اندازی شده است بیان کرد: دانشجویان و محققان در حال انجام آزمایش و کسب داده ها با استفاده از این روش هستند و اولین کارگاه “اپتوژنتیک” کشور نیز برای علاقمندان به این تکنیک در سال گذشته در گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.


وی همچنین ابراز امیدواری کرد براساس یافته های علمی و تحقیقی انجام شده و استفاده از توان و دانش محققان و متخصصان،گام های مثبتی برای درمان و کاستن از اختلالات شناختی در بیماران مبتلا به صرع در داخل کشور برداشته شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دستاورد تحقیقاتی مشترک شیمیدانان ایرانی و آمریکایی در زمینه سیستم های ذخیره انرژی ابرخازنی

کودکان هم از عوارض عصبی کووید ۱۹ در امان نیستند

عوارض فروپاشی کتابخانه‌های عمومی برای جامعه همانند تاثیر نابودی جنگل‌ها بر طبیعت است

استاد دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد:«عدم تعادل در اطلاع‌گرایی»، عارضه گریبانگیر شهروندان در عصر کرونا/خطر بی‌اعتمادی به «مراکز تولید و نشر اطلاعات» جدی است!

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها