سه شنبه، ۲۴ تیر، ۱۳۹۹ | Tuesday, 14 July , 2020

ساخت “سیستم پایش میزان اکسیژن مغز در عمل‌های جراحی قلب باز “

نسخه قابل پرینت کد خبر:40461
شنبه، ۲۰ مرداد، ۱۳۹۷ | 12:34
ساخت “سیستم پایش میزان اکسیژن مغز در عمل‌های جراحی قلب باز “

بهینه‌سازی طرح تحقیقاتی “طراحی و ساخت سیستم پایش میزان اکسیژن در بافت مغز در حین عمل‌های جراحی قلب باز” بر پایه استفاده از فناوری طیف‌نگاری با امواج نزدیک مادون قرمز (NIRS) تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در دانشگاه تهران آغاز شد.

به گزارش دیده بان علم ایران سید کمال الدین ستاره دان استاد گروه مهندسی پزشکی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با بیان این مطلب همچنین اعلام کرد: این روش نوعی سیستم اصلاح شده از دستگاه طیف نگاری کارکردی مغز  با امواج نزدیک مادون قرمز (FNIRS) است  که در دو سال گذشته  با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران طراحی و ساخته شد و اکنون با تغییراتی در ساختار “پروب ” آن (برای انتقال سیگنال های الکتریکی ) بهینه سازی می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد:  با استفاده از این روش می توان به کاهش احتمالی اکسیژن رسانی به بافت مغز در حین انجام عمل های جراحی قلب باز که در آن پمپ قلب مصنوعی موقتا جایگزین قلب بیمار می شود،  پی برد و در نتیجه بروز خطرات  احتمالی آسیب به بافت مغز در اثر نقصان اکسیژن را کاهش داد.

وی با بیان اینکه این سیستم بر پایه تابش نور نردیک مادون قرمز به بافت مغز و دریافت و پردازش نور منعکس شده کار می کند، افزود:  با این روش امکان مطالعه تغییرات مقدار درصد اکسیژن اشباع شده در بافت هر نیمکره مغز توسط “پروب ها ”  فراهم می شود.
ستاره دان همچنین بیان کرد: بطور کلی طیف نگاری کارکردی مغز با امواج نزدیک مادون قرمز (FNIRS) روشی نوین جهت انجام مطالعات مختلف بر روی نحوه عملکرد مغز است و در حال حاضر مطالعات وسیعی جهت تشخیص بیش فعالی در کودکان، پایش میزان اکسیژن مغز نوزادان در بخش NICU، تعیین عمق بیهوشی هنگام عمل جراحی، میزان تمرکز و حافظه کوتاه مدت در افراد سنین مختلف و مطالعات مشابه با استفاده از آن در مراکز تحقیقاتی مختلف دنیا در حال انجام است.

مجری طرح طراحی و توسعه اولین سیستم FNIRS )  ) در ایران گفت : یک پروژه تحقیقاتی دیگر نیز با استفاده از این دستگاه برای اندازه گیری میزان اکسیژن رسانی به مغز کودکان دارای مشکلات تنفسی در بدو تولد با همکاری دو تن از متخصصان کشورمان و دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) کانادا  در بیمارستان کودکان مفید تهران به اجرا در آمده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *